Spis treści
Dlaczego tatuaż należy pielęgnować zwłaszcza po wykonaniu?
Tatuaż cieszy się wciąż rosnącą popularnością nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Według dostępnych danych sprzed pięciu lat na trwały rysunek na skórze zdecydowało się co najmniej 8 proc. Polaków, natomiast w Europie – ok. 12 proc. populacji, choć obecnie liczby te są na pewno znacznie wyższe. Do najbardziej wytatuowanych nacji należą Włosi, a następnie Szwedzi i Amerykanie – co najmniej jedno takie dzieło ma na sobie blisko połowa dorosłych osób.
Nie wystarczy jednak wykonać tatuaż. Jego pielęgnacja zwłaszcza w ciągu pierwszych dni ma kluczowe znaczenie dla jego optymalnego gojenia i późniejszego wyglądu. To właśnie dzięki niej skóra szybko się zregeneruje, a tusz pozostanie w jej głębokich warstwach.
Bezpośrednio po zabiegu (tak samo jak przed jego wykonania) tatuator powinien zdezynfekować skórę, usunąć z jej powierzchni wazelinę z resztkami tuszu i krwi, i przykleić do niej dedykowaną folię.
Na rynku są już dostępne specjalne folie ochronne, nazywane „drugą skórą”. Taka folia jest rozciągliwa, cienka i bardzo dokładnie przylega do skóry, mocno się jej trzymając. Jest hipoalergiczna i wodoodporna, ale przepuszcza powietrze. Nie należy jej zrywać przez 2-3 doby po tatuowaniu.
Sprawdź także:
Jak dbać o tatuaż po zabiegu? Folia, maści i mycie skóry
W czasie noszenia ochronnej folii można się bez przeszkód myć. Pod folią będą tworzyły się bąbelki z osoczem i tuszem – to zjawisko całkiem normalne. Tatuator powinien też dokładnie poinstruować klienta, jak dbać o tatuaż.
Ogólne zasady pielęgnacji tatuażu są następujące:
- Mycie i natłuszczanie – po upływie kilkudziesięciu godzin należy powoli i delikatnie usunąć folię, najlepiej pod strumieniem bieżącej wody. Odtąd gojenie tatuażu powinno się odbywać z dostępem świeżego powietrza – nie wolno owijać go zwykłą folią spożywczą! Skórę należy myć dwa razy dziennie ciepłą wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej lub innego o delikatnym działaniu, a następnie stosować natłuszczającą maść co 2-3 godziny. W tej roli świetnie sprawdzają się produkty z dodatkiem pantenolu i/lub alantoiny, ale bez dodatków wysuszających, takich jak np. tlenek cynku. Nie wolno dopuszczać do przesuszenia świeżo wytatuowanej skóry.
- Zabezpieczanie świeżego tatuażu – sposób i ew. trudności w dbaniu o tatuaż w dużej mierze zależą od jego lokalizacji. O wiele łatwiej jest dbać o tatuaż na nadgarstku niż np. na plecach czy wierzchu stopy. Dotyczy to zwłaszcza kwestii zabezpieczania przed zanieczyszczeniami i obtarciami. Do czasu zagojenia skóry i ustąpienia opuchlizny najlepiej nosić luźne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, najlepiej dające się łatwo odplamić (np. białe). Należy jednak pamiętać, że ślady tuszu zwykle nie dają się z tkanin usunąć.
- Świeży tatuaż w nocy – pielęgnacja tatuażu w nocy sprowadza się do unikania spania na wytatuowanej części ciała i zabezpieczenia go bawełnianą koszulką lub inną częścią garderoby, zależnie od lokalizacji wzoru. Pościel powinna być czysta, by ograniczyć kontakt rany z bakteriami i kurzem.
- Gojenie tatuażu a alkohol – ze względu na działanie alkoholu, polegające na rozrzedzaniu krwi i zwiększania tendencji do krwawienia, nie należy go pić zarówno w dniu wykonania tatuażu, jak i do tygodnia po zabiegu. Nadmierne krwawienie nasila ucieczkę tuszu z niezagojonej skóry, przez co tatuaż wychodzi bledszy, a nawet powstają ubytki we wzorze.
Zobacz także:
Etapy gojenia tatuażu
Ponieważ wykonanie tatuażu narusza ciągłość skóry, odpowiednie postępowanie po zabiegu jest tak samo ważne, co jego w trakcie. Pełne wygojenie skóry trwa nawet kilka tygodni, ale o utrwalony rysunek należy dbać do końca życia, by dobrze wyglądał.
- Od wykonania do tygodnia – w tym okresie tatuaż jest otwartą raną. Do kilku lub kilkunastu godzin po zabiegu skóra jest mniej lub bardziej zaczerwieniona. Jeśli salon tatuażu nie zapewnił specjalnej, oddychającej folii, a jedynie taką, którą trzeba wymieniać, należy to robić co 2-3 godziny, przemywając delikatnie tatuaż letnią wodą i dociskając do niego papierowy ręcznik, by osuszyć skórę przed ponownym owinięciem. Nie wolno zawijać go dłużej, niż 2-3 do po zabiegu! W tym okresie skóra jest lekko posiniaczona (choć nie widać tego pod wzorem), a tatuaż wypukły.
- Drugi tydzień od wykonania – skóra pokryta tatuażem swędzi, a skóra zaczyna się łuszczyć. To oznacza, że się goi. Nie wolno jej jednak drapać i trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie naskórka poprzez smarowanie skóry maścią zaraz po umyciu. W ciągu 7 dni od wykonaniu zabiegu zaczerwienienie i obrzęk powinny już zniknąć.
- Trzeci tydzień i później – tatuaż wygląda już niemal jak zagojony, ale wciąż trzeba dbać o natłuszczanie skór, a dodatkowo – na jej ochronie przed promieniowaniem UV. Sam wzór będzie powoli stawał się coraz gładszy i bardziej „wtopiony” w skórę.
O tatuaż należy dbać już zawsze, codziennie stosując naturalne kremy i masła o działaniu nawilżającym i natłuszczającym – najlepiej specjalne, dedykowane tatuowanej skórze, które zawierają ochronne filtry.
Przeczytaj również
Zakażenie wytatuowanej skóry – jak je rozpoznać?
Gojenie tatuażu to okres, w którym należy pogodzić się z niedogodnościami takimi jak swędzenie i łuszczenie się skóry, a w pierwszych godzinach po zabiegu – również jej pieczenie i zaczerwienienie.
Lekki stan zapalny po wykonaniu tatuażu jest naturalną reakcją organizmu. Powinien ustąpić w ciągu maksymalnie 2-3 dni, a najczęściej znika po jednym dniu. Jednak zakażenie jest już groźne dla zdrowia i życia. Jednak pewnych niepokojących objawów nie wolno lekceważyć. Są to zwłaszcza:
- wyraźne zmiany skórne, np. czerwone guzki,
- silny obrzęk, utrzymujący się dłużej niż przez dobę od wykonania tatuażu,
- tkliwość i ból wytatuowanego miejsca,
- ropny wyciek (żółte lub zielonkawe zabarwienie cieczy),
- mocno podwyższona temperatura ciała na dwie-trzy doby po zabiegu.
Jeżeli zabieg nie był przeprowadzony w sterylnych warunkach, może dojść do zakażenia skóry bakteriami (gronkowiec, paciorkowiec, łupież rumieniowy) lub wirusem, w tym również HCV i HIV).
Dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu w danym salonie warto zapytać o standardy higieny (a nawet obejrzeć np. autoklaw – to najlepsze urządzenie do sterylizacji elementów maszynki do tatuażu, które nie są jednorazowe) i sprawdzić opinie klientów w internecie.
Większość zakażeń po wykonaniu tatuażu da się wyleczyć. Po zauważeniu wyżej opisanych objawów należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci terapię antybiotykami.
Polecamy przeczytać także:
Jak pielęgnować tatuaż? Ochrona przed słońcem
Tatuaż jest ciemniejszą plamą na skórze, niezależnie od jego koloru. Chłonie bardzo dużo promieniowania UV, przez co blaknie, a często powoduje reakcje alergiczne i zapalne. Dotyczy to zwłaszcza kolorowych barwników i tych jasnych. Niektóre z nich, zwłaszcza białe i żółte, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ulegają przekształceniom, i narażanie ich na działanie promieni słonecznych może skutkować co najmniej nadwrażliwością skóry na słońce i poparzeniami.
Na działanie promieni słonecznych można wystawiać tatuaż, który zdążył się dobrze zagoić (ma co najmniej miesiąc). Nie należy go przy tym opalać, choć wytatuowany fragment skóry trzeba zabezpieczać kremem z filtrem SPF50. Dotyczy to nie tylko okresu wiosny i lata, ale jest kwestią całoroczną, ponieważ promienie UV są emitowane również przez oświetlenie sztuczne.
Przeczytaj także:
Kosmetyki z apteki
kup teraz

Tołpa, dermo hair wypadanie, wzmacniające serum stymulujące odrost,...
tołpa, dermo hair wypadanie, wzmacniające serum st…
kup teraz

Tołpa, Authentic, krem do twarzy, 40 ml
Tołpa, Authentic, krem do twarzy, 40 ml
kup teraz

Tołpa, dermo face sebio, peeling 3 enzymy, 40 ml
tołpa, dermo face sebio, peeling 3 enzymy, 40 ml
kup teraz

Tołpa, dermo face hydrativ, hialuronowe serum-booster nawilżające,...
tołpa, dermo face hydrativ, hialuronowe serum-boos…
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Krem do ciała z kwasem salicylowym i...
Nacomi, Next lvl Dermo, Krem do ciała z kwasem sal…
kup teraz

Mixa, Balsam do ciała regeneracja, 400 ml
Mixa, Balsam do ciała regeneracja, 400 ml
kup teraz

Bielenda Professional, Supremelab Barrier Renew Ceramidowe Serum...
Bielenda Professional, Supremelab Barrier Renew Ce…
kup teraz

Nutridome, Aggie, bronzer w sztyfcie, 8 g
Nutridome, Aggie, bronzer w sztyfcie, 8 g
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Lekki krem do skóry trądzikowej
Nacomi, Next lvl Dermo, Lekki krem do skóry trądzi…
kup teraz

Tołpa, dermo hair przetłuszczanie, głęboko oczyszczający szampon...
tołpa, dermo hair przetłuszczanie, głęboko oczyszc…
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Żel do mycia twarzy oczyszczający
Nacomi, Next lvl Dermo, Żel do mycia twarzy oczysz…
kup teraz

Tołpa, dermo face sebio+, żel do mycia twarzy 2 kwasy: AHA + LHA,...
tołpa, dermo face sebio+, żel do mycia twarzy 2 kw…
kup najtaniej

La Roche Posay Cicaplast Balsam B5 kojący balsam regenerujący 40ml
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz