Spis treści
Czy krem z filtrem przeciwsłonecznym należy stosować codziennie?
Codzienne nakładanie kremu z filtrem na obszary narażone na działanie promieni słonecznych jest niezbędne. Już 15 minut przebywania na zewnątrz może spowodować uszkodzenia, a w dłuższej perspektywie potencjalnie doprowadzić do raka skóry.
Promieniowanie UVB częściej powodują oparzenia słoneczne, podczas gdy promieniowanie UVA wnikają głębiej w skórę i z czasem mogą prowadzić do oznak starzenia.
Sprawdź również:
Nie trzeba nawet wychodzić na zewnątrz i wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Jak wykazało badanie z 2010 r., nowotwory skóry częściej występowały po lewej stronie u mężczyzn, co wiąże się z prowadzeniem samochodu.
Nowotwory spowodowane ekspozycją na słońce mogą być agresywne i śmiertelne, jeśli nie są leczone. Jednak najlepszym lekarstwem jest profilaktyka.
Zalecane jest codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na twarz, szyję i klatkę piersiową, ale także na uszy, dłonie i ramiona. Dzięki temu będziemy mogli zapobiec długotrwałym uszkodzeniom spowodowanym przez słońce.
Nakładanie kremów z filtrami SPF (minimum 30) powinno się stać naszą poranną rutyną w codziennej pielęgnacji skóry. Dobrze też jest nakładać krem z filtrem co dwie godziny.
5 zaskakujących miejsc i sytuacji, w których należy używać kremu z filtrem
Będąc na plaży, najczęściej pamiętamy, żeby nałożyć na ciało i twarz krem z wysokim filtrem. Jednak powinniśmy pamiętać o tym nie tylko tam. Zobacz, gdzie jeszcze musimy się chronić przed słońcem.
Oto nieoczekiwane miejsca i sytuacje, w których należy stosować filtry przeciwsłoneczne:
Jak jeszcze można chronić skórę przed słońcem? Inne sposoby ochrony przeciw promieniowaniu UV
Stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym jest ważne, jednak warto zadbać o ochronę przed promieniowaniem UV na wielu płaszczyznach.
Do ochrony przed słońcem oprócz kremu z filtrem warto dodać:
- kapelusz z szerokim rondem,
- odzież chroniącą przed słońcem (długie rękawy i nogawki, grube materiały),
- okulary przeciwsłoneczne,
- picie wody,
- jedzenie warzyw i owoców, które wspomagają ochronę skóry.
Dodatkowo warto unikać korzystania z solarium, przebywać w cieniu i zachować szczególną ostrożność między godziną 10:00 a 14:00, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze.
Źródła:
- Dietary tomato paste protects against ultraviolet light-induced erythema in humans The Journal of Nutrition
- Sun-Protective Clothing The Skin Cancer Foundation
- Increased prevalence of left-sided skin cancers Journal of the American Academy of Dermatology