Kto nie powinien pić wody z octem jabłkowym? Przeciwskazania dotyczą nie tylko dzieci. U niektórych może prowadzić do omdleń i śpiączki

Marta Siesicka-Osiak
Choć ocet jabłkowy ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia, nie każdy może go pić. Sprawdź, na kolejnych zdjęciach jakie są przeciwskazania do picia wody z octem jabłkowym.
Choć ocet jabłkowy ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia, nie każdy może go pić. Sprawdź, na kolejnych zdjęciach jakie są przeciwskazania do picia wody z octem jabłkowym. urbazon/GettyImages
Pijesz wodę z octem jabłkowym? Sprawdź, czy nie szkodzisz swojemu zdrowiu. Picie go w nadmiarze może powodować zbyt duże spadki cukru lub podrażniać błonę śluzową żołądka. Zobacz, jak bezpiecznie stosować ocet jabłkowy na czczo i w ciągu dnia.

Spis treści

Kto nie powinien pić octu jabłkowego? Przeciwskazania dotyczą nie tylko dzieci

Picie wody z octem jabłkowym polecane jest osobom, które chcą schudnąć, obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz poprawić działanie układu pokarmowego. Jednak nie wszyscy mogą stosować taką kurację. U niektórych może ona spowodować np. problemy trawienne lub zbytnio obniżyć poziom cukru we krwi.

Jak bezpiecznie pić wodę z octem jabłkowym? Trzymaj się tych zasad

Jeśli nie masz przeciwwskazań i chcesz włączyć ocet jabłkowy do swojej diety musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Po pierwsze, jak pisze Monika Góralska w tekście „Pomoże schudnąć i zadba o serce. Pij codziennie, a efekty będą spektakularne”:

Należy pamiętać, żeby nie pić octu jabłkowego nierozcieńczonego. Podczas kuracji trzeba też zwiększyć ilość wypijanej w ciągu dnia wody i pić ok. 2,5 l płynów dziennie. Nie powinno się także przekraczać ilości 4 łyżek stołowych octu na dobę.

Sprawdź też: Ocet na depresję. Zaskakujące wyniki badań

Osoby pijące ocet jabłkowy – w szczególności rano – powinny pamiętać także o tym, że nie należy myć zębów bezpośrednio po wypiciu tego kwaśnego napoju. Chcąc chronić szkliwo przed erozją, należy odczekać co najmniej pół godziny albo najpierw wypłukać jamę ustną bardzo dokładnie czystą wodą.

Rozważając włączenie wody z dodatkiem octu jabłkowego do codziennego menu, należy również wiedzieć, że korzystne efekty jej picia są widoczne dopiero po około trzech miesiącach systematycznego spożywania.

Po tym czasie warto jest zrobić przerwę trwającą od dwóch do trzech tygodni, ponieważ badania wykazały, że długotrwałe regularne picie wody z octem jabłkowym może prowadzić do zaburzeń gospodarki elektrolitowej, obniżenia poziomu potasu we krwi oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Ile octu na szklankę wody? Proporcje na idealny napój

Picie wody z octem warto rozpocząć od 1 łyżeczki na szklankę wody, stopniowo zwiększając jej ilość do maksymalnie 1 do 2 łyżek na 250 ml wody. Napój można wzbogacić o odrobinę soku z cytryny lub miodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia