Spis treści
Usuwanie woskowiny z ucha – domowe sposoby
Uszu nie powinno czyścić się patyczkiem, ponieważ nieumiejętne posługiwanie się może spowodować groźne uszkodzenia błony bębenkowej. Domowych sposobów nie należy stosować przy silnym bólu ucha, potwierdzonym zapaleniu oraz pękniętej błonie bębenkowej. W przypadku pojawienia się tych dolegliwości konieczna jest szybka wizyta u laryngologa. W galerii podpowiadamy, jak prawidłowo czyścić uszy.
Domowe sposoby na pozbycie się woskowiny z ucha:
Czym jest woskowina w uchu? Czy jest nam potrzebna?
Wosk w uchu (woskowina lub woszczyna) pełni rolę ochronną, ponieważ utrzymując kwaśne środowisko, chroni ucho przed infekcją. Zapewnia również odpowiednią wilgotność i natłuszczenie ścian przewodu słuchowego.
Sprawdź: Słyszę, ale nie rozumiem. Jak objawia się niedosłuch?
Z czasem woskowina zaczyna zbijać się w małe grudki i łącząc się z zanieczyszczeniami oraz martwym naskórkiem, zaczyna wysychać. Usuwana jest w naturalny sposób, w czym pomagają jej ruchy żuchwą podczas mówienia i jedzenia. Wygląd woszczyny zależy od genów, stanu zdrowia oraz czasu zalegania w uchu. Świeżo wytworzona będzie bezzapachowa o jasnej barwie, a z czasem robi się twarda i ciemna.
Sprawdź też: Pierwsza pomoc przy bólu ucha. Sprawdź domowe sposoby, które uśmierzą ból
Kolor woskowiny w uszach. Taki wygląd woskowiny może oznaczać chorobę
Wygląd i kolor woskowiny usznej może świadczyć o braku higieny, ale również być objawem wielu chorób. Warto zatem dbać o prawidłową higienę uszu i stosując domowe sposoby, czyścić z nadmiaru woskowiny. Co oznacza zmiana zabarwienia woskowiny?
- Wyciek żółtej, płynnej lub krwistej woskowiny z ucha jest wskazaniem do wizyty u laryngologa, zwłaszcza gdy towarzyszy temu gorączka.
- Zielona woskowina może świadczyć o ostrej infekcji ucha.
- Woskowina z domieszką krwi może wskazywać na mechaniczne uszkodzenie przewodu słuchowego lub pęknięcie błony bębenkowej.
- Gdy woskowina w uchu zaczyna gromadzić się w nadmiarze, może dojść do zatkania, silnego bólu oraz zapalenia.