Kot śpi z tobą w jednym łóżku? I bardzo dobrze! Może wyjść ci to na zdrowie. Poznaj plusy i minusy spania z pupilem

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Kot śpi z tobą w jednym łóżku? I bardzo dobrz...

od 16 lat
Bliskość kota w większości przypadków działa na nas kojąco, pomaga się odprężyć i uspokoić. Jednak nie każdy może cieszyć się towarzystwem mruczącego pupila. Sprawdź na kolejnych slajdach, komu może pomóc domowa felinoterapia. Freepik
Ponad 60 proc. właścicieli kotów przyznaje się do tego, że pozwala pupilom spać w swoim łóżku. Czy postępują słusznie? Okazuje się, że w wielu przypadkach tak! Bliskość mruczącego przyjaciela może bowiem wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie. Jednak nie każdemu służy tak bliskie towarzystwo kotów. Zobacz, kto i dlaczego nie powinien wpuszczać kota do sypialni.

Spis treści

Kobieta głaszcząca kota
Bliskość kota w większości przypadków działa na nas kojąco, pomaga się odprężyć i uspokoić. Jednak nie każdy może cieszyć się towarzystwem mruczącego pupila. Sprawdź na kolejnych slajdach, komu może pomóc domowa felinoterapia. Freepik

Kiedy nie należy spać z kotem, a kiedy warto wpuścić go do swojego łóżka?

Dla osób, które traktują swoje zwierzęta jak członków rodziny, spanie w jednym łóżku z kotem to codzienność. Mruczący kłębek zwinięty na kołdrze działa na nich kojąco i ułatwia zasypianie. Jednak spanie z kotem nie zawsze jest bezpieczne i nie wszyscy powinni się na nie decydować.

Wylegiwać się w naszych łóżkach nie powinny w szczególności młode kociaki oraz te, które wychodzą na spacery, ponieważ mogą być nosicielami pasożytów i groźnych drobnoustrojów. Także koty, które lubują się w surowym mięsie, są bardziej narażone na zakażenie pasożytami i powinny omijać naszą sypialnię.

Ze spania z kotami powinny zrezygnować osoby z astmą, alergiami oraz dzieci. Na kocim towarzystwie w nocy na pewno nie skorzystają także osoby, które łatwo się wybudzają i mają problemy z zasypianiem.

Zajrzyj do naszej galerii i poznaj plusy i minusy spania z kotem

Dlaczego warto mieć kota? To wyjątkowy przyjaciel

Na całym świecie od lat przeprowadzane są badania mające wykazać wpływ posiadania zwierząt domowych na nasze życie. Naukowcy mówią o wielu pozytywnych aspektach opieki nad czworonogiem. Wymieniają wśród nich m.in. o redukcję stresu, poprawę jakości życia i zdrowia oraz lepszą socjalizację.

Dostępne dane sugerują, że ludzie postrzegają zwierzęta domowe jako ważne i wspierające, a obecność zwierzęcia wiąże się ze znacznymi korzyściami sercowo-naczyniowymi, zarówno wśród osób z normalnym ciśnieniem krwi, jak i osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Ponadto w świetle przeprowadzonych badań widać, że opieka nad zwierzętami bywa dla właścicieli dużym wsparciem w kryzysowych sytuacjach. Odpowiedzialność za czworonożnego pupila mobilizuje do codziennej aktywności, a także do samorozwoju i nawiązywania więzi społecznych, w szczególności w przypadku osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi.

Dowiedz się także: Dlaczego kot drapie meble i jak go tego oduczyć?

Znajdź idealny drapak dla swojego kota

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia