Cukrzycę widać na stopach! Wykryje ją bezpłatne badanie stóp oraz poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Wykonasz je w podobusie

Monika Góralska
W Europie aż 36 proc. osób nie wie, że choruje na cukrzycę, ponieważ nie jest ona u nich zdiagnozowana.
W Europie aż 36 proc. osób nie wie, że choruje na cukrzycę, ponieważ nie jest ona u nich zdiagnozowana. daizuoksyna/gettyimages.com
Latem chcemy, żeby nasze stopy wyglądały jak najlepiej. Niestety w tym okresie są one częściej narażone na infekcje takie jak grzybica czy kurzajki. Odbija się na nich również stan naszego zdrowia, a z ich wyglądu da się nawet zdiagnozować choroby takie jak np. cukrzyca. Jeśli chcesz zadbać o stopy i swoje zdrowie, wykonaj bezpłatne badanie podologiczne w podobusie, który w lipcu odwiedzi wiele miejscowości w całej Polsce, m.in. Kraków czy Nowy Sącz. W mobilnym gabinecie wykonasz też pomiar poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Sprawdź, w jakich miejscowościach znajdziesz podobus i przyjdź na bezpłatne badania już dziś!

Spis treści

W podobusie wykonasz bezpłatne badanie stóp i paznokci

W podobusie, który w lipcu pojawi się w wielu miejscowościach w naszym kraju zrobisz bezpłatne badanie profilaktyczne stóp i paznokci pod kątem grzybicy i kurzajek. Personel medyczny udzieli też informacji na temat ewentualnego zagrożenia związanego z grzybicą paznokci czy wystąpieniem kurzajek. Masz też możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych przeprowadzana jest przez Fundację NEUCA dla Zdrowia wraz z partnerem – Excilor.

Latem baczniej przyglądamy się swoim stopom, ponieważ częściej je odsłaniamy, chcemy więc, by wyglądały ładnie, a więc też zdrowo. Niestety infekcje stóp są w tym czasie szczególnie częste, ponieważ sprzyja im ciepło i wilgoć, a także nasza nieostrożność i narażanie się na zakażenia. Na stopach mogą się więc pojawić kurzajki, które łatwo pomylić z odciskami i zignorować. Infekcję wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajki pojawiają się na podeszwach stóp lub przy paznokciach w postaci szorstkich grudek i brodawek, mogą być bolesne.

Natomiast grzybicę stóp wywołują różne rodzaje grzybów, którymi szczególnie latem bardzo łatwo jest się zarazić, ponieważ rozwijają się one w ciepłym i wilgotnym środowisku. Grzybicą można się więc zarazić na basenie, w hotelu, saunie czy na siłowni. Chodzenie boso w takich miejscach sprzyja zachorowaniu. Niestety efektem jest nie tylko nieestetyczny wygląd stóp, ale także nieprzyjemne dolegliwości takie jak świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, owrzodzenie czy nieprzyjemny zapach.

– Badanie profilaktyczne w kierunku grzybicy paznokci pozwala na rozróżnienie jej od innych niegrzybiczych chorób, jak np. łuszczyca, liszaj płaski paznokcia lub bielactwo paznokci oraz na odpowiednie dobranie leków przeciwgrzybiczych – mówi Justyna Kołtońska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Pomiar poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi pozwoli wykryć cukrzycę!

Poza badaniami stóp w podobusie można również samodzielnie, ale z pomocą personelu medycznego wykonać pomiar poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Badania te wraz z diagnostyką chorób stóp pozwalają wykryć jedną z obecnie najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, jaką jest cukrzyca. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie cukrzycę ma co 10 dorosła osoba. Dodatkowo w Europie aż 36 proc. osób nie wie, że choruje na cukrzycę, ponieważ nie jest ona u nich zdiagnozowana.

Niewykryta choroba może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do tzw. stopy cukrzycowej. Na stopach pojawiają się wtedy bolesne owrzodzenia, które prowadzą do zaniku tkanek. Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia może prowadzić również do uszkodzenia zakończeń nerwowych i zaniku czucia w stopach. Zagrożenie stanowi także insulinooporność oraz zespół metaboliczny. Ich występowanie nawet sześciokrotnie podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych takich jak udar czy zawał.

Wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi pozwala na szybszą diagnozę cukrzycy i podjęcie odpowiedniego leczenia, które zapobiega tak poważnym następstwom choroby. Pomiar kwasy moczowego we krwi jest szczególnie wskazany u osób z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą i chorobą wieńcową.

Jak zapisać się na darmowe badania?

Badania są bezpłatne, jednak należy pamiętać, że na wizytę trzeba się zarejestrować pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania, nie później niż w przeddzień wizyty. Badania odbywają się w godzinach 10:00–16:00. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie fundacji www.fundacjaneuca.pl.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia dokłada wszelkich starań, by w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Z tego względu na badania zapraszani są pacjenci, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem. W podobusie odbywają się tylko umówione wizyty, podczas których obowiązuje stosowanie maseczki zakrywającej usta i nos.

W jakich miejscowościach pojawi się podobus?

Z podobusa można skorzystać w następujących miejscowościach:

  • 22 lipca (piątek) – Kraków, Wielicka 76,
  • 26 lipca (wtorek) – Wieprz, Żywiecka 15,
  • 27 lipca (środa) – Nowy Sącz, Korzeniowskiego 9,
  • 29 lipca (piątek) – Jerzmanowice, Centralna 100.

Należy podkreślić, że na badanie należy się wcześniej zarejestrować.

Spuchnięte stopy i zmiana zabarwienia skóry mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób. Sprawdź, jakie choroby widać na stopach.

Choroby, które widać na stopach. Zwróć uwagę na zmianę zabar...

Cukier pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia