Jakie znaczenie ma zabawa? Poznaj jej zbawienny wpływ na rozwój dziecka

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
94% dzieci lubi bawić się w gronie rodziny, a dla 96% osób w wieku 5-12 lat zabawa stanowi okazję do przetestowania nowych pomysłów.
94% dzieci lubi bawić się w gronie rodziny, a dla 96% osób w wieku 5-12 lat zabawa stanowi okazję do przetestowania nowych pomysłów. Choreograph/GettyImages
Zdecydowana większość rodziców, bo aż 95%, jest przekonanych o tym, że wspólna zabawa uszczęśliwia całą rodzinę. Mimo to co trzeci rodzic ma poczucie, że zbyt rzadko bawi się z dzieckiem. Przedstawiamy wyniki badania poświęconego zabawie.

Zabawa ma zbawienny wpływ na rozwój dzieci

Aż 96% rodziców uważa, że zabawa pomaga dziecku zrelaksować się po szkole, a niemal drugie tyle, bo 95% jest zdania, że „zabawa wpływa na szczęście ich rodzin, ogólną poprawę samopoczucia i tworzenie silniejszych rodzinnych więzi”. Jednocześnie 87% dorosłych dzieci przyznaje, że zabawa pomaga im się zrelaksować. To tylko niektóre wnioski z badania przeprowadzonego przez Grupę Lego.

Pokazało ono, co blokuje dzieci i dorosłych przed poświęceniem czasu na wspólną zabawę i jaki stosunek do tej formy rozrywki mają oba pokolenia. W ramach analizy na początku bieżącego roku Grupa Lego zrealizowała globalne badanie Play Well 2022. Udało się zaangażować w nie ponad 55 000 rodziców i dzieci z 35 krajów, w tym z Polski. Analiza objęła 32 781 rodziców i 24 593 dzieci w wieku 5-12 lat. Można z niej wyciągnąć wiele ciekawych wniosków – zarówno w ujęcia globalnym, jak i zawężając ją do Polski.

Okazuje się, że zdecydowana większość dzieci, bo aż 94% jest zdania, że zabawa w gronie rodziny stanowi dla nich źródło radości. Jeszcze więcej, bo 96% nieletnich respondentów uważa, że zabawa przysparza okazji do wypróbowanie nowych pomysłów.

Zabawa i nauka to zgrana para

Rodzice dostrzegają również inne pozytywne aspekty zabawy. Już 89% z nich wskazuje, że zabawa, podobnie jak szkoła, odgrywa ważną rolę w nabywaniu nowych umiejętności i przyswajaniu wiedzy. Wśród nich wymieniają: rozwijanie wśród najmłodszych kreatywności (93%), umiejętności komunikacyjnych (92%), uczenie rozwiązywania problemów (92%), a także wzmacnianie pewności siebie (91%).

Ogółem, 90% rodziców jest zdania, że zabawa pomaga dzieciom rozwijać kluczowe cechy i umiejętności. Podczas zabawy dzieci mogą nabywać zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio moderowane bawienie się może stać się formą nauki. Warto wykorzystać je jako rozległe pole do eksperymentowania. Co więcej, 74% dzieci lubi uczyć się nowych rzeczy poprzez zabawę.

Polskim rodzicom brakuje czasu na zabawę z dziećmi

Mimo że polscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak pozytywny wpływ na ich pociechy ma zabawa z dzieckiem, to coraz częściej mają problem z wygospodarowaniem na nią czasu. Co trzeci rodzic z naszego kraju, przebadany przez Grupę Lego, przyznał, że brakuje mu czasu na wspólną zabawę z córką czy synem.

Co sprawia, że nie mamy czasu bawić się z dziećmi? Powody są różne. Dla 30% uczestników badania z Polski barierę stanowi zbyt duża ilość pracy, natomiast 32% respondentów wskazało na zbyt liczne obowiązki domowe.

Kłopot ze znalezieniem czasu na zabawę z rodzicami mają również dzieci. Ponad połowa z nich wskazała na zbyt dużo prac domowych (54%), zaś 41% uważa, że przeszkodę stanowi intensywna praca rodziców.

Znalezienie nici porozumienia między dziećmi i rodzicami mogą również utrudniać nowe technologie, które bardzo głęboko przeniknęły do naszego życia i pochłaniają znaczną część czasu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Już 6 na 10 rodziców uczestniczących w badaniu (58%) ma poczucie, że zbyt dużo czasu poświęca na surfowanie po Internecie w obecności dziecka. Jednocześnie co trzeci rodzic (31%) jest zdania, że czas spędzany w internecie to główny powód, dla którego przedstawiciele obu pokoleń nie spędzają z rodziną tyle czasu, ile by chcieli.

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia