Tropikalne kleszcze-giganty w natarciu. Wkrótce dotrą do Polski. Mogą roznosić śmiertelne choroby. Jak się przed nimi chronić?

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Wiosna oznacza nie tylko piękną pogodę, ale też wzmożoną aktywność kleszczy. Zmiany klimatu sprawiły jednak, że groźne pajęczaki są aktywne przez cały rok, a obok rodzimych gatunków pojawiają się nowe. Tropikalne kleszcze-giganty obserwuje się już u naszych zachodnich sąsiadów, a wkrótce mogą pojawić się też u nas. Mogą one przenosić śmiertelne choroby takie jak gorączka krwotoczna kongijsko-krymska. Jak się przed nimi chronić?

Spis treści

Tropikalne kleszcze-giganty w natarciu. Wkrótce dotrą do Polski

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się nie tylko słońce i ciepło, ale też wraca temat kleszczy. Do niedawna największa ich aktywność występowała od marca do listopada. Jednak w związku ze znacznym ociepleniem klimatu i brakiem mroźnych zim przestało istnieć takie pojęcie jak „sezon na kleszcze”. Obecnie są one aktywne przez cały rok, a jakby tego było mało, do naszych rodzimych pajęczaków dołączają groźne gatunki z innych kontynentów.

Kleszcz
Kleszcze-giganty mogą być nawet dwa razy większe od naszego rodzimego gatunku kleszczy pospolitych (Ixodes ricinus). Osiągają one wielkość nawet do 2 cm i mają charakterystyczne paski na odnóżach. JUAN GAERTNER/SCIENCE PHOTO LIBRARY/gettyimages.com

Według doniesień zza naszej zachodniej granicy w Europie pojawił się nowy gatunek tropikalnych kleszczy-gigantów z rodzaju Hyalomma. Jest to gatunek ciepłolubny, który przybył ze strefy międzyzwrotnikowej Afryki i Azji. Na naszym kontynencie kleszcze Hyalomma marginalatum w większych ilościach zaobserwowano już w Niemczech, Francji i na Węgrzech.

Tymi chorobami zarażają kleszcze! Jakie wywołują objawy? Po tym je rozpoznasz!

Tymi chorobami zarażają kleszcze! Jakie wywołują objawy? Po tym je rozpoznasz!

Uważaj na kleszcze, bo przenoszone przez nie choroby są realne zagrożenie przez większą część roku! Pasożyty te, które żywią się krwią, są naturalnym rezerwuarem rozmaitych groźnych wirusów i bakterii...

Jak wyglądają kleszcze-giganty i jak się przed nimi chronić?

Kleszcze-giganty mogą być nawet dwa razy większe od naszego rodzimego gatunku kleszczy pospolitych (Ixodes ricinus). Osiągają one wielkość nawet do 2 cm i mają charakterystyczne paski na odnóżach. Jednak dzięki temu łatwiej jest je zauważyć i w porę usunąć, zanim wgryzą się w nasze ciało. Afrykańskie kleszcze mogą przenosić wiele chorób, w tym groźne choroby wirusowe i bakteryjne, jakimi są gorączka krwotoczna kongijsko-krymska i gorączka plamista.

Przed nowym gatunkiem kleszczy należy się tak samo chronić jak przed rodzimymi kleszczami drzewnymi. Najlepiej jest unikać wycieczek po lesie czy parku. Kleszcze lubią ciemne, ciepłe i wilgotne tereny. Obecnie można je jednak spotkać nie tylko w lesie czy na polanie, ale też na trawniku, murawie boiska czy w przydomowym ogródku. Warto więc wychodząc na spacer zakładać długie spodnie i bluzki czy swetry z długimi rękawami, a także używać preparatów na kleszcze odstraszających szkodniki.

Po spacerze obejrzyj dokładnie swoje ubranie i ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, postaraj się go jak najszybciej wyjąć. Zobacz, jak to zrobić i uważaj, żeby nie popełnić tych błędów. Po takim zabiegu udaj się do lekarza, aby wykonać niezbędne badania w kierunku chorób zakaźnych.

Nie rób tego, gdy ugryzie cię kleszcz. Te błędy mogą Ci poważnie zaszkodzić

Nie rób tego, gdy ugryzie cię kleszcz. Te błędy mogą Ci poważnie zaszkodzić

Kleszcze są aktywne już wczesną wiosną. Pajęczaki te atakują nie tylko w lasach, ale także w ogródkach, parkach, a nawet na miejskich trawnikach czy przystankach. Po spacerze zawsze sprawdzaj więc dok...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia