Spis treści
Tropikalne kleszcze-giganty w natarciu. Wkrótce dotrą do Polski
Wraz z nadejściem wiosny pojawia się nie tylko słońce i ciepło, ale też wraca temat kleszczy. Do niedawna największa ich aktywność występowała od marca do listopada. Jednak w związku ze znacznym ociepleniem klimatu i brakiem mroźnych zim przestało istnieć takie pojęcie jak „sezon na kleszcze”. Obecnie są one aktywne przez cały rok, a jakby tego było mało, do naszych rodzimych pajęczaków dołączają groźne gatunki z innych kontynentów.
Według doniesień zza naszej zachodniej granicy w Europie pojawił się nowy gatunek tropikalnych kleszczy-gigantów z rodzaju Hyalomma. Jest to gatunek ciepłolubny, który przybył ze strefy międzyzwrotnikowej Afryki i Azji. Na naszym kontynencie kleszcze Hyalomma marginalatum w większych ilościach zaobserwowano już w Niemczech, Francji i na Węgrzech.
Jak wyglądają kleszcze-giganty i jak się przed nimi chronić?
Kleszcze-giganty mogą być nawet dwa razy większe od naszego rodzimego gatunku kleszczy pospolitych (Ixodes ricinus). Osiągają one wielkość nawet do 2 cm i mają charakterystyczne paski na odnóżach. Jednak dzięki temu łatwiej jest je zauważyć i w porę usunąć, zanim wgryzą się w nasze ciało. Afrykańskie kleszcze mogą przenosić wiele chorób, w tym groźne choroby wirusowe i bakteryjne, jakimi są gorączka krwotoczna kongijsko-krymska i gorączka plamista.
Przed nowym gatunkiem kleszczy należy się tak samo chronić jak przed rodzimymi kleszczami drzewnymi. Najlepiej jest unikać wycieczek po lesie czy parku. Kleszcze lubią ciemne, ciepłe i wilgotne tereny. Obecnie można je jednak spotkać nie tylko w lesie czy na polanie, ale też na trawniku, murawie boiska czy w przydomowym ogródku. Warto więc wychodząc na spacer zakładać długie spodnie i bluzki czy swetry z długimi rękawami, a także używać preparatów na kleszcze odstraszających szkodniki.
Po spacerze obejrzyj dokładnie swoje ubranie i ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, postaraj się go jak najszybciej wyjąć. Zobacz, jak to zrobić i uważaj, żeby nie popełnić tych błędów. Po takim zabiegu udaj się do lekarza, aby wykonać niezbędne badania w kierunku chorób zakaźnych.
Źródło: Predicting climate-driven distribution shifts in Hyalomma marginatum (Ixodidae) Parasitology
Uzupełnij domową apteczkę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?