Brzuch w ciąży – kiedy zaczyna być widoczny? Sprawdź, kiedy ból brzucha w ciąży może być niebezpieczny

Anna Sokołowska
Wielkość brzucha w ciąży uzależniona jest od m.in. od czynników genetycznych.
Wielkość brzucha w ciąży uzależniona jest od m.in. od czynników genetycznych. pixabay.com
Rozmiar brzucha w ciąży jest kwestią indywidualną, uwarunkowaną wieloma czynnikami m.in. wagą i posturą kobiety sprzed ciąży, a także uwarunkowaniami genetycznymi. U niektórych kobiet ciąża widoczna jest już w trzecim miesiącu, natomiast u innych dopiero pod koniec drugiego trymestru. Na różnych etapach ciąży może pojawiać się również ból brzucha. Warto wiedzieć, kiedy ból brzucha w ciąży jest fizjologią, a kiedy stanowi sygnał alarmowy.

Kiedy widać brzuch w ciąży? Dlaczego brzuch w ciąży rośnie?

To jak szybko rośnie brzuch w ciąży jest kwestią indywidualną. Niektóre przyszłe mamy mają widoczny rosnący brzuch już w 12 tygodniu ciąży, natomiast inne kobiety muszą czekać, aż do końca drugiego trymestru. Brzuch w ciąży rośnie z powodu rozwijającego się w łonie płodu, wytworzenia łożyska, w konsekwencji zatrzymywania wody w organizmie za sprawą wysokiego poziomu progesteronu oraz z powodu zwiększonego apetytu.

Na przestrzeni 9 miesięcy ciąży, płód od malutkiego zarodka powiększa się do około 50-centymetrowego bobasa o wadze 3-4 kg. Taki wzrost nie może odbywać się niezauważony.

Wielkość brzucha w ciąży jest kwestią indywidualną. Zależy od budowy, masy ciała i wysokości kobiety oraz zachodzących zmian hormonalnych. Rosnący brzuch w ciąży będzie widać wcześniej u kobiet, które:

  1. Są szczupłe, mają wąską miednicę i nigdy nie miały większych problemów z utrzymaniem szczupłej sylwetki.
  2. Są niewysportowane, gdyż słabe mięśnie brzucha nie będą mocno podtrzymywały rosnącego brzucha w ciąży.
  3. Są w ciąży kolejny raz. Ich mięśnie będą rozluźnione (kresa biała spajająca mięśnie proste brzucha jest rozluźniona) i podatne na rozciąganie po wcześniejszej ciąży.
  4. Spodziewają się bliźniaków. Wówczas w macicy rozwija się więcej niż jedno dziecko, które będą zajmowały więcej miejsca niż jeden maluszek.
  5. Dużo przytyły w pierwszym trymestrze lub przed zajściem w ciążę. Parę dodatkowych centymetrów w pasie może skutecznie uwydatnić brzuch w ciąży w czasie pierwszego trymestru.

Dowiedz się również:

Jak rośnie brzuch w ciąży?

W pierwszych dniach ciąży często pojawia się ból brzucha nazywany bólem implantacyjnym, który często bywa mylony ze zbliżającą się miesiączką. W tym czasie zwykle kobieta jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Zaokrąglenie brzucha pojawia się w 12. tygodniu lub później tuż nad spojeniem łonowym, ponieważ tam rozwija się płód, a nie jak spodziewa się tego większość kobiet w środkowej części brzucha. U niektórych kobiet brzuch przypomina piłeczkę lub wygląda na wzdęty, a u innych kobiet pojawia się stopniowo i jest mało widoczny nawet do końca ciąży.

W 20. tygodniu dziecko waży już ok. 350–400 g, a macica ma rozmiar niewielkiego melona. Natomiast między 20. a 30. tygodniem ciąży brzuch zaczyna się zaokrąglać i staje się już widoczny w środkowej części. Długo utrzymuje się wysoko, a obniża się przed porodem, gdy dziecko przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Zwykle brzuch w ciąży jest wyraźnie zaokrąglony od ok. 4-5 miesiąca, ponieważ na przełomie drugiego i trzeciego trymestru maluszek osiąga wysokość aż 25 cm i waży ok. 1000 gramów. Na przestrzeni kolejnych tygodni potroi swoją masę ciała i podwoi wysokość. Dlatego w trzecim trymestrze brzuch w ciąży rośnie najszybciej.

Dowiedz się:

Początek ciąży to okres największego ryzyka. Kiedy udać się do lekarza z bólem brzucha w ciąży?

Bóle brzucha w ciąży mogą mieć najróżniejsze przyczyny. Każda kobieta niezależnie od tego, czy spodziewa się pierwszego, czy kolejnego dziecka, ma obawy związane z twardym brzuchem i bólami. Nie zawsze ból brzucha w ciąży jest naturalny. W pierwszym trymestrze niepokojące objawy, takie jak twardnienie brzucha w ciąży, silne i nieustające bóle lub plamienia nie powinny być lekceważone i zawsze należy konsultować je z lekarzem.

W pierwszym trymestrze częstą dolegliwością jest ból przypominający bóle miesiączkowe. Jest on spowodowany powiększającą się macicą. Mimo że na początku ciąży brzuch nie jest widoczny, to macica musi pomieścić oprócz zarodka worek owodniowy i łożysko. Brzuch w ciąży powiększa się w szybkim tempie. Uczucie ciągnięcia, kłucia, czy bóle podobne do menstruacyjnych to naturalne objawy, którymi nie należy się martwić.

 Prawda czy mit? Co wiesz o porodzie? QUIZ

Ból brzucha w ciąży może też być skutkiem spania na brzuchu w pierwszych tygodniach. Warto już od początku zadbać o wygodę swoją i dziecka przyzwyczajając się do spania na boku. Bóle brzucha mogą doskwierać przez całe 9 miesięcy. Pod koniec trzeciego etapu obolały twardy brzuch w ciąży może być zwiastunem porodu.

Mimo obaw o zdrowie dziecka należy zachować spokój, rozsądnie ocenić sytuację i gdy bóle brzucha w ciąży stają się uporczywe udać się do lekarza. Wizyta jest szczególnie wskazana, gdy pojawia się:

  • Ból brzucha z rytmicznymi regularnymi skurczami.
  • Ciągły nieustający silny ból, bez skurczy.
  • Gorączka, nudności połączone z intensywnym bólem podbrzusza.
  • Ból i twardnienie brzucha, które nie ustępują przez kilka tygodni.
  • Plamienie, krwawienie, silne bóle w obrębie brzucha i kręgosłupa.

Brzuch po ciąży, czyli jak odzyskać dawną sylwetkę będąc mamą

Powrót macicy do normalnych rozmiarów po ciąży może trwać nawet 1,5 miesiąca. W tym czasie dobrze jest zadbać o zdrową, pełną witamin i substancji mineralnych dietę. Warto już na tym etapie rozpocząć lekkie, nieobciążające ćwiczenia zwiększające wytrzymałość. Doskonałe będą spacery na świeżym powietrzu i poranna gimnastyka. Warto również stosować masaże, które ujędrnią ciało i pomogą w przywróceniu skórze dawnej sprężystości.

Regularne ćwiczenia na brzuch po ciąży można rozpocząć dopiero około 2 miesięcy po porodzie. Plan treningowy należy skonsultować z lekarzem. Rozpoczęcie treningów będzie możliwe, jeśli poród przebiegł bez komplikacji i po okresie rekonwalescencji nie występują uporczywe dolegliwości w postaci bóli brzucha. Czas, w jakim będzie możliwe przywrócenie płaskiego brzucha po ciąży jest zależny od tego, jak dużo kilogramów przybyło, uwarunkowań genetycznych i systematyczności w działaniu. Przeważnie zajmuje to ok. 6 miesięcy, a sprzymierzeńcem tego procesu jest karmienie piersią.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia