Ortoreksja: zaburzenie brane za objaw zdrowia. Może wynikać z choroby, ale też ją powoduje, czy grozi i tobie?

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Starasz się jeść zdrowo i przeżywasz każde odstępstwo od diety? Dobre odżywianie może łatwo przerodzić się w obsesję, o co szczególnie łatwo w dzisiejszych czasach. Co w tym złego? Otóż bardzo wiele, bo ortoreksja niszczy psychikę i ciało, prowadząc do groźnych powikłań. Skłonności do niej, a także diagnozę, zapewnia test ORTO-10. Zobacz objawy i pytania z kwestionariusza. Wyjaśniamy także, jakie są przyczyny i skutki tego zaburzenia odżywiania i na czym polega jego leczenie.

Spis treści

Co to jest ortoreksja i na czym polega?

Ortoreksja to zaburzenie odżywiania, które określa się jako niezdrowe skupienie na zdrowym jedzeniu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby związane z nią zachowania nie były przesadne. Niestety, dobra dieta może stać się fiksacją i prowadzić do problemów zdrowotnych.

Termin ortorexia nervosa stworzył w 1996 r. (niektóre źródła podają 1997 r.) amerykański lekarz dr Steven Bratman, który rozpoznał zaburzenie u siebie w związku z całożyciową alergią, a także u wielu swoich pacjentów. Napisał wtedy książkę „W szponach zdrowej żywności”. Analogicznie do choroby znanej jako anorexia nervosa nazwał tak jadłowstręt do niezdrowych produktów i potraw.

Czytaj też: Ciałopozytywność jako sposób na zdrowe nawyki

Nazwa zaburzenia pochodzi od z greckich słów: „orthos” – prawidłowy i „orexia” – apetyt. Jest często skutkiem chęci zadbania o zdrowie i/lub szczupłą sylwetkę. Wbrew często podawanych informacjom dotyczy w równym stopniu obu płci.

U osób z ortoreksją kształtują się nawyki, w ramach których odrzucane są pokarmy niedostatecznie „czyste” czy „zdrowe”, co prowadzi do wykluczania z diety coraz większej liczby dań. Osoba z ortoreksją potrafi odrzucić cały posiłek, który nie odpowiada jej standardom.

Jak uchronić dziecko przed zaburzeniami odżywiania? Psycholog: warto zacząć od siebie

Jak uchronić dziecko przed zaburzeniami odżywiania? Psycholog: warto zacząć od siebie

Jedzenie potrafi dać wiele przyjemności i stać się okazją do integracji czy pretekstem do spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna zastępować obecność bliskich lub...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jak rozpoznać ortoreksję i jej objawy?

Objawy ortoreksji wiążą się z wręcz obsesyjnym skupieniu się na czynnościach związanych z wyborem żywności i przygotowaniem zdrowych posiłków.

W przypadku tego zaburzenia pojawiają się i nasilają określone zachowania, zwłaszcza:

  • martwienie się o jakość jedzenia i jego pochodzenie,
  • unikanie jedzenia przygotowanego przez innych ludzi,
  • rezygnowanie z jedzenia, gdy nie spełnia wymagań,
  • poświęcanie myśleniu na temat zdrowego jedzenia więcej niż 3 godzin dziennie,
  • ograniczanie liczby rodzajów spożywanego jedzenia,
  • rezygnowanie z całych grup pokarmów, np. produktów zbożowych czy zawierających cukier.
  • studiowanie wartości odżywczej jedzenia, sprawdzanie składników, szukanie informacji i badań na ich temat,
  • nadmierne krytykowanie wyborów żywieniowych innych osób,
  • obawa przez zjedzeniem nawet jednego produktu, który nie jest zdrowy,
  • lęk przed brakiem kontroli nad tym, co się je,
  • utrata zdolności do intuicyjnego jedzenia i zgodnie z apetytem,
  • częste poczucie winy z powodu wyboru jedzenia.
Czerpiesz wiedzę na temat diety z TikToka? Możesz sobie zaszkodzić

Czerpiesz wiedzę na temat diety z TikToka? Możesz sobie zaszkodzić

TikTok to nieskończone źródło filmików na temat diety i wagi. Niestety, kreują one nieprawidłowe nawyki żywieniowe u nastolatków i młodych dorosłych, a konsekwencją są zaburzenia odżywiania i negatywn...

Monika Góralska
Monika Góralska

Jakie skutki powoduje ortoreksja? Czy jest groźna dla zdrowia?

Choć dobrej jakości dieta jest zalecana i wręcz niezbędna dla zdrowia, przesadna dbałość o nią może mieć przeciwne skutki. Z czasem zachowania takie się nasilają, doprowadzając do rozwoju problemów zdrowotnych. Są one związane są ze znacznymi, coraz większymi ograniczeniami w diecie, co prowadzi do niedożywienia. Dochodzi nawet do tego, że chorzy całkowicie rezygnują z jedzenia.

Skutki ortoreksji to m.in.:

  • częste lub ciągłe uczucie głodu,
  • problemy z myśleniem i złe samopoczucie,
  • zbyt niska masa ciała,
  • niedobory składników odżywczych,
  • wysoki poziom niepokoju i lęku,
  • izolowanie się od ludzi,
  • wycofanie z życia społecznego,
  • ryzyko rozwoju anoreksji.

Konsekwencją ortoreksji może być rozwój poważnych chorób związanych z brakiem energii i określonych związków odżywczych. W krótkim terminie to bóle i zawroty głowy, zaburzenia pamięci, napady osłabienia, nudności, biegunki, ale w dłuższym już zaburzenia hormonalne z ustaniem miesiączkowania, depresja, anemia, osteopenia, spadek odporności, wypadanie włosów, rozwój nadciśnienia i chorób serca.

