Utrzymywanie czystości konwencjonalnymi sposobami obciąża nasze zdrowie. Dotyczy to nawet mycia podłóg!
Stężenie cząstek zanieczyszczeń w aerozolu powstającym podczas używania środków czystości sięga ich poziomu w spalinach samochodowych. Dowodzi tego badanie przeprowadzone wspólnie przez naukowców amerykańskich i francuskich, którego wyniki przedstawiono na łamach pisma „Science Advances”.
W ramach prac badacze pobierali i analizowali próbki powietrza po tym, jak w pomieszczeniu umyto podłogę mopem za pomocą wody z komercyjnym środkiem czystości. Produkty tego typu wyróżniają wyraziste zapachy, które mają wzmacniać poczucie świeżości. Po ich użyciu w powietrzu powstają jednak zawiesiny ich cząstek, które są określane jako wtórne aerozole organiczne (SOA z ang. secondary organic aerosols).
Zobacz też: Używasz tego produktu do zmywarki? Narażasz się na choroby jelit
Wtórne aerozole organiczne są znane z właściwości drażniących płuca w przypadku ich wdychania. Ich głównym źródłem w naszym otoczeniu są silniki spalinowe, które na terenach miejskich w największej mierze przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i powstawania smogu.
Dowiedz się na temat:
Naukowcy zaznaczają, że SOA powstają łatwo z monoterpenów w zetknięciu z obecnym w powietrzu ozonem, który stanowi jedno z jego monitorowanych zanieczyszczeń. Monoterpeny są zaś składnikiem kompozycji zapachowych, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle.
Czytaj także: Niebezpieczne sprzątanie? Płyn do mycia podłogi czy blatów uszkadzają mózg
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokładne wietrzenie pomieszczeń po myciu podłogi lub czyszczeniu innych powierzchni, w tym np. toalety. Nie należy przy tym używać więcej danego środka niż zaleca producent.
Najlepiej jednak zrezygnować z popularnych produktów chemicznych na rzecz tych z oznaczeniem jako „eko” i „naturalne”. Choć i one zawierają substancje myjące i zapachowe, przeważnie są mniej agresywne w stosunku do układu oddechowego czy skóry, jeśli dojdzie do przypadkowego z nią kontaktu. Takim wyborom sprzyja też dostępność tych produktów w sklepach.
Polecamy także:
Źródło: Commercial floor cleaners found to produce as much aerosol pollution particles as public roads Phys.org
Zobacz też: Kadzidła zapachowe mogą szkodzić jak papierosy!