Bezpłatne szczepienia przeciw HPV już w I połowie roku. Minister zdrowia zapowiada refundowane szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Szczepienie przeciw HPV zalecane jest młodym chłopcom i dziewczynkom w wieku od 9 lat, a najlepiej w wieku 11-13 lat, a także osobom dorosłym do 26. r.ż. jeśli nie zaszczepiły się wcześniej. Możliwe są także szczepienia osób powyżej 26. r.ż. jeśli odniosą z nich korzyści.
Szczepienie przeciw HPV zalecane jest młodym chłopcom i dziewczynkom w wieku od 9 lat, a najlepiej w wieku 11-13 lat, a także osobom dorosłym do 26. r.ż. jeśli nie zaszczepiły się wcześniej. Możliwe są także szczepienia osób powyżej 26. r.ż. jeśli odniosą z nich korzyści. arcyto/123rf.com
„Refundowane szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt ruszą w pierwszej połowie roku” – poinformował PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. „Jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego” – przekazał minister. Wśród wielu typów wirusa HPV wyróżnia się typy onkogenne, które mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, jamy ustnej czy krtani.

Spis treści

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV w I połowie roku

Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (ang. human papillomavirus). Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

– Szczepienia przeciw HPV nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych, natomiast będą zalecane i w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej chwili jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego. Wnikliwie analizujemy wraz z ekspertami, na które szczepionki powinniśmy się zdecydować – powiedział minister zdrowia.

Resort zapowiadał wcześniej, że szczepienia będą oferowane chłopcom i dziewczynkom w wieku 12 i 13 lat.

– Postępowanie zakupowe najprawdopodobniej ogłosimy w lutym. Mamy nadzieję, że będzie szybkie. Jeszcze w pierwszej połowie roku chcemy rozpocząć szczepienia – dodał Niedzielski.

HPV przenosi się głównie drogą płciową, ale nie tylko

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową, ale nie tylko. Zakażenie następuje na skutek kontaktu ze śluzówką, ale też śliną i krwią nosiciela. Wirusem HPV można się więc zarazić na skutek kontaktów płciowych, ale też np. podczas wykonywania tatuażu, w czasie manicure czy u fryzjera oraz podczas korzystania ze wspólnych ręczników, czy picia z tej samej szklanki.

Czytaj także: Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci już od 1 czerwca. Mogą uchronić twoje dziecko przed rakiem

Infekcje nim wywołane są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory. Typy niskoonkogenne wirusa powodują pojawienie się brodawek na skórze głównie w okolicach intymnych w postaci kłykcin kończystych. Natomiast typy wysokoonkogenne, w tym najgroźniejsze z nich typu 16 i 18, mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów. Szczepienia skutecznie obniżają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz nowotwory głowy i szyi. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mhr/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia