Spis treści
Aktywność fizyczna od najmłodszych lat jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dzieci. Zdaniem eksperta, warto wprowadzać ruch już od pierwszych miesięcy życia malucha.
– Sport jest niezwykle ważny w rozwoju psychoruchowym dzieci. Najlepszą zachętą do ruchu jest wspólnie spędzany aktywny czas z rodzicem. Dzieci uczą się przez naśladowanie, dlatego to dorośli powinni sami ruszyć się z kanapy i świecić przykładem dla swoich pociech – mówi Damian Wiśniewski, fizjoterapeuta ze Szpitala Carolina Grupa LUX MED.
Zabawa, nie rywalizacja
Nawyki ruchowe można kształtować już od samego początku, nawet w przypadku niemowlaków. Kilkumiesięczne dzieci mogą korzystać z zajęć na basenie. Dobrze jest też oswajać dzieci z wodą w przydomowych basenach.
– Każda aktywność, nawet prosta gra z piłką, ma znaczenie. Pamiętajmy jednak, że ruch dla najmłodszych powinien być przede wszystkim zabawą, a nie rywalizacją. Warto wprowadzać elementy grywalizacji, takie jak zdobywanie „uśmiechniętych buziek” za nowe umiejętności, co pomaga utrzymać entuzjazm dzieci – podkreśla ekspert.
Rower i hulajnoga – na co zwrócić uwagę?
Jednym z pierwszych sprzętów sportowych dzieci jest najczęściej rowerek biegowy.
– To doskonały wybór dla małych dzieci, ponieważ pozwala na rozwijanie równowagi i przygotowuje do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze. Dodatkowo oswaja ze sprzętem, co ułatwia późniejszą naukę jazdy na tradycyjnym rowerze – wyjaśnia fizjoterapeuta. – Hulajnogi również są dobrym rozwiązaniem, jednak warto uczyć dziecko jazdy na obie strony, aby zachować symetrię ciała.
Jakie sporty dla przedszkolaka?
Fizjoterapeuta rekomenduje, aby sportową edukację zaczynać już w wieku około 4 lat. Zajęcia wprowadzające do sztuk walki, takie jak karate czy judo, poprawiają ogólną motorykę i rozwijają fizyczność dziecka.
– Najważniejsze, aby zajęcia miały formę zabawy i sprawiały dzieciom radość – podkreśla Damian Wiśniewski.
Sportowy uczeń – jak wybrać najlepsze zajęcia?
– Dla dzieci w wieku szkolnym rekomenduję sporty walki oraz pływanie. Sporty walki wzmacniają sprawność, rozwijają zdolności motoryczne, a pływanie wzmacnia elastyczność ciała i uczy poprawnego oddechu. Dodatkowo pływanie to bardzo przydatna umiejętność w życiu codziennym – przypomina ekspert.
Wybór odpowiedniej szkółki sportowej
Kluczowym elementem jest także wybór odpowiedniej szkółki sportowej, która będzie w stanie zaangażować dziecko w regularne treningi.
– Warto dać dziecku czas na przetestowanie różnych dyscyplin i obserwować, co sprawia mu najwięcej radości. Dla jednych dzieci surowy trener będzie motywacją, dla innych – stresorem. Ważne jest także regularne rozmawianie z dzieckiem o jego doświadczeniach na treningach – zaznacza fizjoterapeuta.
Radzi, by dać sobie i dziecku konkretny czas na przetestowanie dyscypliny: powinno być to między 6 a 12 tygodni. Jeśli po tym czasie nadal nie będziemy przekonani, to warto rozejrzeć się za nowym sportem. Warto próbować różnych dyscyplin sportowych, zarówno zespołowych, jak i indywidualnych.
– Rozmawiajmy z dzieckiem, prezentując mu różne sporty, także poprzez wspólne oglądanie zawodów i kibicowanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda dyscyplina widziana w telewizji nadaje się do natychmiastowego rozpoczęcia treningów – niektóre sporty wymagają odpowiedniego wieku lub specyficznych warunków fizycznych, jak np. kajakarstwo – przypomina ekspert.
Również miejsce zamieszkania odgrywa rolę – na przykład dzieci z południa Polski mają lepszy dostęp do sportów zimowych, takich jak narciarstwo.
Co zrobić, gdy dziecko nie chce uprawiać sportu?
Problemem może być sytuacja, gdy dziecko odmawia podejmowania aktywności fizycznej.
– Dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli rodzic jest aktywny, to zwiększa szanse, że dziecko również będzie chciało uprawiać sport – mówi Wiśniewski.
Warto pamiętać, że wspólnie spędzany czas na sporcie nie musi oznaczać rodzinnych treningów! Można codziennie chodzić na spacery, jeździć wspólnie na rowerze, świetnym sposobem na weekend jest spływ kajakowy. Można nawet wybrać się na spacer po obiekcie sportowym – może gdy dziecko podpatrzy kogoś trenującego i samo zechce spróbować?
– Najważniejsze, aby ruch był dla dzieci źródłem radości i zdrowia, a nie presji i rywalizacji. Aktywność fizyczna powinna być przyjemnością, a wspólne chwile spędzone na sporcie to najlepszy sposób, by zaszczepić w dzieciach miłość do zdrowego stylu życia – podsumowuje Damian Wiśniewski.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?