Spis treści
Czym jest malaria i jakie objawy wywołuje?
Malaria jest najczęściej występującą chorobą zakaźną na świecie, na którą każdego roku umiera ponad 600 tysięcy ludzi, w większości dzieci i głównie w Afryce, choć występuje w ponad 100 krajach. Choć na liście rejonów narażonych na występowania malarii znajduje się 87 państw, ponad połowa śmiertelnych przypadków jest odnotowywana w zaledwie czterech krajach, a jest to Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, Niger i Tanzania.
Zobacz: Te choroby, inne niż COVID-19, mogłyby zdziesiątkować ludność na całym świecie
Malarią można się zarazić poprzez ukąszenie komara przenoszącego pasożytnicze pierwotniaki wywołujące tę chorobę, zwane zarodźcami malarii. Pierwsze objawy zakażenia to wysoka gorączka sięgająca 40 stopni Celsjusza oraz dreszcze. Gorączka przebiega falami i nasila się co kilka dni. Jednocześnie mogą wystąpić bóle głowy i mięśni, osłabienie i biegunka, kaszel, żółtaczka, nudności i wymioty. U części pacjentów dochodzi do powikłań zaburzeń krążenia, oddychania, niewydolności wielonarządowej i śmierci. Malaria jest szczególnie groźna dla dzieci poniżej 5. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób o obniżonej odporności, m.in. chorych z HIV/AIDS.
Choroba może przebiegać w łagodny sposób i być wyleczona dzięki stosowaniu leków. Jednak w przypadku dzieci do piątego roku życia, kobiet w ciąży i osób zakażonych innymi wirusami malaria może zagrażać życiu.
Co zrobić, żeby w tropikach nie zarazić się malarią?
W Polsce malaria nie występuje, ale co roku odnotowuje się przypadki malarii wśród osób, które wróciły ze strefy tropikalnej lub subtropikalnej. Turyści, którzy planują wakacje w tropikach, powinni zadbać o profilaktykę antymalaryczną. Polega ona na stosowaniu leków na malarię, które trzeba przyjmować przed wyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie z terenów zagrożonych. W Polsce dopuszczonych do użytku jest kilka takich preparatów, które kupuje się na receptę i stosuje zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed podróżą warto więc sprawdzić, czy w danym rejonie trzeba chronić się przed zakażeniem i udać się na wizytę do poradni medycyny podróży lub lekarza o takiej specjalizacji.
Polecamy też:
Pierwsza szczepionka na malarię już zatwierdzona w pierwszym kraju na świecie
Prace nad szczepionką przeciw malarii trwały dekady. Jak informuje Polska Misja Medyczna (PMM), pierwsza na świecie szczepionka na malarię została zarekomendowana przez WHO pod koniec 2021 roku, gdy świat powoli podnosił się po pandemii COVID-19. W ramach programu pilotażowego w Ghanie, Kenii oraz Malawi zaszczepionych przynajmniej jedną dawką zostało około 1,4 mln. dzieci między 5. a 17. miesiącem życia.
– Wykazano, że preparat Mosquirix gwarantuje ochronę na poziomie 39 procent, ogranicza występowanie ciężkich przypadków, a przy dodatkowej terapii z użyciem znanych leków przeciwmalarycznych pozwala zmniejszyć ilość hospitalizacji i zgonów nawet o 70 proc. – wskazuje PMM. – W tym samym czasie nad drugą szczepionką, R21, pracowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Udoskonalone rozwiązanie może być podawane aż do 36. miesiąca życia i zapewnia skuteczność na poziomie 77 proc., jako pierwsze osiągając zakładany przez WHO minimalny próg 75 proc.
Jako pierwszy kraj na świecie szczepionkę na malarię zatwierdziła niedawno Ghana. Miało to miejsce 13 kwietnia 2023 r. na podstawie badań nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatu, prowadzonych podczas prowadzonego programu pilotażowego z udziałem prawie 5 tys. dzieci. Kolejnym krajem deklarującym wykorzystanie szczepionki jest Nigeria. Tylko w bieżącym roku wyprodukowanych ma zostać 20 milionów dawek, a każda z nich będzie kosztować zaledwie ok. 3 USD. Co Jak podaje PMM, o wsparcie w zakupie szczepionek planuje ubiegać się co najmniej 28 krajów w Afryce.
Naukowcy mają nadzieję, że stosowanie preparatu Mosquirix pomoże ograniczyć śmiertelność malarii i jej występowania na świecie, co szczególnie ważne w erze globalnych pandemii.
– Postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić w kolejnych dekadach do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych przenoszonych przez insekty. Jest to uzależnione od rozszerzania się strefy sprzyjających warunków, szczególnie na obszarach już dotkniętych – w regionach tropikalnych i w gęsto zaludnionych obszarach miejskich w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i obu Amerykach – podkreśla Polska Misja Medyczna.
(PAP)
Agata Zbieg
agz/ mir/ arz
Pojemne walizki podróżne doskonałe na każdą wycieczkę!
Źródło: