Plamienie w ciąży – jakie może mieć przyczyny? Kiedy krwawienie w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem?

Agata Orzełowska
Plamienie w ciąży może mieć wiele przyczyn. O ich podłożu, najlepiej wyjaśni ginekolog
Plamienie w ciąży może mieć wiele przyczyn. O ich podłożu, najlepiej wyjaśni ginekolog Anastasiia Chepinska/Unsplash
Udostępnij:
Plamienie w ciąży nie zawsze jest powodem do niepokoju, jednak każdorazowo warto skonsultować je z lekarzem prowadzącym. Przyczyn krwawienia w ciąży może być wiele, a diagnozę może postawić tylko lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego i wykonaniu badania ginekologicznego. Pojawiający się na bieliźnie brązowy śluz może być związany z fizjologicznymi zmianami hormonalnymi w ciele mamy lub zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy (tzw. plamienie implantacyjne). Groźniejsze przyczyny plamienia w ciąży, które jest wówczas intensywne, to problemy z łożyskiem, krwawienia z szyjki macicy, a w najgorszym przypadku – poronienie.

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży, czyli w pierwszym trymestrze

Pojawienie się plemienia na początku ciąży jest naturalnym zjawiskiem o czysto fizjologicznym podłożu. Brązowe upławy o niedużej intensywności (to tylko niewielkie, drobne plamki na bieliźnie) mogą świadczyć o:

  • zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy, co określane jest terminem plamienia implantacyjnego. Towarzyszą mu objawy podobne do tych odczuwanych podczas miesiączki, jak ból brzucha, czy lekkie zmęczenie. Plamienie implantacyjne pojawia się w pierwszych dwóch tygodniach ciąży, dokładnie między 7. a 12 dniem od zagnieżdżenia zarodka.
  • zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety w związku z rozwijającym się w jej łonie płodem.

Zawsze, gdy pojawiają się plamienia w ciąży, warto skonsultować tę sytuację z lekarzem prowadzącym. Krwawienie w ciąży o dużej intensywności świadczy o możliwych komplikacjach.

Do rzadszych przyczyn plamienia w ciąży, które mogą mieć formę intensywnego krwawienia, zaliczane są:

  • niski poziom progesteronu we krwi matki, który jest niezbędny do podtrzymania ciąży. Ma zwykle przewlekłą formę lekkiego plamienia, w formie brązowego śluzu, ale może spowodować poronienie,
  • poronienie – może pojawić się nagle z powodu traumatycznej sytuacji, lub z powodu nieprawidłowości w odżywianiu i dotlenianiu płodu (komplikacje związane z łożyskiem). Krwawienie jest bardzo obfite, a wraz z nim mogą wypłynąć również elementy jaja płodowego. Towarzyszą temu silne bóle brzucha,
  • ciąża pozamaciczna tzw. ciąża ektopowa – jest stwierdzana podczas badania USG. Charakterystyka krwawienia przy ciąży, która nie rozwija się w macicy, jest różna: krwawienie może być obfite lub skąpe (tylko brązowy śluz), okresowe albo ciągłe. Towarzyszą mu jednak silne bóle brzucha,
  • ciążowa choroba trofoblastyczna – to grupa niezwykle rzadkich chorób związanych z nieprawidłowym zapłodnieniem.

Plamienie w drugim trymestrze ciąży

Plamienie w ciąży w drugim trymestrze w zasadzie nie powinno się zdarzyć. Ewentualnie pojawiające się brązowe upławy na bieliźnie mogą wskazywać na infekcję intymną rozwijającą się w drogach rodnych lub powstanie nadżerki, czyli niewielkiego ubytku w błonie śluzowej.

Poważniejszą przyczyną krwawienia w ciąży mogą być komplikacje związane z łożyskiem np. łożysko przodujące. To stan, gdy łożysko się obniża i lokuje dokładnie nad szyjką macicy, co powoduje jasnoczerwone krwawienia, lecz nie daje dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji konieczne jest zaprzestanie forsownych ruchów w ciągu dnia (zwłaszcza ćwiczeń i noszenia ciężkich przedmiotów), na rzecz odpoczynku i relaksu. Kobieta musi być pod stałą, jeszcze bardziej wzmożoną, opieką ginekologa. Podczas rozwiązania ciąży, konieczne może być cesarskie cięcie.

Również w drugim trymestrze może dojść do poronienia. Pojawia się wówczas bardzo obfite krwawienia i ból. Taki stan może być wynikiem nagłego strachu lub wynikać z samoistnego poronienia. Bywa, że między 20. a przed 37. tygodniem plamieniu w ciąży towarzyszą regularne skurcze porodowe, co wskazuje to na przedwczesną akcję porodową.

Plamienie w ciąży w trzecim trymestrze

Plamienie w ciąży w trzecim trymestrze może pojawić się po wizycie kontrolnej u ginekologa lub po stosunku seksualnym z partnerem. Szyjka macicy jest wówczas bardzo wrażliwa i nietrudno o jej podrażnienie, co powoduje, że na bieliźnie pojawia się brązowy śluz.

Mocne plamienie i krwawienie w ciąży w jej końcowej fazie może też jednak wskazywać na oderwanie się lub przedwczesne odklejenie się łożyska, co zagraża życiu dziecka. Łożysko to łącznik między matką a dzieckiem. Za jego pomocą maleństwo otrzymuje tlen i związki odżywcze, ale łożysko także odbiera od maluszka zbędne produkty przemiany materii jak dwutlenek węgla i metabolity. Oderwanie łożyska to stan, na który narażone są zwłaszcza kobiety ciężarne po 35. roku życia.

Plamienie w ciąży może też być objawem pęknięcia macicy, które na szczęście zdarza się rzadko, a jedynym wtedy ratunkiem pozostaje wykonanie szybkiej operacji połączonej z porodem.

Pod koniec ciąży następuje wypadnięcie tak zwanego czopa śluzowego (związane jest to z rozszerzaniem się macicy i przygotowywaniem się organizmu kobiety do porodu). Czop śluzowy zabarwiony krwią jest zjawiskiem naturalnym i nie stwarza powodów do niepokoju. Jego barwa może być jednak różna: jasnoróżowa, jeśli krew jest świeża, lub brązowa, jeśli do krwawienia doszło wcześniej.

Brązowe upławy w ciąży. Na co wskazuje takie zabarwienie plamienia w ciąży?

Brązowe upławy w ciąży w początkowej jej fazie mogą świadczyć o zbyt niskim stężeniu progesteronu. W skrajnych przypadkach mogą wskazywać na poronienie zatrzymane (polega ono na tym, że płód nie jest wydalony przez 8 tygodniu po obumarciu) lub być sygnałem, że jajo płodowe jest puste. Także ciąża pozamaciczna powoduje brązowe plamienie oraz sporadyczne krwawienia. Dodatkowym objawem jest ból brzucha lub barku.

Brązowy kolor plamienia w ciąży może także wskazywać na ciążową chorobę trofoblastyczną, czyli zaśniad groniasty. Choroba ta pojawia się do piątego miesiąca ciąży i spowodowana jest nieprawidłowym zapłodnieniem komórki jajowej. W przypadku częściowego zaśniadu groniastego istnieje szansa na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka, w zaśniad groniasty całkowity takiej szansy niestety nie daje.

Brązowy śluz z pochwy może także pojawić się przed okresem lub zamiast okresu na początku ciąży. Jak zostało powiedziane, jest to zjawisko naturalne, związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie ciężarnej kobiety, a konkretnie z zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Brązowawe plamienie w ciąży po stosunku w trzecim trymestrze jest spowodowane dużą wrażliwością szyjki macicy, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Jest ona w tym czasie narażona na mikrourazy, powodujące drobne krwawienia. Podobna sytuacja może mieć miejsce po wizycie kontrolnej u ginekologa.

Powodem do niepokoju w czasie ciąży są upławy ze świeżej krwi, a przede wszystkim silne krwawienie z dróg rodnych. Taki stan wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie