Na czym polega oczyszczanie twarzy?
Oczyszczanie twarzy to zabieg pielęgnacyjny pozwalający usunąć ze skóry twarzy nadmiar martwego naskórka oraz sebum, które blokują pory i mogą być przyczyną powstawania zaskórników oraz zmian zapalnych, w tym trądziku.
Zabieg oczyszczania twarzy przede wszystkim odblokowuje ujścia gruczołów łojowych w skórze. Cera staje się chłonna i lepiej przyjmuje składniki odżywcze z kosmetyków pielęgnacyjnych, zwłaszcza tych nawilżających. Dzięki temu zyskuje na zdrowszy i bardziej promienny wygląd.
Istnieje wiele metod oczyszczania twarzy – od najprostszych, możliwych do zastosowania w domu, do proponowanych przez salony kosmetyczne i opartych na najnowszych zdobyczach techniki, jak na przykład metoda kawitacyjna, oczyszczanie wodorowe czy peeling z zastosowaniem hydroksykwasów. Wybór odpowiedniego sposobu oczyszczania twarzy zależy zarówno o rodzaju cery, jak i od zasobności portfela. Warto zapoznać się z niektórymi z nich.
Polecamy także:
Oczyszczanie twarzy – metody i ich efekty
Najpopularniejszą metodą oczyszczania twarzy jest metoda manualna. Jest ona przeznaczona dla cery tłustej, mieszanej i ze skłonnością do łojotoku oraz zmian trądzikowych. Ręczne oczyszczanie twarzy polega na usunięciu zamkniętych i otwartych zaskórników, których powstanie spowodowane było nadmiarem sebum.
Kosmetyczka usuwa materiał blokujący pory skóry, dzięki czemu pory stają się mniej widoczne (nie są nadmiernie rozszerzone), na skórze twarzy nie tworzą się też nieestetyczne czarne kropki (zaskórniki otwarte).
Manualne oczyszczanie twarzy pozwala przede wszystkim na pozbycie się blokad w gruczołach łojowych, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii i są przyczyną powstawania zmian trądzikowych.
Choć taki rodzaj oczyszczania skóry można przeprowadzić samodzielnie w domu, zalecane jest udanie się w tym celu do doświadczonej kosmetyczki. Konieczne jest m.in. uprzednie rozpulchnienie skóry, zachowanie zasad higieny, by uniknąć zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a także stosowanie określonej techniki, która nie prowadzi do powstawania uszkodzeń i blizn na skórze.
Oczyszczanie twarzy można też przeprowadzić za pomocą kwasów powodujących złuszczanie się naskórka, a co za tym idzie – także pozbycie się zalegających w wierzchniej warstwie skóry zanieczyszczeń. Zalecane jest do wszystkich rodzajów skóry z wyjątkiem wrażliwej i skłonnej do podrażnień. W tym przypadku należy stosować kwasy w niewielkim stężeniu.
Zabiegi kwasami na twarz polegają na złuszczaniu naskórka za pomocą substancji chemicznych zwanych hydroksykwasami (najczęściej stosuje się kwas migdałowy, kwas salicylowy lub kwas glikolowy).
Regularne stosowanie kwasów na twarz pozwala spłycić drobne zmarszczki, usunąć przebarwienia, zmniejszyć widoczność porów i nawilżyć skórę. Zabiegi tego typu (szczególnie z kwasami o wysokich stężeniach np. 20 lub 30 proc.) zaleca się przeprowadzać w profesjonalnych salonach kosmetycznych lub gabinetach medycyny estetycznej.
Można też oczyszczać skórę metodą kawitacyjną, która polega na rozbijaniu powierzchniowej warstwy skóry ultradźwiękami, co powoduje jej złuszczanie się. Peeling kawitacyjny działa na głębsze warstwy skóry, jest jednak mniej drażniący niż zabiegi kwasami, dlatego może być stosowany także do cery wrażliwej. Kawitacja zachodzi w warunkach zmniejszonego ciśnienia – na wilgotnej skórze twarzy pod działaniem ultradźwięków tworzą się mikropęcherzyki – komórki naskórka zostają rozbite, a po jakimś czasie (zwykle po kilku dniach) zastąpione nowymi.
Peelingi kwasowe i kawitacyjne nie oczyszczają jednak zablokowanych porów skóry, a jedynie usuwają wierzchnią warstwę naskórka. Regulują natomiast pracę gruczołów łojowych, zmniejszają wydzielanie sebum, zwężają pory i redukują przebarwienia oraz blizny.
Do oczyszczania twarzy stosowane są też specjalne szczoteczki mechaniczne oraz soniczne. Szczoteczka mechaniczna usuwa zabrudzenia na zasadzie „wymiatania” zanieczyszczeń zalegających w porach skóry – nie można jej jednak stosować w przypadku zmian trądzikowych, ponieważ może to prowadzić do wtórnych zakażeń. Szczoteczka soniczna (ultradźwiękowa) działa na zasadzie kawitacji, można jednak używać jej samodzielnie w domu – masuje twarz i powoduje usuwanie z powierzchniowych warstw skóry toksyn i zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum.
Laserowe oczyszczanie twarzy stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia trądziku. Zabieg polega na naświetlaniu obszarów skóry dotkniętych zmianami. Wiązka światła oddziałując na gruczoły łojowe powoduje zmniejszenie wydzielania sebum, odkaża skórę i zmniejsza pory. W efekcie istniejące zmiany trądzikowe goją się szybciej, następuje też wyraźne ograniczenie pojawiania się nowych wykwitów. Zabieg jest jednak dość drogi, leczenie skóry na całej twarzy to koszt kilkuset złotych.
Jedną z najnowszych propozycji oczyszczania twarzy jest nowoczesne oczyszczanie wodorowe, czyli infuzja aktywnego wodoru molekularnego, reklamowana jako odmładzający nieinwazyjny zastrzyk wodoru. Zabieg ten polega na oczyszczaniu skóry twarzy za pomocą głowicy z obrotowym strumieniem wody pod ciśnieniem, nasyconej dodatkowo wodorem. Podczas takiego zabiegu cząsteczki aktywnego wodoru są wprowadzane w głąb skóry, oczyszczając ją i poprawiając jej kondycję za sprawą unieszkodliwiania wolnych rodników, których działanie może być wyjątkowo niekorzystne.
Wskazania i przeciwwskazania do oczyszczania twarzy
Manualne oczyszczanie cery wskazane jest przede wszystkim dla osób z cerą tłustą i mieszaną, skłonnej do powstawania zaskórników. W przypadku takiej cery inne metody (peelingi kwasami, metoda kawitacyjna) mogą okazać się niewystarczające, by dokładnie oczyścić ją z nadmiaru sebum.
Szczoteczka soniczna do twarzy skutecznie usunie nadmiar sebum i oczyści pory, jednak nie powinny stosować jej osoby z cerą naczynkową i skłonną do podrażnień. Jest też przeciwwskazana dla cery suchej, atopowej, z łojotokowym zapaleniem mieszków włosowych, egzemą. Nie wolno jej też stosować w przypadku, gdy na skórze twarzy są jakieś urazy i uszkodzenia. Natomiast szczoteczka mechaniczna nie powinna być stosowana przy cerze trądzikowej, ponieważ może to spowodować zaostrzenie zmian.
Metoda laserowa nie jest polecana do cery wrażliwej – w tej sytuacji lepszy wybór to kawitacyja. Jest delikatniejsza niż peeling kwasami, może być zatem stosowana przez osoby z cerą skłonną do podrażnień i naczynkową. Polecana jest zwłaszcza dla osób pragnących pozbyć się przebarwień i poprawić koloryt cery.
Przy stosowaniu oczyszczania twarzy metodą peelingu kwasami oraz peelingu kawitacyjnego należy pamiętać, by po takim zabiegu chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Nie zaleca się przeprowadzania takich zabiegów od kwietnia do września. Po ich wykonaniu nawet zimą należy nakładać przed wyjściem z domu krem z filtrem UV, ponieważ skóra po złuszczaniu naskórka jest wrażliwa na promienie słońca.
Zabieg wodorowego oczyszczania twarzy polecany jest do każdego rodzaju cery. Ma efekt głęboko nawilżający, sprawia, że skóra zyskuje młodszy i bardziej promienny wygląd, likwiduje zaskórniki i reguluje wydzielanie sebum. Polecany jest po zabiegach laserowych, kiedy w skórze powstaje stres oksydacyjny związany z nadmierną produkcją wolnych rodników. Reklamowany jest także jako zabieg antysmogowy, pozwalający na dogłębne oczyszczenie skóry z toksyn i zanieczyszczeń pochodzących z powietrza.
Domowe oczyszczanie twarzy i oczyszczanie twarzy u kosmetyczki
Oczyszczanie twarzy przy pomocy kwasów owocowych i szczoteczki mechanicznej oraz sonicznej stosować można samodzielnie w domu, używając tych produktów zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Na rynku dostępne są gotowe preparaty do przeprowadzania zabiegu kwasami samodzielnie w domu. Ich stężenie jest stosunkowo niskie, nie ma więc obawy, że zrobimy sobie krzywdę. Należy jednak zawsze przestrzegać informacji zawartych na opakowaniu. Posiadaczki bardzo wrażliwej skóry powinny skonsultować się wcześniej ze specjalistą.
Do samodzielnego oczyszczania twarzy służą także różnego rodzaju peelingi i maseczki oczyszczające. Te pierwsze zawierają kwasy owocowe, enzymy i złuszczające drobinki, natomiast skuteczne maski to te z glinką kosmetyczną oraz węglem aktywnym. Tzw. czarne maski są dostępne w płacie gotowym do nałożenia na skórę lub żelu, który zastyga na twarzy, skąd jest usuwany wraz z zanieczyszczeniami, a nawet zaskórnikami.
Oczyszczanie manualne można przeprowadzić w domu, jednak pod warunkiem rygorystycznego przestrzegania zasad higieny. Jeśli nie mamy wprawy i wiedzy na temat takiego oczyszczania skóry, lepiej oddać się w ręce specjalisty.
Metody wykorzystujące laser, ultradźwięki czy innego typu zaawansowane urządzenia przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym. Natomiast peeling kawitacyjny można pzeprowadzić w warunkach domowych. Niezbędne urządzenia są dostępne w sieci, a ich ceny zaczynają się od ok. 200 zł.
Optymalna sytuacja to ta, kiedy oczyszczania twarzy w salonie dokonuje doświadczona kosmetyczka – nie jest to zabieg związany z dużym ryzykiem, jednak osoba go wykonująca powinna znać się na tym, co robi i przestrzegać określonych reguł, tak by nie spowodować wtórnego zakażenia (oczyszczanie manualne) lub powstania blizn (metoda laserowa i kawitacyjna, zabiegi kwasami).
Również zabiegi kwasami o wysokich stężeniach (powyżej 15 proc.) należy przeprowadzać w salonach urody. Dodatkową zaletą wizyt z specjalnych gabinetach jest profesjonalna ocena stanu skóry i porady w zakresie doboru odpowiedniego zabiegu.
Zobacz także:
ZOBACZ: Dieta ma ogromny wpływ na cerę. Jakie jest odpowiednie menu przy trądziku pospolitym?