Nie tylko księżna Diana. Z tą niebezpieczną chorobą zmagały się też inne znane osoby. Zobacz, kto chorował na bulimię

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Księżna Diana nazywała bulimię „sekretną chorobą”. Zobacz, kto jeszcze zmagał się z tym zaburzeniem odżywiania. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Księżna Diana nazywała bulimię „sekretną chorobą”. Zobacz, kto jeszcze zmagał się z tym zaburzeniem odżywiania. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Archiwum Leszczyński/PA/PAP/AKPA
Bulimia, czyli żarłoczność psychiczna, to zaburzenie odżywiania, które polega na pochłanianiu dużej ilości pokarmu w krótkim czasie, a następnie oczyszczaniu się. To poważna choroba, która może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet do śmierci. Zmagały się z nią m.in. księżna Diana, Jane Fonda i Beata Pawlikowska, a nawet Elton John (mimo że choroba ta występuje znacznie częściej wśród kobiet). Zobacz, kto ze znanych osób chorował na bulimię.

Spis treści

Bulimia i inne zaburzenia odżywiania mogą wystąpić u każdego

Bulimia łączy w sobie zjadanie dużej ilości jedzenia w niedługim czasie, po którym następuje oczyszczanie w różnej postaci:

 • wywoływanie wymiotów,
 • zażywanie środków przeczyszczających,
 • zażywanie leków moczopędnych,
 • nadmierne ćwiczenia.

Sprawdź: To zaburzenie jest często brane za objaw zdrowia. Zobacz objawy ortoreksji

Osoby chorujące na bulimię mogą mieć obsesję na punkcie osiągnięcia nierealnego rozmiaru, wagi lub kształtu ciała. Może dotyczyć ludzi z różnych środowisk – zarówno zwykłych ludzi, jak i popularnych osób, znanych z social mediów czy pierwszych stron gazet. Na bulimię chorowała m.in. księżna Diana czy księżniczka Szwecji Wiktoria.

Bulimia to poważna choroba, która może być groźna dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Nierzadko występuje razem z innymi zaburzeniami odżywiania, np. z anoreksją.

Kult szczupłego ciała i presja społeczna mogą być przyczynami bulimii

Choć nie ma jednej udowodnionej przyczyny bulimii, to jedną z nich może być obsesja na punkcie szczupłej sylwetki, jaką obserwujemy od wielu lat. Kult szczupłego ciała może mieć bezpośredni związek z zaburzeniami odżywiania. Wiele osób, chcąc dostosować się do standardów piękna, może zacząć zmagać się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, które mogą doprowadzić do bulimii.

Znane osoby, które chorowały na bulimię

Bulimia i inne zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć każdego – nastolatek, dorosłych kobiet czy mężczyzn w średnim wieku. Zmagają się z nimi także popularne osoby, które swoimi wyznaniami o chorobie często chcą pokazać, że nikt nie jest sam ze swoją chorobą i warto o tym mówić. Zobacz w galerii, które gwiazdy chorowały na bulimię.

Bulimia wśród mężczyzn

Choć na zaburzenia odżywiania, a zwłaszcza na bulimię, narażone są głównie kobiety, to występują one też wśród mężczyzn. Jak podaje National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders, nawet 15 proc. osób leczonych na bulimię i anoreksję stanowią mężczyźni. To, co może bardziej narażać ich na powikłania, to to, że często rzadziej zauważalne są u nich objawy choroby i nie szukają też odpowiedniego leczenia.

Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć bulimia?

Bulimia to nie tylko niezdrowa utrata wagi. Zaburzenia odżywiania wpływają na cały organizm. Kiedy naturalny metabolizm jest zaburzony przez objadanie się i wymuszone oczyszczanie, konsekwencje zdrowotne mogą być poważne.

Bulimia może powodować:

 • anemię,
 • pęknięcia przełyku z powodu nadmiernych wymiotów,
 • wrzody,
 • niskie ciśnienie krwi i nieregularną pracę serca,
 • obniżony poziom elektrolitów i odwodnienie,
 • problemy żołądkowo-jelitowe,
 • suchość skóry,
 • nieregularne miesiączki,
 • niewydolność nerek.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia