Jak wybrać płyn do dezynfekcji rąk lub inny produkt odkażający? Lista antywirusowych środków dezynfekujących zarejestrowanych w Polsce

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Skuteczny żel antywirusowy to produkt zarejestrowany jako biobójczy o działaniu przeciwko wirusom. Nie mają go zwykłe środki antybakteryjne ani tym bardziej produkty kosmetyczne
Skuteczny żel antywirusowy to produkt zarejestrowany jako biobójczy o działaniu przeciwko wirusom. Nie mają go zwykłe środki antybakteryjne ani tym bardziej produkty kosmetyczne Benjawan Sittidech/123RF
Dezynfekcja dłoni i powierzchni to skuteczny sposób ochrony przed koronawirusem – pod warunkiem, że stosowane środki działają przeciwko wirusom! Jak znaleźć taki produkt wśród setek wyrobów antybakteryjnych? Sprawdź listę dopuszczonych oficjalnie do obrotu antywirusowych produktów biobójczych!

Co to jest dezynfekcja i co stosować do dezynfekcji?

Dezynfekcja, czyli odkażanie, to działania ukierunkowane na zniszczenie drobnoustrojów. Do jej najczęstszych zastosowań należy prewencja zakażeń – w obecnej chwili uwaga skierowana jest na produkty przeciwwirusowe, które mogą unieszkodliwiać wirusa SARS-CoV-2.

Szczególnie zalecana jest dezynfekcja dłoni, która jest obowiązkowym działaniem profilaktycznym w przypadku braku dostępu do bieżącej wody i mydła. Przy zastosowaniu profesjonalnych, zarejestrowanych produktów możliwe jest zniszczenie nawet większej liczby wirusów niż przy konwencjonalnym myciu dłoni.

Odkażaniu zaleca się także poddać często dotykane powierzchnie (urządzenia elektroniczne, przedmioty codziennego użytku, meble itp.), jak również ubrania czy urządzenia sanitarne, co ma istotne znaczenie zwłaszcza podczas kwarantanny i pomaga zapobiegać przenoszeniu koronawirusa na osoby niezarażone.

Stosowane przeciw wirusom produkty dezynfekujące, nazywane biobójczymi, są dostępne w różnych postaciach, takich jak żele, płyny, pianki, aerozole czy nasączane chusteczki, i przeznaczone do różnych zastosowań, takich jak:

 • higiena dłoni,
 • odkażanie powierzchni,
 • higiena skóry i powierzchni,
 • dodatki do prania,
 • środki do mycia toalet,
 • uniwersalne środki myjące.

Nowe środki dezynfekujące już w sprzedaży!

Pandemia koronawirusa wiąże się z brakiem najpotrzebniejszych środków w sprzedaży, w tym produktów odkażających. Sytuacja powinna szybko się zmienić dzięki działaniom Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB), który w trybie pilnym opracował i wprowadził do Farmakopei Polskiej monografię narodową dla etanolowego roztworu antyseptycznego do stosowania na skórę (Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum).

Skład preparatu opracowano zgodnie z rekomendacjami WHO. Zawiera 75-85 procent etanolu oraz dodatek nadtlenku wodoru i glicerolu. Dzięki recepturze od 11 marca 2020 r. apteki wykonujące leki recepturowe mogą zajmować się również samodzielnym wytwarzaniem środków odkażających.

Dnia 13 marca 2020 Urząd zadecydował również o odstępstwie w kwestii zwyczajowych wymogów rejestracyjnych produktów biobójczych w związku z pandemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2. W ten sposób do aptek i lekarzy, a także na stacje benzynowe Orlen trafiły już pierwsze partie płynów dezynfekujących wytworzonych przez firmę Polfa Tarchomin. Są dostępne w kanistrach, dlatego apteki mogą sprzedawać je w opakowaniach własnych oraz czystych pojemnikach przyniesionych przez klientów.