Agata z Bydgoszczy miała anoreksję. W najgorszym momencie ważyła 28 kg

Agata z Bydgoszczy miała anoreksję. W najgorszym momencie ważyła 28 kg

Agata z Bydgoszczy ma 18 lat. Gdy miała 14, dopadła ją anoreksja. W najgorszym momencie dziewczyna ważyła 28 kg przy wzroście 158cm. Wyszła jednak na prostą.

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda

Jak rozpoznać ortoreksję? Test ORTO-15

Diagnozę o ortoreksji lub skłonności do niej najczęściej stawia się na podstawie wywiadu z pacjentem i wyników testu diagnostycznego o nazwie „ORTO-15”. Zgodnie z nazwą składa się on z 15 pytań, na które wybiera się odpowiedzi: „zawsze”, „często”, „czasem” lub „nigdy”.

Pytania dotyczą tego:

  1. czy zwracasz uwagę na kalorie w produktach?
  2. czy czujesz dezorientację w sklepie spożywczym?
  3. czy od co najmniej 3 miesięcy szczególnie często myślisz o jedzeniu?
  4. czy wybierasz produkty, kierując się troską o zdrowie?
  5. czy oceniając jedzenie, uważasz smak za ważniejszy od jego jakości?
  6. czy wydasz więcej na zdrowsze jedzenie?
  7. czy myślenie o jedzeniu zabiera więcej niż 3 godziny dziennie?
  8. czy pozwalasz sobie, by złamać czasem zasady diety?
  9. czy uważasz, że na twoje zachowania żywieniowe wpływa aktualny nastrój?
  10. czy przekonanie o zdrowym odżywianiu zwiększa Twoją samoocenę?
  11. czy zdrowe odżywianie wpływa na styl życia związany ze spotkaniami i jedzeniem poza domem?
  12. czy uważasz, że zdrowe jedzenie może poprawić Twój wygląd?
  13. czy masz poczucie winy w przypadku odstępstwa zasad od diety?
  14. czy sądzisz, że na rynku dostępne są niezdrowe produkty spożywcze?
  15. czy jesz spożywasz posiłki w samotności?
Księżna Diana chorowała na „sekretną chorobą". Zmagała się z nią 10 lat

Księżna Diana chorowała na „sekretną chorobą". Zmagała się z nią 10 lat

„Królowa ludzkich serc”, czyli księżna Diana, przez 10 lat borykała się z bulimią – chorobą, o której jako pierwsza zaczęła głośno mówić. Początki zaburzeń odżywiania Lady Di zbiegły się z zaręczynami...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Leczenie ortoreksji

Leczenie ortoreksji wymaga rozpoznania przyczyn jej rozwoju i stopniowej zmianie stosunku do jedzenia u pacjenta, który jest zaburzony.

Rozwojowi ortoreksji sprzyjają zwłaszcza czynniki psychologiczne, takie jak perfekcjonizm, brak akceptacji swojego ciała i wyglądu, historia lęków i zaburzeń odżywiania, zwłaszcza anoreksji, a także doświadczenia związane z brakiem akceptacji i wyśmiewaniem w dzieciństwie. Pomocnym narzędziem jest tu psychoterapia.

Są jednak przypadki, w których ortoreksja wiąże się z rzeczywiście niezbędnymi ograniczeniami w diecie, jak ma to miejsce np. w alergii czy cukrzycy typu 1. Choroby te, diagnozowane i leczone najczęściej w młodym wieku, mają ogromny wpływ na wybory żywieniowe i przyszły lękowy stosunek do jedzenia. Oprócz konsultacji z dietetykiem konieczna jest tu także praca z psychologiem.

W leczeniu ortoreksji ważne są także techniki relaksacyjne i trening uważności, co pozwala zredukować stres, a to ważny warunek do wprowadzania zmian w myśleniu.

Stosowanie postu przerywanego może powodować zaburzenia odżywiania u kobiet

Stosowanie postu przerywanego może powodować zaburzenia odżywiania u kobiet

Post przerywany to popularny sposób odżywiania, który najczęściej wybierają osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów, jednak nielubiące stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Metoda ta może p...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Ortoreksja jako choroba psychiczna w IDC-10

Ortoreksja nie została sklasyfikowana jako choroba, tym bardziej psychiczna. Nie posiada więc numeru klasyfikacji ICD-10 – tak, jak ma anoreksja (F50. 0), zaburzenie odżywiania zwane jadłowstrętem psychicznym. A. nervosa charakteryzuje się celową utratą masy ciała. Jest ona przy tym wywołana i podtrzymywana przez pacjenta.

Ponieważ istnieją również wspólne cechy ortoreksji i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, uznanie jej za chorobę w przyszłości nie jest wykluczone.

Zobacz: Jak objawia się kompulsywne jedzenie?

Należy jednak zastrzec, że w związku z pogarszaniem się jakości jedzenia i przewagą żywności przetworzonej w sklepach zwiększona troska o jakość diety nie jest bez uzasadnienia. Nie można jednak popadać w przesadę, by kwestie jedzenia nie zdominowały całego życia, paraliżując jego ważne aspekty. Tak samo, jak w innych dziedzinach, przyda się zasada 80/20. Wystarczy, że „zdrowe” będzie 80 procent jedzenia, a pozostałe 20 nie ma większego wpływu na efekty diety.

Źródła:
Dodaj firmę Autopromocja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia