Ziołowa apteczka pierwszej pomocy. Te rośliny pomogą złagodzić ból zęba, brzucha i gardła. Jakie zioła pić przy bólu zatok i głowy?

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nagły ból zęba lub niestrawność? Wykorzystaj doświadczenie naszych babć i zastosuj naturalne metody łagodzenia dolegliwości bólowych. Sięgnij po ziołowe napary, płukanki lub inhalacje. Zobacz, które zioła wykazują działanie przeciwbólowe, a które przeciwskurczowe lub przeciwbakteryjne. Podpowiadamy, jakie zioła w domowej apteczce pomogą przy bólu głowy, a które na ból gardła.

Spis treści

Zioła „pierwszej pomocy”. Czego używać na ból zęba, a czego na ból głowy?

Nagły ból zęba, nawracające migreny lub bóle miesiączkowe, to dolegliwości, z którymi często musimy radzić sobie sami, używając tego, co mamy w naszych domowych apteczkach.

Osoby poszukujące naturalnych alternatyw dla farmaceutycznych środków przeciwbólowych, mogą sięgnąć po napary ziołowe, które pomogą złagodzić przykre objawy bólowe, towarzyszące niestrawności czy infekcji.

W ziołowej apteczce warto mieć zioła, które będą miały różne właściwości: od przeciwzapalnych, przez rozkurczające po przeciwbólowe.
W ziołowej apteczce warto mieć zioła, które będą miały różne właściwości: od przeciwzapalnych, przez rozkurczające po przeciwbólowe. Inna Dodor / GettyIamges

Zajrzyj do naszej galerii i poznaj zioła „pierwszej pomocy” na ból głowy, brzucha czy gardła

Pamiętaj, że każda choroba powinna być skonsultowana i zdiagnozowana przez specjalistę, który zleci odpowiednie badania i ewentualne leczenie.

Leczenie ziołami, czyli czym jest fitoterapia?

Ziołolecznictwo, nazywane także fitoterapią, to gałąź medycyny alternatywnej, w której wykorzystywane są naturalne surowce pozyskiwane z roślin. Wiedza o leczniczym działaniu roślin była początkowo przekazywana ustnie, a wraz z rozwojem cywilizacji zaczęto ją zapisywać i systematyzować.

Czytaj też: Na serce, trawienie, stres i odporność. Wypróbuj 3 najzdrowsze herbaty ziołowe polecane przez naukowców z Harvardu

Jedne z pierwszych zapisków pochodzą z Babilonu i są datowane na 3000 r. p.n.e. Przez tysiące lat, równolegle na różnych kontynentach, ziołolecznictwo było rozwijane i opisywane. Rośliny badali i wykorzystywali zarówno starożytni Chińczycy, jak i Egipcjanie, Hindusi swoją wiedzę zebrali w świętej księdze Ajurwedy.

Rozwój polskiego ziołolecznictwa nastąpił w okresie średniowiecza wraz z pojawieniem się zielników wskazujących zastosowanie konkretnych odmian roślin. Dziś obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania fitoterapią. Tym razem jednak możemy polegać nie tylko na praktycznej wiedzy zielarzy, ale także na badaniach naukowych, które potwierdzają poszczególne właściwości ziół.

Te zioła pomogą łagodzić różne dolegliwości bólowe:

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia