Spis treści
Występowanie tych czynników w dzieciństwie to większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu w przyszłości
Prozdrowotny styl życia powinno się wprowadzać już od najmłodszych lat, ponieważ udowodniono, że urozmaicona dieta oraz umiarkowany ruch dziecka może zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy.
Niestety, coraz częściej dzieci zamiast spożywać zbilansowane posiłki, wybierają słone i słodkie przekąski, napoje gazowane oraz fast foody, które obfitują w szkodliwe nasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo spacer lub zabawa na powietrzu traktowana jest jako kara, a nie przyjemność.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na świecie ponad 38 mln dzieci do 5. roku życia ma nadmierną masę ciała!
Naukowcy z Murdoch Children Research Institute w Australii postanowili sprawdzić, jak styl życia we wczesnym dzieciństwie wpływa na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu.
– Badanie wpływu wczesnych lat życia na choroby zawsze było trudne do zrealizowania. Ale nasi naukowcy podjęli to wyzwanie, ponieważ wiedzieliśmy, że potencjalne korzyści dla zdrowia ludzkiego mogą być bardzo znaczące – oznajmił profesor Terence Dwyer, autor badania.
Jak czytamy na łamach czasopisma „New England Journal of Medicine”, niektóre czynniki występujące u dzieci i młodzieży zwiększają ryzyko rozwoju zawału serca i udaru mózgu już po 40. roku życia. Wśród nich można wymienić:
- nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI),
- wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
- wysokie stężenie cholesterolu we krwi,
- wysoki poziom trójglicerydów we krwi
- palenie tytoniu.
Dodatkowo naukowcy zaobserwowali, że wzrost ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym zaobserwowano u ponad połowy przebadanych dzieci! Niektóre osoby miały nawet 9 razy większe ryzyko niż ustalona średnia.
Naukowcy przeanalizowali styl życia dzieci i młodzieży
Badanie polegało na dokładnej kontroli medycznej ponad 38 tysięcy osób w wieku od 3. do 19. roku życia. Wszyscy uczestnicy byli dokładnie kontrolowani przez okres 35-50 lat.
Uczestnikom regularnie mierzono następujące parametry:
- masa ciała i wskaźnik BMI,
- ciśnienie tętnicze krwi,
- stężenie cholesterolu we krwi,
- poziom trójglicerydów we krwi,
- częstotliwość palenia tytoniu.
Eksperci przez cały okres trwania badania oceniali ryzyko rozwoju zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz obserwowali, czy u uczestników rozwinął się zawał serca lub udar mózgu. Podczas trwania analizy z powodu incydentów sercowo-naczyniowych zmarło 319 osób.
Po uwzględnieniu wszystkich czynników, eksperci doszli do wniosku, że wczesne wykrycie zaburzeń stężenia cholesterolu i trójglicerydów, nieprawidłowego ciśnienia tętniczego krwi oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała i unikanie palenia tytoniu przez młode osoby może u nich obniżyć ryzyko pojawienia się incydentów sercowo-naczyniowych w przyszłości.
Badacze sugerują również, że ryzyko zawału serca i udaru mózgu po 40. roku życia może zwiększyć się nawet wtedy, gdy w dzieciństwie występuje nieprawidłowość tylko w jednym z wymienionych czynników.
– Chociaż interwencje w wieku dorosłym, takie jak poprawa diety, rzucenie palenia, bycie bardziej aktywnym i przyjmowanie odpowiednich leków w celu zmniejszenia czynników ryzyka, są pomocne, prawdopodobnie można zrobić znacznie więcej w dzieciństwie i okresie dojrzewania, aby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w późniejszych latach – oznajmili autorzy badania.
Naukowcy zaznaczają, że przeprowadzenie badania było utrudnione ze względu na brak danych z wczesnego dzieciństwa u najstarszych uczestników. Jednak według ekspertów uzyskane wyniki potwierdzają, że wczesne wprowadzenie profilaktyki chorób układu krążenia może znacząco zmniejszyć ryzyko ich rozwoju po 40. roku życia.
Jak od dzieciństwa zapobiegać zawałowi serca i udarowi mózgu?
Naukowcy zalecają, aby profilaktykę tych schorzeń rozpocząć już od najmłodszych lat. Przede wszystkim konieczna będzie zmiana zachowań żywieniowych i wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na pracę układu krążenia i zmniejszają stężenie „złego” cholesterolu frakcji LDL, a zwiększają „dobry”, czyli HDL.
Warto także wprowadzić do jadłospisu produkty wielozbożowe, które stanowią doskonałe źródło błonnika pokarmowego, tak istotnego w prawidłowej pracy jelit. Dlatego w diecie powinny znaleźć się: pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż oraz otręby.
Dodatkowo zaleca się, aby dzieci i młodzież codziennie spożywały 3 porcje warzyw oraz 2 porcje owoców. Warto wybierać te sezonowe, ponieważ są najbogatsze w witaminy i składniki mineralne.
Należy również zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, która pozwoli na prawidłowy rozwój kości, a także zmniejszy ryzyko rozwoju otyłości w przyszłości.
Naukowcy podkreślają, że wyniki badań uzasadniają potrzebę wprowadzenia i kontrolowania programów profilaktycznych, mających na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju zawału serca i udaru mózgu w przyszłości.
Źródło: Study identifies five childhood risk factors that predict cardiovascular events in adulthood News Medical