Brodawki są powszechnymi zmianami skórnymi, którymi można zarazić się w miejscach publicznych. Szacuje się, że przynajmniej 75% społeczeństwa przynajmniej raz w życiu miało brodawkę. Przy czy warto pamiętać, że każdorazowe zetknięcie się z wirusem, wywołującym brodawki, nie jest skazane na pojawienie się zmiany skórnej. W większości przypadków nasz układ odpornościowy skutecznie zwalcza wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Jak wygląda brodawka?
Brodawka jest powszechną grudkowatą zmianą skórną o zróżnicowanych przyczynach występowania. Większość brodawek (z wyjątkiem łojotokowych) wywoływanych jest przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Zwykle pojawiają się one na skórze pokrytej nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem. Brodawki są zmianami, którym nie towarzyszy świąd ani też żadne dolegliwości bólowe. Traktowane są one przede wszystkim jako problem estetyczny. W celu pozbycia się brodawek najlepiej udać się do dermatologa, wyspecjalizowanego w usuwaniu znamion. Przy czym warto podkreślić, że większość metod usuwania brodawek nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Przeczytaj również:
Brodawka łojotokowa
Brodawka łojotokowa (brodawczak podstawnokomórkowy) jest łagodną zmianą nowotworową o charakterze grudkowatym, która może pojawić się w dowolnym miejscu na całym ciele. Zwykle umiejscowiona jest na: tułowiu, nogach, narządach płciowych, owłosionej części skóry twarzy i na powiekach. Brodawka ta charakteryzuje się okrągłym kształtem oraz odcieniem zbliżonym do naturalnego kolorytu skóry (w niektórych przypadkach może być ona czarna lub brązowa). Przyjmuje ona różną wielkość – może mieć od kilku minimetrów lub nawet kilku centymetrów. Przez wiele osób brodawki łojotokowe traktowane są jako duży defekt estetyczny, ponieważ wystają one ponad powierzchnię skóry.