Spis treści
Na czym polega japońska dieta wodna?
Japońska dieta wodna (JDW) nie jest typową dietą odchudzającą, ponieważ nie ma w niej konieczności ograniczania kalorii. Opiera się głównie na rytuale picia wody, dzięki czemu możliwe jest dokładne kontrolowanie spożywanych płynów. Dieta wodna może być również stosowana jako element kuracji oczyszczającej z toksyn.
W Polsce ta metoda nie jest jeszcze szerzej znana, jednak powoli coraz więcej osób jest świadomych wpływu picia wody na organizm człowieka. Jedną z propagatorek japońskiej diety wodnej jest Joanna Niecikowska – twórczyni profilu na Instagramie „profiltaktyka” oraz e-booka „Taka Pani Uroda”
Jeśli chodzi o JDW możemy zjadać od 2 do 4 posiłków w ciągu dnia, nie podjadając między nimi. W Japońskiej Diecie Wodnej nie skupiamy się na odchudzaniu, jak w przypadku wielu diet. Przynosi ona mnóstwo innych, wspaniałych korzyści dla naszego organizmu – czytamy na blogu Joanny Niecikowskiej.
Japońska dieta wodna to świadome picie wody. Poznaj zasady JDW
Japońska dieta wodna to określenie świadomego i kontrolowanego picia wody. Dzień należy rozpoczynać od ustalonej ilości ciepłej wody, z dodatkiem szczypty nierafinowanej soli kuchennej, a dopiero po upływie 20 minut można spożyć pierwszy posiłek.
Ważne, aby w trakcie jedzenia i po posiłku nic nie popijać. Należy odczekać ok. 2 h po posiłku, zanim napijemy się ponownie wody. Jest to bardzo ważna zasada, dzięki której trawienie przebiega w prawidłowy sposób.
Po wodę należy również sięgać 30 minut przed każdym posiłkiem, dzięki czemu żołądek szybciej zostanie wypełniony, a my zjemy zdecydowanie mniejszą porcję pożywienia. Warto również dodać, że JDW nakazuje wypić szklankę ciepłej wody 20 minut przed snem.
– Cały dzień pamiętam o piciu wody. Zawsze mam ze sobą butelkę oczyszczonej, przegotowanej wody ze szczyptą soli kłodawskiej. JDW nie określa ilości wody jaką powinnam wypijać w ciągu całego dnia. Natomiast wiedząc o tym, że organizm cały czas wykorzystuje i pozbywa się wody, każdego dnia staram się wypijać jej około 2 – 2,5 l – pisze Joanna.
Blogerka podkreśla również, że warto rozpocząć wprowadzanie JDW małymi krokami:
- W pierwszym tygodniu na czczo należy spożyć jedną szklankę ciepłej wody z odrobiną soli.
- Należy stopniowo zwiększać ilość wypijanej wody na czczo.
- Po zakończeniu picia trzeba odczekać 20 minut, a dopiero po tym czasie rozpocząć jedzenie pierwszego posiłku.
- Należy dążyć do tego, aby przed śniadaniem wypijać 2 szklanki ciepłej wody ze szczyptą solą.
Warto dodać, że do co drugiej szklanki wody trzeba dosypać szczyptę nierafinowanej soli kamiennej. Ważne jest również to, żeby wodę pić małymi łykami i bez pośpiechu.
Jakość wody także ma szczególne znaczenie, najlepiej, aby była to woda ze szklanych naczyń i pojemników, a nie plastikowych butelek. Joanna podkreśla, że płyn powinien być oczyszczony z bakterii, toksyn, metali ciężkich oraz mikroorganizmów.
Jakie efekty daje japońska dieta wodna?
Woda stanowi ponad połowę składu ciała dorosłego człowieka i to właśnie w niej zachodzą wszystkie reakcje metaboliczne. Gdy jej ilość ulega zmniejszeniu, procesy fizjologiczne nie przebiegają prawidłowo, co skutkuje utrudnioną eliminacją toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
Zdrowy człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody dziennie.
Kontrolowane i świadome picie wody przynosi wiele korzystnych efektów dla organizmu. Joanna Niecikowska w swoim poście pisze o głównych korzyściach zdrowotnych, wynikających ze stosowania japońskiej diety wodnej:
- nawilżona skóra,
- oczyszczenie organizmu,
- wzmocnienie organizmu.
Sprawdź również:
Blogerka wskazała również, że stosowanie się do zasad JDW może wspomagać leczenie schorzeń, takich jak:
- choroby sercowo-naczyniowe,
- migrenowy ból głowy,
- nieżyty błony śluzowej żołądka,
- stany zapalne mięśni i stawów,
- zaburzenia miesiączkowania,
- nawracające stany zapalne dróg moczowych,
- zaburzenia neurologiczne.
Blogerka zaznacza, że na JDW można schudnąć kilka kilogramów, jednak efekty zależą przede wszystkim od ilości i jakości spożywanych posiłków.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania japońskiej diety wodnej?
Stosowanie każdej diety niesie ze sobą ryzyko pojawienia się niepożądanych dolegliwości. W przypadku JDW ryzyko to jest spowodowane spożywaniem soli, która jest źródłem sodu.
W związku z tym, osoby z niektórymi schorzeniami powinny unikać stosowania japońskiej diety wodnej lub przed jej zastosowaniem skonsultować z lekarzem prowadzącym. Choroby, które wymagają ograniczenia sodu w diecie to:
- choroby nerek,
- nadciśnienie tętnicze,
- przewlekłe choroby żołądka,
- choroby sercowo-naczyniowe,
- przewlekłe obrzęki.
Sprawdź: Dlaczego warto regularnie pić wodę z octem jabłkowym?