Doceń właściwości soli Epsom! Siarczan magnezu pomaga na stres i zaparcia – sprawdź, jak stosować sól gorzką w skuteczny i bezpieczny sposób

Agata Orzełowska
Sól Epsom nie jest zwykłą solą, czyli chlorkiem sodu. W skład soli gorzkiej wchodzi siarczan magnezu, który tworzy całkiem inne, nieregularne kryształy.
Sól Epsom nie jest zwykłą solą, czyli chlorkiem sodu. W skład soli gorzkiej wchodzi siarczan magnezu, który tworzy całkiem inne, nieregularne kryształy. pixelsaway/123RF
Sól Epsom, inaczej sól gorzka lub glauberska, to siarczan magnezu. Związek ten ma działanie przeciwzapalne i regenerujące, dzięki czemu kąpiel w soli gorzkiej przynosi ulgę przy bólach mięśni, stresie i problemach skórnych. Natomiast stosowana doustnie, sól glauberska pomaga przy zaparciach. Sprawdź, jakie właściwości ma sól Epsom, kiedy i jak zastosować ją do kąpieli, okładów i pielęgnacji oraz jakie środki ostrożności należy wtedy zachować.

Spis treści

Czym jest sól Epsom i gdzie można ją kupić?

Sól Epsom ma wiele nazw – inne znane określenia to sól gorzka, sól angielska, sól glauberska (od nazwiska aptekarza, który wyizolował ją jako pierwszy), a także epsomit.

Pod względem chemicznym sól Epsom to siarczan magnezu (MgSO4) – nieorganiczny związek siarki i magnezu, który w naturze występuje w formie uwodnionej, czyli związanej z cząsteczkami wody. Ma postać dużych, białych, pozbawionych zapachu kryształków. Jest gorzka w smaku i dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Zobacz też: To magiczne doświadczenie zapewnia głęboki relaks dla ciała i umysłu. Zrób pauzę, wyłącz zmysły i odpocznij. Czym jest floating?

Sól gorzka Epsomit pozyskiwana była już w XVII wieku z wody mineralnej pozyskiwanej z naturalnych źródeł, które znajdują się w pobliżu miejscowości Epsom w hrabstwie Surrey, w Wielkiej Brytanii.

Sól gorzka jest ogólnie dostępna w drogeriach, sklepach zielarsko-kosmetycznych oraz tych internetowych. Nie jest droga – cena 1 kg siarczanu magnezu siedmiowodnego (do kąpieli i innych zastosowań zewnętrznych) to około 10 zł.

Co jednak ważne, kupując sól Epsom trzeba zwrócić uwagę na jej jakość. Jeśli ma być stosowana doustnie lub kosmetycznie, należy wybrać czysty siarczan magnezu (określany też jako spożywczy), który zawiera co najmniej 99 proc. tego związku.

Ze względu na zawartość cennych związków mineralnych, sól Epsom stosowana jest w medycynie oraz do celów kosmetycznych, przede wszystkim do kąpieli.

Dowiedz się na temat:

Właściwości soli Epsom

Sól Epsom jest źródłem niezbędnych pierwiastków w postaci siarki i magnezu. Zawiera też pewne domieszki miedzi. Taki zestaw składników ma cenny wpływ na zdrowie i stan skóry.

Siarka ma właściwości przeciwgrzybicze i antyłojotokowe. Łagodzi stany zapalne i jest przydatna w leczeniu trądziku. Wpływa też korzystnie na skórę głowy w przypadku nadmiernego przetłuszczanie się włosów, łojotokowego zapalenia skóry i łupieżu.

Siarka jest też przydatna w łagodzeniu dolegliwości i bólów reumatycznych – przy artretyzmie i zapaleniu stawów zalecane są kąpiele siarkowe. Ma także czynny udział w usuwaniu z organizmu toksyn.

Magnez wpływa korzystnie na układ nerwowy. Przeciwdziała skutkom przewlekłego stresu, pomaga rozluźnić napięte mięśnie, łagodzi bóle mięśniowe i kostno-stawowe, ułatwia wyciszenie i regenerację organizmu.

Miedź ma natomiast pozytywny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Znane są zwłaszcza jej właściwości łagodzące stany zapalne i podrażnienia skórne.

Rozpuszczona w wodzie sól Epsom stosowana zewnętrznie pomaga wygładzić i zmiękczyć skórę, zaś jej składniki przenikają w pewnej ilości do ustroju (głównie przez gruczoły potowe), działając przeciwbólowo, odprężająco i ułatwiając usuwanie toksyn z organizmu.

Sól gorzka stosowana doustnie ma właściwości przeczyszczające. Pomaga oczyścić jelita z zalegających resztek, dlatego w małych ilościach spożywana jest przede wszystkim przy zaparciach.

Dowiedz się więcej na temat:

Sól gorzka na przeczyszczenie. Jak działa siarczan magnezu podany doustnie?

Sól Epsom dostępna jest jako siarczan magnezu siedmiowodny, i taka postać jest dopuszczona do stosowania w naszym kraju zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. W innych krajach zastosowanie znajduje też siarczan magnezu jednowodny; wskazaniem do jego zastosowania medycznego jest m.in. zatrucie barem i stan rzucawkowy w ciąży.

Sól Epsom stosowana jest wewnętrznie przede wszystkim jak środek przeczyszczający na zaparcia. Siarczan magnezuj jest bowiem związkiem osmotycznie czynnym, który jest słabo wchłaniany w układzie pokarmowym, gdzie tworzy roztwór hipotoniczny – czyli o stężeniu większym niż płyny ustrojowe. Sprawia to, że zwiększa ilość wody w masach jelitowych i zapobiega ich odwadnianiu, co znacznie ułatwia wypróżnienia.

Zobacz: Sięganie po środki na zaparcia to większe ryzyko demencji. Przeczytaj, jeśli je stosujesz

Dawka soli Epsom stosowanej do picia wynosi 10-30 g (2-6 łyżeczek) rozpuszczonych w dużej szklance wody. Efekty jej działania pojawiają się w ciągu 30 minut, choć czasem trzeba czekać na nie nawet 6 godzin. Takie rozwiązanie powinno być stosowanie tylko sporadycznie.

Porcja soli Epsom przeznaczona dla (starszych) dzieci jest znacznie niższa, bo wynosi 5-10 g (1-2 łyżeczki). Przyjmowanie jej należy zacząć od najniższej dawki i ew. zwiększyć ją następnym razem.

Stosowane soli Epsom w celu oczyszczenia jelita grubego jest zalecane m.in. przed badaniem medycznym takim jak kolonoskopia lub zabiegiem chirurgicznym jelita. Ze względu na konieczność odpowiedniego dawkowania soli gorzkiej w tym celu poleca się jednak stosowanie gotowych roztworów zawierających ten składnik, zwykle wraz z innymi związkami, takimi jak siarczan sodu i potasu.

Sprawdź również:

Sól Epsom do kąpieli, na skórę i włosy

Sól magnezowa najczęściej stosowana jest do kąpieli leczniczych oraz do ciepłych okładów. Choć przez długi czas nie było co do tego zgodności, ustalono wreszcie, że zawarte w niej składniki mineralne mogą być wchłaniane się przez skórę, a ich działanie utrzymuje się nawet przez 9 godzin.

Kąpiel w roztworze soli Epsom działa relaksująco i odprężająco, ułatwiając zasypianie i wspomagając zdrowy sen, a także rozkurczająco, dzięki czemu zapobiega skurczom mięśni i usuwa zmęczenie nóg po całym dniu. Wspomaga też regenerację mięśni po treningu, pomagając łagodzić ich ból. Wpływa też na zmniejszenie objawów zapalenia stawów i fibromialgii, a ponadto może obniżać ciśnienie krwi. Zabieg powinien trwać ok. 15 minut.

Kąpiele w solance z gorzkiej soli zalecane są w stanach wyczerpania nerwowego i stresu oraz przy ogólnym osłabieniu i zmęczeniu. Ponieważ powoduje zmiękczanie i ułatwia złuszczanie skóry, moczenie nóg w roztworze gorzkiej soli pomoże nie tylko przy problemie obolałych stóp, ale też pękających pięt.

Ze względu na zawartość siarki sól gorzka wpływa korzystnie na skórę. Łagodzi jej stany zapalne wywołane zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Jest polecana do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i łojotokowej. Wspomaga oczyszczanie porów skóry i reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu pomaga ograniczyć tendencję do przetłuszczania się cery i powstawania wyprysków. Siarczan magnezu siedmiowodny może też być dodatkiem do mgiełki lub olejku do ciała.

Roztwór soli Epsom stosowany do okładów przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia skóry, pomaga przy stłuczeniach, siniakach i obrzękach, a także bólu stawów.

Sól gorzką stosuje się również do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Dodana do szamponu pomaga oczyścić skórę głowy i zapobiegnie jej przetłuszczaniu się. Podobnie działa też dodana do odżywki do włosów, dzięki której będą mniej się puszyć i elektryzować, stając się mocniejsze i łatwiejsze do układania. Maskę należy trzymać na włosach przez 20 min. Nie należy nakładać jej zbyt często, pamiętając, że może powodować nadmierne przesuszenie włosów.

Dawkowanie soli Epsom przy użyciu zewnętrznym:

  • do kąpieli – 475g (2 szkl.) na wannę,
  • do mycia twarzy – 2,5 g (1 łyżeczka) na porcję żelu do mycia,
  • do włosów – zmieszana z odżywką w proporcji 1:1.

Sól Epsom, dzięki swoim własnościom zmiękczającym, może być stosowana jako środek czyszczący. Siarczan magnezu stosowany jest w przemyśle min. do produkcji piwa i tofu, natomiast w rolnictwie jako nawóz (występuje wtedy pod nazwą kizeryt).

Zobacz też:

Czy stosowanie soli Epsom jest bezpieczne? Przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane

Sól Epsom jest uznawana za środek ogólnie bezpieczny, jednak przy nieprawidłowym zastosowaniu mogą pojawić się działania niepożądane. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których jest spożywana. Przed sięgnięciem po ten produkt w celu przyjęcia doustnego warto skontaktować się z lekarzem. Ostrożnie do stosowania siarczanu magnezu powinny podejść osoby cierpiące na schorzenia nerek i problemy z ciśnieniem krwi.

Efektem ubocznym przyjęcia soli Epsom doustnie mogą być wzdęcia, dyskomfort gastryczny i biegunka. W przypadku przedawkowania magnezu mogą wystąpić objawy takie jak nudności, ból i zawroty głowy oraz zaczerwienienie skóry. W ciężkich przypadkach może dojść do zaburzeń pracy serca, paraliżu, śpiączki, a nawet do śmierci.

Kąpiel w soli Epsom powinna trwać nie dłużej niż 15-20 minut. Moczenie nóg może trwać do 30 minut. Osoby z niskim ciśnieniem tętniczym muszą pamiętać, że stosowanie siarczanu magnezu na skórę dodatkowo obniża wartości tego parametru.

Polecamy ponadto:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia