Spis treści
Ocet jabłkowy ma właściwości pielęgnacyjne. Na co pomaga?
Ocet to produkt, który od wieków używany jest w kuchni oraz w medycynie alternatywnej. Dawniej służył m.in. do dezynfekcji ran, leczenia grzybicy paznokci czy usuwania brodawek. Już 2000 lat temu Hipokrates używał go do oczyszczania ran.
Obecnie ludzie wykorzystują jego właściwości nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Udowodniono naukowo, że może pomóc w:
- zabijaniu różnych patogenów, w tym bakterii,
- przywracaniu naturalnego pH skóry,
- poprawieniu bariery ochronnej skóry.
Zobacz też: Tak pij ocet jabłkowy na odchudzanie, żeby działał
Należy jednak pamiętać, że historycznie stosowano octy naturalne, uzyskiwane na drodze fermentacji. Były to produkty bogate w aktywne związki roślinne, w tym przeciwzapalne antyoksydanty. Dlatego do pielęgnacji skóry również warto stosować takie wyroby, np. naturalny ocet jabłkowy.
Ocet jabłkowy jest powszechnie stosowany we wspomaganiu leczenia egzemy i suchej skóry. Doceniane jest także jego działanie przeciwzapalne i oczyszczające, a także zdolność do neutralizowania zapachów.
Zobacz, jak ocet działa na nasze stopy
Jak przygotować zdrowotną kąpiel dla stóp z octem jabłkowym?
Dodanie odpowiedniej ilości octu jabłkowego do wody, w której moczymy stopy, może przynieść naszej skórze szereg korzyści. Stopy będą przede wszystkim ładnie pachniały, skóra na nich będzie bardziej miękka i lepiej nawilżona. Regularne kąpiele wspomogą też leczenie infekcji skóry oraz przywrócą ładny wygląd płytce paznokci.
Jak przygotować kąpiel z dodatkiem octu? Wystarczy na każdy litr ciepłej wody dodać szklankę octu jabłkowego. Stopy należy moczyć w roztworze przez 15 minut, a następnie wytrzeć do sucha. Kurację powinno się stosować codziennie przez tydzień, a następnie raz w tygodniu.
Do kąpieli można dodać również szklankę soli (morskiej lub Epsom), a także kilka kropli lawendowego olejku eterycznego lub garść suszonych ziół lawendy. Sól dodatkowo wzmocni działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oraz zmiękczy i złuszczy naskórek, a lawenda wspomoże regenerację skóry i zadziała odprężająco.
Dowiedz się więcej: Jak zadbać o stopy? Wystarczy, że będziesz stosować te rady
Środki ostrożności przy stosowaniu octu jabłkowego
Ocet jabłkowy ze względu na swój kwaśny odczyn może podrażniać skórę, a nawet powodować oparzenia. Przed użyciem go należy sprawdzić, jak nasza skóra zareaguje na ocet wymieszany z wodą w proporcjach 1 do 4.
Źródła:
- 6 Health Benefits of Apple Cider Vinegar, Backed by Science Healthline
- 30 Awesome Uses for Apple Cider Vinegar Eat This, Not That!