Kiedy wygląd staje się najważniejszy. Co to jest zespół Quasimodo? Dowiedz się, na czym polega ta uciążliwa choroba

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Quasimodo to bohater powieści Victora Hugo i znanej animacji Disneya pt. „Dzwonnik z Notre Dame”. To właśnie od postaci, która jest kojarzona z wieloma niedoskonałościami, wzięła się nazwa zespołu Quasimodo, znanej też jako zaburzenie dysmorficzne ciała. Nazwa ta może być jednak myląca, bowiem osoby cierpiące na tę chorobę nie przypominają niekształtnego dzwonnika. Dowiedz się, na czym polega zespół Quasimodo. Poznaj objawy dysmorfofobii i sposoby leczenia tego zaburzenia.

Spis treści

Co to jest zespół Quasimodo?

Dysmorfofobia, znana też jako zespół Quasimodo, nazwana tak na cześć dzwonnika z powieści Victora Hugo, to niezwykłe zaburzenie psychiczne. Może szkodzić zdrowiu psychicznemu i poczuciu własnej wartości. Polega ono na obsesji na punkcie drobnych niedoskonałości lub nieistniejących wad ciała, które może zakłócać codzienne życie. Dana osoba znajduje nieistniejące wady w swoim ciele i czuje się z nimi niekomfortowo. Mogą to być pryszcze, blizny czy wygląd nosa lub innej części ciała.

Portret młodej kobiety z lustrem
Na zespół Quasimodo może cierpieć od 0,7 proc. do 2,4 proc. ludzi na całym świecie. freepik

Zazwyczaj „wada”, na której skupia się osoba z zespołem Quasimodo, jest niezauważana przez innych, a ich zapewnienia o dobrym wyglądzie i braku tej niedoskonałości nie wystarczają, aby osoba z dysmorfofobią zaakceptowała swój wygląd i odrzuciła problem. Przez niezadowolenie ze swojego ciała chorzy często wycofują się z życia zawodowego i towarzyskiego.

Zobacz też: Fantomowy tłuszcz. Dlaczego zostaje po schudnięciu?

Zespół Quasimodo zwykle pojawia się w okresie dojrzewania. Oprócz predyspozycji genetycznych czynnikami wywołującymi dysmorfofobię są normy społeczne i postrzeganie piękna według standardów, które są rozpowszechniane w mediach społecznościowych.

Niska samoocena, zachowania kompulsywne i problemy z koncentracją. Objawy dysmorfofobii

Główny objaw zespołu Quasimodo to negatywne zainteresowanie jedną lub kilkoma aspektami wyglądu fizycznego. Może to polegać na nieustannym porównywaniu swojego „defektu” z innymi, przez co trudno jest się skoncentrować na innych rzeczach. Skutkiem tego może być też niepokój w sytuacjach społecznych.

Inne objawy dysmorfofobii to:

  • niska samoocena,
  • powtarzające się zachowania mające na celu ukrycie wad (od nadmiernej pielęgnacji do szukania operacji plastycznych),
  • obsesyjne sprawdzanie się w lustrze lub całkowite unikanie luster,
  • unikanie sytuacji społecznych,
  • problemy z koncentracją,
  • kompulsywne zachowania, takie jak skubanie skóry,
  • częste zmienianie ubrań.

Osoby z dysmorfofobią mogą skupiać się na dowolnej części ciała, jednak najczęściej martwią się najbardziej widocznymi częściami ciała, takimi jak twarz, włosy, skóra. Powodem ich zmartwień są np.:

  • trądzik lub przebarwienia,
  • rysy twarzy,
  • grubość, kolor lub rodzaj włosów,
  • waga i skład ciała,
  • genitalia.

Dysmorfofobia wśród najpiękniejszych. Zmaga się z nią m.in. Megan Fox

Wiosną 2023 roku w jednym z wywiadów m.in. o swoich zmaganiach z wizerunkiem ciała opowiedziała aktorka Megan Fox, przez lata uznawana za najpiękniejszą aktorkę Hollywood.

– Mam dysmorfofobię. Nigdy nie widzę siebie tak, jak widzą mnie inni. Nigdy w życiu nie kochałam swojego ciała – powiedziała w wywiadzie wideo dla Sports Illustrated Swimsuit 37-letnia Megan Fox.

Gwiazda wyznała, że obsesję na punkcie swojego wyglądu miała już jako mała dziewczynka.

– Nie jestem pewna, dlaczego miałam świadomość swojego ciała w tak młodym wieku – stwierdziła Fox.

Aktorka już wcześniej mówiła o dysmorfofobii i innych problemach ze zdrowiem psychicznym.

Jak wykazały badania epidemiologiczne, na zespół Quasimodo może cierpieć od 0,7 proc. do 2,4 proc. ludzi. To sugeruje, że dysmorfofobiia występuje częściej niż zaburzenia takie jak schizofrenia czy anoreksja.

Jak pomóc osobie z zespołem Quasimodo? Leczenie dysmorfofobii

Leczenie zespołu Quasimodo może wymagać połączenia kilku metod, a także dostosowywania planu leczenia, który będzie najlepszy dla danego pacjenta.

Specjaliści uważają, że leczenie powinno rozpocząć się na poziomie psychologicznym, zanim podejmie się jakiekolwiek działania estetyczne, do których często dążą chorzy na zespół Quasimodo. Jedną z metod leczenia jest intensywna psychoterapia, która skupia się na terapii poznawczo-behawioralnej. Podczas terapii budowana jest tożsamość, percepcja, samoocena i poczuciu własnej wartości osoby z dysmorfofobią.

Objawy dysmorfofobii mogą też złagodzić leki przeciwdepresyjne (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), ograniczając obsesyjne myśli i zachowania.

Źródła:

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia