Zabójczy gigantyczny ślimak afrykański lądowy. Kontakt z nim może wywołać poważną chorobę mózgu

Gabriela Fedyk
Mięczak może rozprzestrzeniać zapalenie opon mózgowych.
Mięczak może rozprzestrzeniać zapalenie opon mózgowych. kuritafsheen77/freepik
Gigantyczny ślimak afrykański może zagrażać zdrowiu mieszkańców Florydy. To już kolejny raz, kiedy te żarłoczne mięczaki nie tylko pochłaniają uprawy florydzkich rolników, ale stanowią też realne ryzyko wystąpienia poważnych chorób mózgu u ludzi. W hrabstwie Broward wydzielono obszary objęte kwarantanną. Jakie choroby przenosi ten inwazyjny ślimak?

Spis treści

Gigantyczne afrykańskie ślimaki lądowe na Florydzie. Przenoszą groźne choroby

Przez inwazję afrykańskich ślimaków-gigantów zagrożone są nie tylko uprawy cytrusów i innych roślin na Florydzie, ale też domostwa i zdrowie ludzi. Te ogromne mięczaki, których rozmiary mogą osiągać nawet 30 cm, a waga ok. 1 kg, mogą rozprzestrzeniać zapalenie opon mózgowych, salmonellę i bakterie. W części hrabstwa Broward na Florydzie wprowadzono kwarantannę. Ślimaki zostały zauważone na początku czerwca w mieście Miramar.

W związku z kwarantanną Departament Rolnictwa i Usług Konsumenckich Florydy opublikował oświadczenie. Kwarantanna, która obejmuje 3,5 mil kwadratowych (906.5 hektarów), zobowiązuje mieszkańców do nieprzenoszenia ślimaków lub przedmiotów podlegających regulacjom (takich jak rośliny, gleba, gruz, odpady z podwórka i materiały budowlane) w obrębie lub z obszaru kwarantanny bez pozwolenia. Mieszkańcy mogą opuszczać swoje domy.

W oświadczeniu informują również o tym, że gigantyczne ślimaki afrykańskie mogą przenosić pasożyta zwanego szczurzym robakiem płucnym, który wywołuje zapalenie opon mózgowych u ludzi. Choroba może być śmiertelna.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Co ważne, import lub posiadanie gigantycznego afrykańskiego ślimaka lądowego w USA jest nielegalne. Gatunek ten jest dużym zagrożeniem dla rolnictwa i zdrowia ludzi. Przez swoją inwazyjność są jednymi z najbardziej szkodliwych ślimaków na świecie. Żywią się około 500 różnymi roślinami (m.in. ogórkami, fasolą groszkiem, roślinami ozdobnymi, melonami, korą drzew), ale też farbą na budynkach i tynkiem. Ślimaki te pochodzą z Afryki Wschodniej. Rozwijają się w ciepłym, tropikalnym klimacie.

Inwazyjne mięczaki utrapieniem Florydy

To nie pierwszy raz, kiedy ślimaki-giganty sprawiają kłopot na Florydzie. Do Miami trafiły w 1966 roku, a już do 1973 roku zniszczono ponad 18 000 ślimaków i ich jaj. Gigantyczne afrykańskie ślimaki lądowe rozmnażają się szybko. Każdy osobnik może złożyć do 1200 jaj rocznie. Jak raportuje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, ich wytępienie zajęło 10 lat, co jest równe długości życia przeciętnego ślimaka z tego gatunku. Koszt tego przedsięwzięcia to 1 milion dolarów.

Ślimaki powróciły na Florydę w 2011 roku. Zostały całkowicie wyeliminowane w hrabstwach Broward i Miami 10 lat później, w 2021 roku. Zniszczono wtedy 160 000 ślimaków. W 2022 roku kwarantanna została wprowadzona w hrabstwie Pasco – schwytano wtedy ok. 1000 ślimaków.

Ślimaki, które powodują chorobę mózgu

Gigantyczne afrykańskie ślimaki lądowe wywołują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. To choroba, która może powodować stan zapalny wokół mózgu i rdzenia kręgowego. Może być śmiertelna. Jak podaje Centers for Disease Control and Prevention, infekcja ta jest zwykle spowodowana spożyciem skażonego zwierzęcia lub produktu. Rozprzestrzenianie się jej z człowieka na człowieka jest rzadkie.

Skutki dla zdrowia są groźne. Pasożyt może powodować poważne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i przewodu pokarmowego oraz rzadką postać pasożytniczego zapalenia opon mózgowych.

Objawy pasożytniczego zapalenia opon mózgowych obejmują:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból głowy,
  • sztywność karku,
  • dezorientację,
  • nadwrażliwość oczu na światło.

Może też wystąpić niska gorączka, mrowienie lub ból skóry, osłabienie, paraliż, śpiączka, utrata koordynacji, a nawet śmierć. Choremu podawane są leki łagodzące objawy (np. leki przeciwbólowe).

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia