Objawy porodu: jak je rozpoznać? Kiedy jechać do szpitala z ciężarną przed porodem?

Natalia Falarz
Nie u każdej kobiety w ciąży wystąpią te same objawy wskazujące na zbliżający się poród. Jak rozpoznać, że ciało daje nam sygnał do tego, by urodzić dziecko?
Nie u każdej kobiety w ciąży wystąpią te same objawy wskazujące na zbliżający się poród. Jak rozpoznać, że ciało daje nam sygnał do tego, by urodzić dziecko? SvenjaBehnisch/pixaby.com/pixaby license
Objawy porodu, które wskazują na to, że moment przyjścia na świat naszego dziecka jest bliski, nie u każdej kobiety w ciąży są takie same. Jak rozpoznać, że nasze ciało daje nam sygnał do porodu? Co to są skurcze Braxtona–Hicksa? Kiedy zgłosić się po pomoc medyczną? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości, jakie mogą mieć przyszłe mamy przed porodem.

W skrócie

Przyszłe mamy często obawiają się, że nie rozpoznają pierwszych objawów porodu. Obserwują swoje ciało i zastanawiają się „czy to już?”. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze objawy porodu. Dzięki temu można będzie poczuć się bezpiecznie, a także spokojnie przygotować do szpitala.

Przeczytaj również: Na czym polega łagodna cesarka, czyi bardziej ludzka forma tego rodzaju porodu

Pierwsze objawy porodu

Przeczytaj, jakie są wczesne objawy porodu. Oczywiście, nie wszystkie oznaki porodu muszą pojawić się jednocześnie. Będą również nietypowe objawy przed porodem, jakie nie zdarzają się u wszystkich kobiet.

Do najczęściej pojawiających się objawów porodu zaliczamy:

 • obniżenie dna macicy, czyli tak zwane „opuszczenie brzucha”,
 • skurcze przepowiadające przed porodem,
 • odejście czopa śluzowego,
 • ból pleców i ud przed porodem,
 • biegunka przed porodem oraz częstsze korzystanie z toalety,
 • utrata wagi przed porodem,
 • wyjątkowe zmęczenie lub niespodziewany przypływ energii przed porodem oraz częste huśtawki nastrojów,
 • mniejsza aktywność płodu przed porodem,
 • zwiększony apetyt,
 • plamienie przed porodem,
 • odejście wód płodowych przed porodem,
 • regularne skurcze przed porodem,
 • genetyczne uwarunkowania do przedwczesnego porodu.

Tego typu pierwsze oznaki porodu często klasyfikowane są również jako objawy przedwczesnego porodu. Kobieta, która niebawem ma rodzić często czuje, że jej brzuch nieco się opuścił. Jest to efekt związany z tym, że główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Może to wystąpić na 4 tygodnie przed porodem lub kilka godzin przed porodem. Obniżenie dna macicy to kwestia indywidualna u każdej kobiety.

Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy. Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Planowanie ciąży. Jakie witaminy i suplementy warto rozważyć...

Skurcze Braxtona–Hicksa

Parę dni przed porodem mogą także pojawić się niebolesne skurcze określane jako skurcze Braxtona–Hicksa. Mogą one jednak u niektórych kobiet być bardzo silne i wtedy często mylone są ze skurczami porodowymi, pojawiającymi się już podczas rozwierania szyjki macicy. Dlatego, jeśli chcemy przekonać się, czy nie jest to „fałszywy alarm” warto na chwilę zmienić pozycję oraz wziąć ciepłą kąpiel. Wówczas skurcze przepowiadające znikną lub osłabną.

Na parę godzin przed porodem odchodzi czop śluzowy. Jest to duża ilość śluzu o jasnoróżowym lub bezbarwnym kolorze. Nie należy się obawiać, gdyż jest to naturalna reakcja organizmu. Czop, który przez całą ciążę chronił dziecko przed infekcjami wypada podczas skracania szyjki macicy. To również jeden ze wczesnych objawów porodu.

 Prawda czy mit? Co wiesz o porodzie? QUIZ

Częstym objawem porodu jest przenikliwy ból w plecach, udach lub w pachwinach. Ból ten pojawia się, ponieważ główka dziecka naciska na nerwy.

Wiele kobiet martwi się także, jeśli przed porodem, w 38. lub w 39. tygodniu ciąży pojawi się biegunka. Nie jest to jednak objaw zatrucia pokarmowego lub innej infekcji. W taki sposób organizm „oczyszcza się”, aby kiszka stolcowa nie przeszkadzała, jeśli główka dziecka zacznie obniżać się w kanale rodnym. Wtedy też kobiety odczuwają częstsze parcie na pęcherz.

Kwestią indywidualną jest utrata masy ciała przed porodem, aczkolwiek często można zaobserwować, że parę dni przed tym wydarzeniem kobieta czuje się lżejsza.

Kobiety przed porodem mogą stracić od 0,5 kg do 1 kg masy ciała.

Nagłe zmęczenie lub gwałtowny przypływ energii przed „wjazdem na porodówkę” zależą od indywidualnych predyspozycji każdej przyszłej mamy. Niektóre kobiety mogą czuć się źle i miewać huśtawki nastrojów. Inne z kolei będą w stanie euforii.

Dziecko przed przyjściem na świat może z kolei wykazywać mniej aktywności, dlatego intensywne wcześniej kopniaki mogą być łatwiejsze do zniesienia. Wiele przyszłych mam może to niepokoić. Trzeba jednak mieć świadomość, że w wyniku skracania szyjki macicy przed porodem ruchy dziecka mają mniejszą częstotliwość. W kanale rodnym jest po prostu mniej miejsca na aktywność.

Zobacz również

Poród: jakie objawy mogą na niego wskazywać?

Do innych oznak porodu zalicza się większy apetyt, gdyż ciało magazynuje zapasy energii. Aczkolwiek jest to sprawa indywidualna, ponieważ mogą być kobiety, które całkowicie stracą apetyt. Skracanie się oraz rozwieranie szyjki macicy może z kolei wywołać niewielkie plamienia, lecz jest to również objaw jakim nie należy się przejmować. 

Ewidentnym objawem wskazującym na to, że niebawem nadejdzie poród jest odejście wód płodowych. Może ono pojawić się nawet przed rozpoczęciem skurczów. Jeśli zaś pojawiają się pierwsze skurcze to należy skontaktować się z położną lub lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Skurcze porodowe – kiedy jechać do szpitala?

Skurcze to takie objawy nadchodzącego porodu co do jakich można mieć pewność. I to właśnie skurcze sprawiają najwięcej trudności przyszłym mamom. Wczesne objawy porodu mogą być trudne do rozpoznania dla kobiet „debiutujących” w roli mamy. Trudno może być im odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy Braxtona–Hicksa, czyli niebolesnych skurczy zachodzących w drugiej połowie ciąży.

Zobacz również

Jak odróżnić skurcze porodowe i kiedy jechać do szpitala?

Skurcze rzadsze niż co 10 minut nie są jeszcze skurczami przepowiadającymi poród. Jeśli skurcze mijają po podaniu leków rozkurczowych to również nie można ich zaliczyć do regularnych. Kiedy kobieta może normalnie funkcjonować (czyli na przykład wykonywać różne czynności domowe) to także jeszcze nie jest to oznaka zbliżającego się porodu.

Do szpitala należy się udać, kiedy skurcze porodowe są regularne (od 5 do 7 minut) i odpłynął nam już płyn owodniowy.

Oznak porodu nie da się przegapić. Warto zaznajomić się ze wszystkimi objawami, aby w ostatniej chwili przed narodzinami dziecka czuć się pewniej.

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia