Spis treści
Bulimia i inne zaburzenia odżywiania mogą wystąpić u każdego
Bulimia łączy w sobie zjadanie dużej ilości jedzenia w niedługim czasie, po którym następuje oczyszczanie w różnej postaci:
- wywoływanie wymiotów,
- zażywanie środków przeczyszczających,
- zażywanie leków moczopędnych,
- nadmierne ćwiczenia.
Sprawdź: To zaburzenie jest często brane za objaw zdrowia. Zobacz objawy ortoreksji
Osoby chorujące na bulimię mogą mieć obsesję na punkcie osiągnięcia nierealnego rozmiaru, wagi lub kształtu ciała. Może dotyczyć ludzi z różnych środowisk – zarówno zwykłych ludzi, jak i popularnych osób, znanych z social mediów czy pierwszych stron gazet. Na bulimię chorowała m.in. księżna Diana czy księżniczka Szwecji Wiktoria.
Bulimia to poważna choroba, która może być groźna dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Nierzadko występuje razem z innymi zaburzeniami odżywiania, np. z anoreksją.
Kult szczupłego ciała i presja społeczna mogą być przyczynami bulimii
Choć nie ma jednej udowodnionej przyczyny bulimii, to jedną z nich może być obsesja na punkcie szczupłej sylwetki, jaką obserwujemy od wielu lat. Kult szczupłego ciała może mieć bezpośredni związek z zaburzeniami odżywiania. Wiele osób, chcąc dostosować się do standardów piękna, może zacząć zmagać się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, które mogą doprowadzić do bulimii.
Znane osoby, które chorowały na bulimię
Bulimia i inne zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć każdego – nastolatek, dorosłych kobiet czy mężczyzn w średnim wieku. Zmagają się z nimi także popularne osoby, które swoimi wyznaniami o chorobie często chcą pokazać, że nikt nie jest sam ze swoją chorobą i warto o tym mówić. Zobacz w galerii, które gwiazdy chorowały na bulimię.
Bulimia wśród mężczyzn
Choć na zaburzenia odżywiania, a zwłaszcza na bulimię, narażone są głównie kobiety, to występują one też wśród mężczyzn. Jak podaje National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders, nawet 15 proc. osób leczonych na bulimię i anoreksję stanowią mężczyźni. To, co może bardziej narażać ich na powikłania, to to, że często rzadziej zauważalne są u nich objawy choroby i nie szukają też odpowiedniego leczenia.
Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć bulimia?
Bulimia to nie tylko niezdrowa utrata wagi. Zaburzenia odżywiania wpływają na cały organizm. Kiedy naturalny metabolizm jest zaburzony przez objadanie się i wymuszone oczyszczanie, konsekwencje zdrowotne mogą być poważne.
Bulimia może powodować:
Źródła:
- Bulimia nervosa The Office on Women's Health
- BULIMIA NERVOSA NATIONAL EATING DISORDERS ASSOCIATION