Jak pozbyć się kurzajki na stopie? Dowiedz się na czym polega usuwanie kurzajek i poznaj domowe sposoby leczenia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Kurzajka to grudkowata zmiana skórna wywołana zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.
Kurzajka to grudkowata zmiana skórna wywołana zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. fabrikasimf/freepik
Kurzajka na stopie (brodawka wirusowa) jest uporczywą zmianą skórną. Nie tylko nie wygląda zbyt dobrze, ale też może być bolesna i zaraźliwa. Sprawdź, jak można się pozbyć kurzajki ze stopy za pomocą różnych zabiegów u dermatologa lub w domu. Wyjaśniamy też przyczyny powstawania kurzajek i podpowiadamy, jak zapobiegać wykwitom.

Spis treści

Co to jest kurzajka? Gdzie się najczęściej pojawia?

Kurzajka to grudkowata zmiana skórna wywołana zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Często jest bagatelizowana, ponieważ w większości przypadków znika samoistnie po kilku miesiącach.

Kurzajka może się pojawić w różnych miejscach na ciele, jednak lokalizacja na podeszwie stopy może być wyjątkowo bolesna poprzez stały ucisk. Szacuje się, że nawet 10 procent ludzi jest zarażonych wirusem brodawczaka, który odpowiada za pojawienie się na skórze brodawek wirusowych, nazywanych potocznie kurzajkami. Bardzo łatwo się nimi zarazić, wystarczy powierzchowny kontakt, aby przeszły na inną osobę.

Jak dochodzi do zakażenia kurzajką?

Wirus HPV wywołujący kurzajki, podobnie jak inne wirusy, atakuje w przypadku obniżonej odporności organizmu. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. To między innymi długotrwały stres, przeziębienie oraz nieodpowiednia dieta. Kurzajką łatwo zarazić się od drugiej osoby, bądź w przypadku pojawienia się jednej można rozsiać ją na inne obszary ciała.

Jednymi z miejsc, gdzie najłatwiej można nabawić się kurzajki, są: publiczny basen, sauna, sala gimnastyczna (wszędzie tam, gdzie chodzimy boso). Rozpulchnienie warstwy rogowej podczas kąpieli zwiększa prawdopodobieństwo wnikania wirusa przez barierę naskórkową, a w efekcie zakażenie. Infekcja rozwija się przez kilka miesięcy. Ze względu na dość długi okres wylęgania wirusa, zanim pojawią się same brodawki na stopach, chory nieświadomie może być źródłem infekcji dla osób, z którymi styka się na co dzień.

Kurzajka na stopie — rodzaje

Brodawki pojawiające się na podeszwowej części stóp mają szorstką powierzchnię i kolor skóry, mogą osiągać wielkość 1–2 cm. Są trojakiego rodzaju: głębokie (myrmecia) lub bardziej powierzchowne, zlewające się w skupiska tworząc tak zwane brodawki mozaikowe oraz okołopaznokciowe.

  • Brodawka głęboka – jak sama nazwa wskazuje, jest umiejscowiona dość głęboko, przez co bywa bardzo bolesna. Brodawki głębokie są zwykle pojedyncze i towarzyszy im odczyn zapalny oraz bolesność. Są bardzo zakaźne i często występują u dzieci i młodzieży. Powoduje je wirus HPV-1.
  • Brodawka powierzchowna – powoduje je HPV-2, ten sam, który jest przyczyną brodawek zwykłych. Lokalizują się na podeszwach stóp. Są to okrągłe, żółtaworóżowe, szorstkie i nieco zapadnięte zmiany. Mogą występować na nich czarne punkcikowate plamki.
  • Brodawka okołopaznokciowa – to zmiany skórne zlokalizowane głównie wzdłuż bocznych fałdów skórnych, mają wygląd zlanych ze sobą grudek z punktowymi zmianami krwotocznymi. Nie są bolesne. W początkowej fazie widoczne jest przebarwienie płytki paznokcia.

Jak można usunąć kurzajkę ze stopy?

Do najpowszechniejszych metod usuwania kurzajek można zaliczyć:

  1. Wymrożenie ciekłym azotem (krioterapia), które można przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Preparaty do wymrażania brodawek dostępne są w aptekach już od kilkunastu złotych. Zabieg ten polega na zaaplikowaniu na zmienioną chorobowo skórę ciekłego azotu. Niekiedy wymrażanie należy powtórzyć kilkukrotnie lub udać się do dermatologa na profesjonalną wizytę.
  2. Elektrokoagulacja polega na koagulacji, czyli ścięciu, białka za pośrednictwem łuku elektrycznego. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Po usunięciu kurzajki może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, a niekiedy również krwawienie. Rana po zabiegu goi się kilka tygodni i niekiedy pozostaje po niej trudna do usunięcia blizna.
  3. Laseroterapia jest jedną z najpowszechniejszych, a zarazem najpopularniejszych sposobów usuwania brodawek. Metoda polega na usuwaniu kurzajek za pomocą lasera, który wykorzystuje zogniskowane wiązki światła. Największą zaletą tego typu zabiegów jest bezbolesność, ponieważ przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym.
  4. Zabiegi chirurgiczne, które polegają na usunięciu brodawek za pomocą skalpela. To metoda inwazyjne, polecane wyłącznie w przypadku dużych zmian skórnych, a także wówczas, gdy inne metody leczenia zawiodły. Największą zaletą chirurgicznego usuwania brodawek jest możliwość zbadania wyciętego znamiona pod mikroskopem (to tzw. badanie histopatologiczne).

Leczenie kurzajek na stopach — domowe sposoby

Jedną z najstarszych metod leczenia kurzajek na stopach jest zastosowanie glistnika jaskółcze ziele. Roślina ta wydziela charakterystyczny, żółtopomarańczowy sok, którym należy smarować kurzajkę przez kilka dni.

Innym domowym sposobem leczenia kurzajek jest zastosowanie taśmy tekstylnej. Polega ona na naklejeniu na kurzajkę taśmy, a następnie usunięciu zmiany skórnej pumeksem. Zabieg ten zaleca się powtarzać przez kolejne 3 do 6 tygodni.

Jak można zapobiec powstawaniu kurzajek?

Oczywiste jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zastosować kilka porad i dzięki nim uniknąć zakażenia kurzajką.

  • Nie przymierzaj cudzych butów ani skarpetek.
  • Na basenie oraz w saunie zakładaj klapki.
  • Nie korzystaj z używanych wcześniej pumeksów, cążek, pilników i innych kosmetycznych artykułów.
  • Dbaj o higienę osobistą.
  • Unikaj przemęczenia oraz stresu, dbaj o zbilansowaną dietę.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia