Zioła na smog. Pij na oczyszczenie zatok, płuc i oskrzeli. Te rośliny pomogą przy alergiach i infekcjach, złagodzą kaszel i duszności

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kaszel, duszności, nadmiar flegmy, bóle głowy... To wszystko objawy problemów oddechowych, które nasilają się wiosną w związku ze smogiem i alergenami w powietrzu. Reaguje na nie coraz więcej osób, bo razem stanowią fatalną mieszankę zwłaszcza, gdy jesteśmy osłabieni. Jest jednak dobra wiadomość: dolegliwości można łagodzić za pomocą leczniczych ziół. Zobacz, jak naturalnie oczyścić zatoki, płuca i oskrzela, by je wzmocnić i zmniejszyć stan zapalny. Te rośliny sprawią, że odetchniesz z ulgą.

Spis treści

Co oczyszcza płuca? Zioła na zatoki, kaszel i alergię

Objawy stanów zapalnych w układzie oddechowym można i warto łagodzić ziołami nie tylko, gdy są ostre, ale także przy chronicznych dolegliwościach. Przewlekłe zapalenie o niskim nasileniu stanowi ukrytą przyczynę powikłań, a na dodatek z czasem postępuje.

Kobieta cierpi na ból w klatce piersiowej i głowy, garść ziół w rękach
Oczyszczą i wzmocnią układ oddechowy. Zobacz, jakie zioła stosować na zatoki, oskrzela i płuca przy smogu, alergiach i infekcjach brizmaker, Tetra Images (małe)/Getty Images

Dolegliwości takie, jak chroniczny kaszel, nadmiar śluzu, nadwrażliwość na zanieczyszczenia powietrza, podrażnienie błon śluzowych i duszności, to problemy odczuwane w związku zapaleniem zatok, infekcją wirusową, alergią oddechową czy astmą oskrzelową, jak również smogiem i paleniem tytoniu.

Uporczywy kaszel często bywa objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli, w którym występuje wraz ze śluzową wydzieliną dłużej niż 3 miesiące w roku w ciągu dwóch kolejnych lat. Zapalenia w obrębie dróg oddechowych przyczyniają się ponadto do kaszlu odruchowego, w którym niedobór śluzu jest przyczyną dolegliwości bólowych.

Sprawdź: To nasila objawy astmy. Unikaj wyzwalaczy duszności

Głównym sprawcą utrzymujących się problemów z płucami i drogami oddechowymi jest zanieczyszczenie powietrza dymem tytoniowym, spalinami, pyłami, środkami czystości i innymi szkodliwymi czynnikami drażniącymi. Aby ułatwić sobie oddychanie, warto sięgnąć po odpowiednie rośliny lecznicze.

Co jest dobre na wzmocnienie płuc i oskrzeli?

Problemy z płucami i oskrzelami należy łagodzić nawet wtedy, gdy nie są nasilone. To zapobiega ich dalszemu osłabieniu i kompikacjom. Przewlekły kaszel doprowadza bowiem do wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej i obciąża serce, natomiast duszności pozbawiają organizm odpowiednich ilości tlenu i możliwości usuwania dwutlenku węgla, co sprzyja zakwaszeniu organizmu. Stan zapalny wpływa negatywnie na cały organizm, zwiększając zagrożenie także innymi chorobami.

Czytaj też: Te zioła to wewnętrzny „opatrunek” dla organizmu m.in. dla dróg oddechowych

W takich sytuacjach pomocna może być nie tylko aromaterapia, ale także zażywanie ziół, które działają też na niższe drogi oddechowe. W jaki sposób stosować zioła rośliny i suplementy diety na płuca? Możliwości jest wiele, przy czym najlepiej połączyć kilka strategii (najlepiej z użyciem tych samych składników, jak np. tymianek do picia i masażu).

Warto stosować zwłaszcza:

  • zioła do picia, kapsułkowane i w postaci ekstraktów (zastosowanie wewnętrzne),
  • płukanki łagodzące do jamy ustnej i gardła (zastosowanie zewnętrzne),
  • olejki eteryczne – podgrzewane w kominku do aromaterapii lub dyfuzorze, a także stosowane do inhalacji z parą wodną oraz do smarowania i masażu ciała; niektóre olejki o jakości spożywczej można przyjmować jako suplement diety (zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne),
  • olej z czarnuszki – cenny suplement diety i składnik kosmetyczny.

Najlepsze zioła na drogi oddechowe znajdziesz w galerii.

Co atakuje układ oddechowy?

Drogi oddechowe stanowią barierę, która chroni organizm przed działaniem zanieczyszczeń zawartych we wdychanym powietrzu, w tym wywołującymi choroby drobnoustrojami. W obecnych czasach układ oddechowy jest mocno obciążony, co staje się źródłem przewlekłych stanów zapalnych. To z kolei prowadzi nie tylko do zwiększenia podatności na infekcje, ale także utrzymywania się objawów.

Wynikiem infekcji, a więc choroby zakaźnej, są zazwyczaj ostre dolegliwości. Wymagają leczenia objawowego i odpoczynku, a najlepiej także wspomagania za pomocą ziół o działaniu przeciwzapalnym, napotnym i przeciwwirusowym.

Problemów dotyczących płuc nie należy przy tym ignorować ani w sytuacji przewlekłych objawów o nieznanej przyczynie, ani tym bardziej tych ostrych. Chroniczny kaszel u palacza może być objawem raka płuc, a wraz z wydzieliną i dusznościami bywa oznaką rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Co jeść, żeby zregenerować płuca?

Kuracja wzmacniająca płuca nie może obyć się bez zmiany diety, która powinna obfitować w przeciwutleniacze. To bardzo wrażliwe składniki, które znajdują się głównie w świeżych warzywach i owocach (a także innych naturalnych produktach, przede wszystkim roślinnych), a w organizmie hamują procesy degeneracji i starzenia tkanek. Zwiększone ilości tych związków wspomogą gojenie stanów zapalnych i uszkodzeń, a najważniejszym z nich jest zielony barwnik chlorofil. Absolutne minimum to pół kilograma warzyw i owoców dziennie, najlepiej na surowo.

Zobacz: Jak zatrzymać napad kaszlu?

Chlorofil, którego skarbnicą są ciemnozielone warzywa, zwłaszcza liściaste, ma właściwości odtruwające, wspomagające regenerację i zmniejszające zapalenie, a dla jego pochodnych wykazano, że działa antybakteryjnie, antywirusowo, a nawet może hamować rozwój raka płuc.

Bogata w chlorofil zielenina powinna być częścią codziennej diety osób, które sięgają po nikotynę – zarówno w formie wyrobów tytoniowych, jak i e-papierosów, a także żyją w dużych miastach, gdzie z powodu nadmiaru samochodów smog jest problemem całorocznym.

Zalecana dla zdrowia ilość to 2-3 porcje warzyw dziennie, przy czym porcja jest równa szklance kawałków – albo 2 szklankom liści, jeśli sięgamy po polecany jarmuż, szpinak, rukolę, roszponkę, sałatę rzymską czy świeże zioła kulinarne.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marka
Niestety nie ufam ziołom jeżeli chodzi o zdrowie dziecka, moja małą męczy się z astmą całe szczęście Budixon jej pomaga. Ostatnio nam lekarz przypisała i jest niezly.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia