Spis treści
Nalewka z dziewanny – przepis na miksturę z płatków. Zalecane dawkowanie
Nalewka z dziewanny to trunek, który przygotowujemy latem, aby już jesienią móc korzystać z jego zdrowotnych właściwości. Do nalewki wykorzystuje się świeże płatki kwiatów, dlatego planując ich zbiór, należy wcześniej przygotować pozostałe składniki.
Składniki na nalewkę z dziewanny:
- 100 g świeżych kwiatów dziewanny,
- 0,5 l spirytusu 70 proc. obj. alk.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Przygotowanie i dawkowanie nalewki
Płatki kwiatów zalewamy alkoholem, wstrząsamy i odstawiamy butelkę na 14 dni. Następnie przecedzamy i przelewamy do szczelnie zamkniętej butelki. Zalecana dawka przy przeziębieniach to 15-20 kropli dziennie przyjmowane dwa razy dziennie po rozcieńczeniu w kieliszku wody. Nalewka może być także używana do nacierania skóry przy bólach kostnych i stawowych.
Dziewanna właściwości i stosowanie. Jak ją rozpoznać i kiedy zbierać?
Dziewanna (Verbascum) to roślina pochodząca z południowo-wschodniej części Azji, a występująca obecnie w niemal całej Europie. W Polsce porasta najczęściej słoneczne pagórki i nieużytki. Osiąga wysokość nawet dwóch metrów. Odznacza się charakterystyczną ulistnioną, omszoną lub owłosioną łodygą. Jest ona zakończona kłosowatym kwiatostanem o dużych, łączących się w pęczki żółtych kwiatach.
Jako surowiec zielarski najczęściej wykorzystywane są trzy gatunki rośliny: dziewanna drobnokwiatowa, wielkokwiatowa oraz pospolita. Kwitną w lipcu i sierpniu, a zbiera i wykorzystuje się same korony kwiatów.
Dziewannę należy zbierać w słoneczne dni, najlepiej w południe, aby kwiaty nie były wilgotne od rosy. Powinno się suszyć je na słońcu cienkimi warstwami, aby optymalnie skrócić ten proces i zachować jak najwięcej właściwości rośliny.
Kwiaty dziewanny bogate są w saponiny, flawonoidy, a także w związki śluzowe, kwasy organiczne, związki tłuszczowe, olejek eteryczny i sole mineralne. W związku z tym wykazują działanie:
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- bakteriobójcze,
- moczopędne.
Zioło działa również wykrztuśne, osłonowo na błony śluzowe, zmiękczająco, ściągająco, a także przeciwskurczowo i napotnie. Z tego powodu nalewka z dziewanny zalecana jest do stosowania wewnętrznego przy objawach infekcji oddechowych, a zewnętrznie – przy bólach reumatycznych.
Kto nie powinien stosować nalewki z dziewanny?
Dziewanna nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie nadaje się także dla osób uczulonych na jej ziele lub na alkohol. Nalewka, jako trunek wysokoprocentowy, nie powinna być podawana osobom do 18. roku życia i być stosowana jedynie jako środek wspomagający leczenie.
Nalewek nie należy stosować u pacjentów zażywających leki wchodzące w interakcje z alkoholem oraz u osób w trakcie rekonwalescencji po operacjach lub będących w trakcie chemioterapii i radioterapii.
Źródło: „Magia ziół”, Andrzej Skarżyński, Wydawnictwo Alfa, Warszawa