Spis treści
Kiedy kształtuje się osobowość?
Osobowość kształtuje się począwszy od okresu wczesnego dzieciństwa i według wielu źródeł trwa mniej więcej do pięćdziesiątki. Zmienia się zwłaszcza pod wpływem pewnych zdarzeń i wyzwań, które wymagają od nas dopasowania się do nowej sytuacji.
Takim właśnie przełomowym zdarzeniom przyjrzała się para psychologów – dr Joshua J. Jackson z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis i dr Amanda J. Wright z Uniwersytetu w Zurychu, którzy opisali swoje odkrycia na łamach „Nature Reviews Psychology”.
Czytaj: Masz te cechy osobowości? Prawdopodobnie jesteś bardzo zadowolony z życia
W swoim przeglądzie wcześniejszych prac naukowych zidentyfikowali oni cztery kluczowe mechanizmy, które może wykorzystać osoba prawdziwie chcąca wprowadzić zmiany w swoim charakterze i zachowaniu.
Wyniki tego badania po raz kolejny przeczą wciąż powtarzanym poglądom, że osobowość jest stała. Bo chociaż zwykle jest z nami do końca, istnieje wiele dowodów na to, że przy odpowiednio silnym pragnieniu pewne jej zmiany są możliwe.
Jak zmienić swój charakter na lepszy?
Zmiana osobowości najczęściej zachodzi stopniowo i na przestrzeni długiego okresu czasu, jednak możliwa jest nagła przemiana, gdy podejmuje się celową próbę jej wprowadzenia albo gdy wynika z mechanizmów biologicznych.
Jest to proces złożony, który wymaga stałego zaangażowania. Oprócz odpowiednich działań niezmiernie ważny jest moment zmian, czyli właściwy timing. Najłatwiej dokonać ich, a także podtrzymać, przy znaczących wydarzeniach w życiu, takich jak przeprowadzka do nowego mieszkania, ślub czy urodzenie dziecka.
Aby jednak się udało, warto znać mechanizm osiągania zmian. Wprowadzania ich warto zacząć od warunkowania wstępnego. Wpływanie na ukryte cechy charakteru należy rozpocząć od przygotowania narzędzi, takich jak:
- rozbudzanie pragnień,
- znalezienie i wzmacnianie motywacji,
- określanie celów.
Jednocześnie powinny to być zmiany wykonalne. Nastawienie się na ich wykonanie wymaga przyjęcia otwartej postawy, a więc gotowości na to co nieznane, trudne i nieoczekiwane.
Czytaj też: Wysoka wrażliwość to nie choroba ani defekt
Następnie należy przygotować się do odmiennego działania poprzez odpowiednie zmiany w otoczeniu. To pomaga pozbyć się bodźców skłaniających nas do zachowań kształtujących starą osobowość. Gotowość przyjęcia odmiennej postawy powinna dotyczyć określonych sytuacji i związanych z nimi oczekiwań.
Pod wpływem tych bodźców możliwe jest obranie całkiem nowej drogi reagowania na różne sytuacje, jednak nowo nabyte umiejętności należy wzmocnić i utrwalić. Służy temu ustalanie harmonogramu działań z uwzględnieniem nowych aktywności i działań, a także stwarzanie okazji, by je uskuteczniać. Zwłaszcza pozytywny odbiór otoczenia pomaga utrwalić takie zachowania i sprawić, że staną się przyzwyczajeniem. Właśnie w ten sposób uzyskujemy nowe cechy osobowości – zarówno te pozytywne pod wpływem pracy nad sobą, jak i negatywne, powstające pod wpływem procesów kojarzenia i przemyśleń, które niekoniecznie chcemy zachować.
Najważniejszą cechą, która umożliwia zmiany osobowość, jest jednak silne pragnienie, żeby się udało. Inaczej będziemy tylko walczyć z pragnieniem powrotu do dawnych cech osobowości.
Źródło: Research review suggests four key mechanisms are involved in changing one's personality Medical Xpress