W przyspieszonym trybie dopuszczono do użytku nowe produkty wirusobójcze:

 • Trisept TZF (Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk o działaniu wirusobójczym.
 • Dezynmax TZF (Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa) – płyn o działaniu wirusobójczym do dezynfekcji powierzchni i urządzeń.
 • Orlen Oil Płyn do dezynfekcji rąk (Orlen Oil Sp. z o.o.) – płyn do higienicznej dezynfekcji rąk o działaniu wirusobójczym.
 • Kenosept (CID Lines) – płyn do higienicznej dezynfekcji rąk o działaniu m.in. wirusobójczym
 • Kenosept Gel (CID Lines) – żel do higienicznej dezynfekcji rąk o działaniu m.in. wirusobójczym.
 • Trisept MAX (Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk o działaniu m.in. wirusobójczym.
 • Orlen Oil Płyn do hiegienicznej dezynfekcji rąk plus (Orlen Oil) – płyn do higienicznej dezynfekcji rąk o działaniu m.in. wirusobójczym.
 • Stoprix Aerozol (Biovena Health) – aerozol do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk i powierzchni niemających kontaktu z żywnością m.in. o działaniu wirusobójczym (w tym przeciw koronawirusom).
 • Covi-Sept Plus (Hasco-Lek) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk do stosowania w sytuacjach i obszarach wymagających przestrzegania wysokiego poziomu higieny: placówkach związanych z ochroną zdrowia, przemyśle spożywczym, zakładach użyteczności publicznej, w warunkach przemysłowych i domowych, a także do dezynfekcji powierzchni oraz urządzeń niemających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze
 • Dezasept (Synteza) – płyn do higienicznej dezynfekcji nieuszkodzonej skóry rąk. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Covi-Sept (Hasco-Lek S.A.) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk w sytuacjach i obszarach wymagających przestrzegania wysokiego poziomu higieny – placówkach związanych z ochroną zdrowia, przemyśle spożywczym, zakładach użyteczności publicznej, w warunkach przemysłowych i domowych, a także do dezynfekcji powierzchni oraz urządzeń niemających kontaktu z żywnością o działaniu wirusobójczym.
 • Sterillhand Gel (Alpinus Chemia) – żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk oraz do dezynfekcji nieuszkodzonej i niezmienionej chorobowo skóry. Działanie m.in. wirusobójcze.

Lista środków odkażających wykazujących również działanie wirusobójcze

Na wykazie produktów biobójczych URPLWMiPB znajdują się następujące, wcześniej zarejestrowanie środki dezynfekujące działające przeciw wirusom dopuszczone do powszechnego stosowania.. Podajemy ich nazwę, podmiot odpowiedzialny, postać, przeznaczenie i informacje nt. działania wirusobójczego.

Żele do dezynfekcji rąk:

 • Milton Antibacterial Hand Gel (Laboratoires Rivadis) – antybakteryjny żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk bez spłukiwania. Działanie m.in. wirusobójcze wobec herpeswirusa typu 1 i 2, HBV.
 • Microshield Dodeman Extra Alkoholowy preparat do dezynfekcji rąk w żelu (Johnson & Johnson) – żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk m.in. o ograniczonej aktywności wirusobójczej.
 • Dettol Antybakteryjny żel do rąk (Reckitt Benckiser) – żel do higienicznej dezynfekcji rąk o działaniu m.in. wirusobójczym.
 • Gel Antibacterien – antybakteryjny żel do rąk (Yves Rocher) – żel do dezynfekcji umytych rąk o działaniu m.in. wobec wirusa H1N1.
 • Bactimains Gel (Pol-Frans) – żel do rąk o działaniu bójcze wyłącznie wobec wirusa BVDV (model zastępczy do badań HCV) oraz wirusa grypy A H1N1.
 • Prosavon Disinfecting Gel (Schulke) – żel alkoholowy do dezynfekcji rąk poza obszarem medycznym. Działa m.in. wirusobójczo, w tym wobec H1N1.
 • Desderman Pure Gel (Schülke & Mayr) – żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk, w szczególności w zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach związanych z ochroną zdrowia. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów HIV, HBV, HCV, Vaccinia, H1N1, poliowirusa, rotawirusa oraz norovirusa (MNV).
 • Aseptoman Gel (Dr. Schumacher) – żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania. Działanie m.in. wirusobójcze (w tym przeciw MNV).
 • Softa-Man ViscoRub (B. Braun Melsungen) – żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Działanie m.in. wirusobójcze, w tym wobec wirusów otoczkowych (HIV, HBV, HCV) i wirusy bezotoczkowych, jak polio, adeno.
 • Softa-Man ViscoRub (B. Braun Melsungen) – żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Działanie m.in. wirusobójcze, w tym wobec wirusów otoczkowych (HIV, HBV, HCV) i wirusy bezotoczkowych, jak polio, adeno.
 • Desmanol Pure Gel (Schülke & Mayr) – żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk w szczególności w zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach związanych z ochroną zdrowia. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów HIV, HBV, HCV, rota, noro, adeno i Vaccina.
 • Sanytol Dezynfekuje żel do rąk (Grupo AC Marca) – żel do higienicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1 i wirusa ospy.
 • CWS Paradise Disinfection Gel (CWS-boco) – żel do higienicznego mycia i dezynfekcji rąk m.in. o ograniczonym działaniu wirusobójczym wobec vaccina BVDV, rotawirusów i norowirusów.
 • Puressentiel Purifying Antibacterial Gel (Sofralux) – żel do higienicznej dezynfekcji dłoni bez użycia wody i spłukiwania. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Medisept żel do dezynfekcji rąk (Medi-Sept) – żel do higienicznej dezynfekcji rąk m.in. o ograniczonym działaniu wirusobójczym (działa na wirusy Vaccinia, rota i noro).
 • Velodes Gel (Medisept) – żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Działanie – m.in. ograniczone wirusobójcze (działa na wirusy Vaccinia, BVDV, rota i noro).
 • Heitmann Disinfection Hände-Desinfektionsgel (Flico) – żel do higienicznej dezynfekcji rąk. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów BVDV i Vaccinia (VACV).
 • Sanytol Dezynfekuje do rąk (Grupo AC Marca) – żel do higienicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1, Herpes simplex, Vaccinia poxvirus.

Chusteczki do dezynfekcji rąk:

 • Kodan Wipes (Schülke & Mayr) – chusteczki do higienicznej dezynfekcji rąk i ograniczonych powierzchni skóry. Ograniczone działanie wirusobójcze (włącznie z HIV, HBV, HCV, wirusem grypy A) wobec adenowirusów.
 • Medisept Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni (Medi-Sept) – chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni. Działanie m.in. wirusobójcze m.in. wobec wirusa opryszczki, HIV, żółtaczki typu B i C.

Płyny do dezynfekcji rąk:

 • Sterillhand (Alpinus Chemia) – płyn alkoholowy do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk oraz nieuszkodzonej i niezmienionej chorobowo skóry. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Microshield Dodeman Extra Alkoholowy preparat do dezynfekcji rąk (Johnson & Johnson) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk m.in. o ograniczonm działaniu wirusobójczym.
 • Microshield Lanosoap Des Antybakteryjne łagodne mydło w płynie (Johnson & Johnson) – płyn do higienicznej dezynfekcji rąk m.in. o ograniczonej aktywności wirusobójczej.
 • Microshield Dodeman Alkoholowy preparat do dezynfekcji rąk (Johnson & Johnson) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk o ograniczonej aktywności wirusobójczej.
 • Sterillium classic pure (Bode Chemie) – płyn przeznaczony do dezynfekcji higienicznej i chirurgicznej rąk o działaniu m.in. wirusobójczym zwalczającym wirusy z otoczką.
 • Aseptoman (Dr. Schumacher) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk o działaniu bójczym m.in. wobec wirusów osłonkowych (HCV).
 • InstantFOAM (Ecospring) – produkt w piance przeznaczony do higienicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania. Działa m.in. wirusobójczo wobec wirusa grypy A (H3N2), (H3N8), (H5N1), rinowirusa typu 14.
 • Desderman Pure (Schülke & Mayr) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk, w szczególności w zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach związanych z ochroną zdrowia. Działanie m.in. wirusobójcze wobec HIV, HBV, HCV, Herpes simplex, rota, noro, adeno, polio, Vaccinia i SARS.
 • Sterillium classic pure (Bode Chemie) – płyn przeznaczony do dezynfekcji higienicznej i chirurgicznej rąk o działaniu m.in. wirusobójczym zwalczającym wirusy z otoczką.
 • Manusept Basic (Bode Chemie GmbH) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Działanie m.in. wirusobójcze, zwalczająca wirusy z otoczką.
 • Sterillium med (Bode Chemie) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk o działaniu m.in. wirusobójczym wobec wirusów osłonkowych.
 • Bioseptol 80 (Bioetanol AEG) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania, dopuszczony do stosowania w obszarze medycznym. Działanie m.in. wirusobójczym.
 • Dermicosept Skin (Sun Flower Dermicos) – płyn na bazie alkoholu do higienicznej dezynfekcji rąk i skóry do stosowania w sektorze kosmetycznym oraz medycznym niezwiązanym z działalnością kliniczną. Ograniczone działanie wirusobójcze wobec BVDV (HIV, HCV, HBV) i Vaccina.
 • Aseptoman Viral (Dr. Schumacher) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania. Pełne działanie bójcze wobec wirusów otoczkowych i bezotoczkowych włączając wirusy polio, adeno, noro, SV40 i Vaccinia.
 • Actoderm (Polvet Healthcare) – płyn do higienicznej dezynfekcji skóry i rąk o ograniczonym działaniu wirusobójczym wobec Vaccinia.
 • Etaproben-E (Septoma) – płyn do chirurgicznej i higienicznej dezynfekcji rąk. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Handsteril (Impuls) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji skóry rąk i ciała. Działanie m.in. wirusobójcze wobec adenowirusa i norovirusa mysiego.
 • InstantFOAM Complete (SC Johnson Professional) – pianka do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk w obszarach o zaostrzonych rygorach higienicznych i innych miejscach. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Medisept Spray do dezynfekcji rąk (Medi-Sept) – płyn do higienicznej dezynfekcji rąk. Działanie m.in. wirusobójcze m. in. wobec wirusa opryszczki, wirusa HIV, wirusa żółtaczki typu B i C.
 • Desmanol Pure (Schülke & Mayr) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk w szczególności w zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach związanych z ochroną zdrowia. Działanie m.in. wirusobójcze wobec HIV, HBV, HCV, Rota, noro, adeno i Vaccina.
 • Semilac Antibacterial Spray (Bioetanol AEG) – płyn na bazie alkoholu etylowego do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów polio i adeno.
 • Lifo-Scrub (B. Braun Melsungen) – płyn do higienicznego mycia rąk o ograniczonym działaniu wirusobójczym (BVDV, wirus ospy krowiej, HBV, HCV i HIV).
 • Deb OxyBAC Foam Wash (SC Johnson Professional) – pianka do mycia i higienicznej dezynfekcji rąk. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów osłonkowych, w tym wobec wirusa grypy A (H1N1), grypy A(H3N2) i ptasiego wirusa grypy A (H3N8).
 • Velodes Silk (Medi-Sept) – płyn przeznaczony do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk w obszarze medycznym, sektorze żywnościowym, w warunkach przemysłowych i domowych oraz zakładach użyteczności publicznej, a także do dezynfekcji powierzchni mających i niemających kontaktu z żywnością. Działanie – m.in. ograniczone wirusobójcze wobec rotawirusa, norowirusa oraz bójcze wobec wirusów osłonkowych (w tym Vaccinia, BVDV, HIV, HBV, HCV).
 • PuraDES TetraMAN B (Prisman) – płyn do higienicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów osłonkowych i norowirusa.
 • Aseptoman med (Dr. Schumacher) – płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Działanie m.in. wirusobójcze wobec adenowirusa i norowirusa.
 • Medisept Spray do dezynfekcji stóp (Medi-Sept) – płyn do dezynfekcji stóp m.in. o ograniczonym działaniu wirusobójczym. Działa wobec wirusów otoczkowych takich jak m. in. wirus HIV, żółtaczki typu B i C.

Chusteczki do dezynfekcji powierzchni:

 • PuraDES DecaWipes XL (Prisman) – chusteczki nasączone płynem do dezynfekcji małych powierzchni mających, jak i niemających kontaktu z żywnością. Do stosowania w miejscach prywatnych, użyteczności publicznej oraz obszarze medycznym. Działanie m.in. wirusobójcze wobec norowirusa, adenowirusa, rotawirusa.
 • Mikrozid Sensitive Wipes (Schülke & Mayr) – chusteczki do szybkiej dezynfekcji powierzchni (zwłaszcza akrylowych, wrażliwych na alkohol), sprzętów i urządzeń, również w placówkach związanych z ochroną zdrowia (z wyłączeniem dezynfekcji wyrobów medycznych) i powierzchni mających kontakt z żywnością i środkami żywienia zwierząt. M.in. ograniczone działanie wirusobójcze wobec HIV, HBV, HCV, polyoma SV40 i Vaccinia.
 • Ściereczki PAL do dezynfekcji powierzchni twardych (Gro-Tex) – ściereczki do dezynfekcji powierzchniach twardych w przemyśle spożywczym i obszarze medycznym (nie związanym bezpośrednio z działalnością kliniczną. Działanie m.in. wobec wirusów otoczkowych, w tym ograniczone działanie wirusobójcze wobec wirusa WZWC, HIV, SARS.
 • Mikrozid AF Wipes oraz Jumbo Chusteczki (Schülke & Mayr) – nasączone chusteczki do szybkiej dezynfekcji powierzchni, przedmiotów, sprzętów i urządzeń w placówkach publicznych
 • (w tym przedszkola i żłobki), higienie komunalnej oraz placówkach służby zdrowia metodą przecierania. Działanie m.in. wirusobójcze (adeno, rota, polyoma SV 40, Vaccinia oraz noro).
 • Optim 33 TB (Vanproper) – nasączone chusteczki do dezynfekcji zewnętrznych powierzchni, materiałów, wyposażenia oraz mebli, w tym blatów i stołów, sprzętów elektronicznych, krzeseł, łóżek, które nie mają styczności z żywnością oraz zwierzętami, do stosowania w miejscach prywatnych oraz publicznych, w tym w szpitalach, gabinetach lekarskich, przemyśle oraz usługach. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Sanytol Dezynfekuje chusteczki uniwersalne, zwykłe i antyalergiczne (Grupo AC Marca) – chusteczki nasączone do mycia i dezynfekcji różnego rodzaju powierzchni niemających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1 i herpeswirusa.
 • Velox Duo Wipes (Medi-Sept) – chusteczki nasączone do mycia i szybkiej dezynfekcji małych powierzchni w obszarze medycznym, domach opieki, sanatoriach, salonach fitness i SPA, salonach fryzjerskich, kosmetycznych, gabinetach masażu, przedszkolach, szkołach oraz do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów osłonkowych (w tym Vaccinia, BVDV, HIV, HBV, HCV) oraz rotawirusów i norowirusów.

Preparaty do dezynfekcji urządzeń i powierzchni w ponieszczeniach sanitarnych:

 • Roko professional WC Trio (PCC Consumer Products) – płyn do dezynfekcji powierzchni kontaktujących się z żywnością w zakładach przemysłu spożywczego i dezynfekcji powierzchni i urządzeń sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej (poza obszarem medycznym) oraz wybielania tkanin.
 • Domestos Przedłużona Moc zagęszczony płyn czyszcząco-dezynfekujący (Unilever) – płyn do czyszczenia i dezynfekcji urządzeń i powierzchni w pomieszczeniach sanitarnych oraz do dezynfekcji powierzchni w szpitalach i innych zakładach opieki zdrowotnej. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Sanytol Dezynfekuje łazienka (Grupo AC Marca) – płyn w sprayu do mycia i dezynfekcji powierzchni w łazienkach. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1 i herpeswirusa.
 • Duck Deep Action Gel żel do czyszczenia i dezynfekcji toalet (S.C. Johnson) – żel do czyszczenia i dezynfekcji toalet. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy AH1N1.
 • Duck Extra Power Piana + Wybielacz żel do czyszczenia i dezynfekcji toalet (S.C. Johnson) – żel do czyszczenia i dezynfekcji toalet. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Domestos Ultra Piana – piana czyszcząca do toalet (Unilever) – płyn w postaci piany do czyszczenia i dezynfekcji urządzeń i odpływów w pomieszczeniach sanitarnych lub kuchni. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Sanytol Dezynfekuje łazienka fresh (Grupo AC Marca) – płyn w sprayu do dezynfekcji powierzchni. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy AH1N1 i opryszczki.

Preparaty do dezynfekcji tkanin podczas prania:

 • Clovin II Septon (Clovin) – proszek do chemiczno-termicznej dezynfekcji bielizny w procesie prania do stosowania w obszarze medycznym związanym z działalnością kliniczną. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Sanytol Dezynfekuje dodatek do prania (Grupo AC Marca) – płyn do dezynfekcji ubrań podczas prania do stosowania w obiektach prywatnych. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1.
 • Sanytol odplamiacz Dezynfekuje (Grupo AC Marca) – proszek dezynfekujący stosowany jako dodatek do prania. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy AH1N1.
 • Sanytol odplamiacz Dezynfekuje białe tkaniny (Grupo AC Marca) – proszek dezynfekujący stosowany jako dodatek do prania. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy AH1N1.
 • Heitmann Disinfection Hygiene Spüler Universal (Flico) – płyn do dezynfekcji tkanin i tekstyliów podczas prania na etapie płukania. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wybranych wirusów (BCV, H1N1, HSV1).
 • Clovin II Septon Liquid (Clovin) – płyn piorąco-dezynfekujący do dezynfekcji odzieży i bielizny szpitalnej niezanieczyszczonej krwią. Działanie m.in. wirusobójcze.

Preparaty do dezynfekcji powierzchni i produkty do ich przygotowania:

 • Bakterio (De-Insect) – środek dezynfekcyjny w płynie do dezynfekcji powierzchni, urządzeń sanitarnych itp. Niszczy m.in. wirusy lipotroniczne.
 • Milton Sterilising Tablets (Laboratoires Rivadis) – tabletki do rozpuszczania w wodzie do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów codziennego użytku, w tym naczyń kuchennych i do karmienia niemowląt. M.in. ograniczone działanie wirusobójcze wobec rotawirusa, HIV, HBV, HCV.
 • Gran Clor 2006 (Tenzi) – płyn do mycia i dezynfekcji powierzchni oraz urządzeń mających również kontakt z żywnością i środkami żywienia zwierząt. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • BarloSept (Barlon) – płyn do dezynfekcji w gospodarstwach domowych, miejscach publicznych (włącznie z placówkami służby zdrowia) i w przemyśle spożywczym, również do urządzeń i powierzchni mających kontakt z żywnością. Działani m.in. wirusobójcze.
 • Chlorotaab D (Inter-Iodex) – płyn do mycia i dezynfekcji m.in. powierzchni mających kontakt z żywnością. Działanie wirusobójcze.
 • Dettol Spray Do Dezynfekcji Powierzchni (Reckitt Benckiser) – aerozol do dezynfekcji powierzchni, między innymi: okolic toalet, pojemników na śmieci, słuchawek telefonicznych, prysznica, klamek do drzwi, okolic zlewu. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Dettol Aerozol Do Dezynfekcji (Reckitt Benckiser) – aerozol do dezynfekcji powierzchni między innymi: okolic toalet, pojemników na śmieci, słuchawek telefonicznych, prysznica, klamek do drzwi, okolic zlewu. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Ecocid (Krka) – proszek do rozpuszczania w wodzie do dezynfekcji powierzchni w prywatnych gospodarstwach domowych, miejscach użyteczności publicznej oraz publicznych placówkach służby zdrowia (poza obszarem klinicznym). Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Nano Silver Aerosol Sanitizer (Nanoskala) – aerozol do dezynfekcji powierzchni, materiałów, wyposażenia i mebli, które nie mają kontaktu z żywnością lub środkami żywienia. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Dezyradus (Alpinus Chemia) – płyn do dezynfekcji powierzchni, urządzeń i sprzętów w obszarze medycznym (nie będących wyrobami medycznymi), kosmetycznym oraz gospodarstwach domowych. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Huwa-San TR-7,9 (Roam Technology) – płyn do dezynfekcji narzędzi, sprzętów, wyposażenia (nie będących wyrobami medycznymi) i powierzchni w obszarze medycznym oraz innych placówkach użyteczności publicznej, a także do dezynfekcji powierzchni mających kontaktu z żywnością i środkami żywienia zwierząt. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Mikrozid Sensitive Liquid (Schülke & Mayr) – płyn do szybkiej dezynfekcji powierzchni (szczególnie akrylowych, wrażliwych na alkohol), sprzętów i urządzeń, również w placówkach związanych z ochroną zdrowia (z wyłączeniem dezynfekcji wyrobów medycznych) oraz powierzchni mających kontakt z żywnością i środkami żywienia zwierząt. Ograniczone działanie wirusobójcze wobec HIV, HBV, HCV, rota, Polyoma SV40 i Vaccinia.
 • Ajax Disinfection (Colgate-Palmolive) – płyn do użytku domowego do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni mających i niemających kontaktu z żywnością (blaty, podłogi, ceramika łazienkowa). Ograniczone działanie wirusobójcze – wobec adenowirusów i wirusów polio.
 • ForluSept (InterPlus) – płyn do stosowania w gospodarstwach domowych, miejscach publicznych i w przemyśle spożywczym, równiż do powierzchni mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Bioseptol AMF (Bioetanol AEG) – płyn do dezynfekcji małych powierzchni, mających również kontakt z żywnością, do stosowania w obszarze medycznym, poza obszarem klinicznym. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Guardi antybakteryjny aerozol dezynfekujący do wszystkich powierzchni (Lakma Strefa) – aerozol do dezynfekcji powierzchni odpornych na wodę i alkohol m. in. klamek do drzwi, okolic koszy na śmieci, słuchawek telefonicznych, okolic toalet, okolic zlewu, prysznica. Produkt przeznaczony do użytku w gospodarstwie domowym, placówkach użyteczności publicznej, jednostkach służby zdrowia, za wyjątkiem obszaru związanego bezpośrednio z działalnością kliniczną oraz mycia i dezynfekcji wyrobów medycznych. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Terralin Protect (Schülke & Mayr) – płyn do dezynfekcji i mycia powierzchni, sprzętów i urządzeń, w szczególności w zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach związanych z ochroną zdrowia (z wyłączeniem dezynfekcji wyrobów medycznych). Ograniczone działanie wirusobójcze wobec HIV, HBV, rota, noro, polyoma SV40, Vaccinia i BVDV.
 • FI Chlor CIP (Tenzi) – płyn do dezynfekcji i mycia powierzchni i urządzeń, również mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Mikrozid AF Liquid (Schülke & Mayr) – alkoholowy płyn do szybkiej dezynfekcji powierzchni, sprzętów i urządzeń w miejscach publicznych (w tym przedszkola, żłobki), higienie komunalnej oraz placówkach opieki zdrowotnej. Działanie m.in. wirusobójcze (adeno, rota, polyoma SV 40, Vaccinia oraz norowirusa).
 • Virocid RTU (CID Lines) – płyn przeznaczony do dezynfekcji m.in. obuwia i sprzętu o
 • ograniczonym działaniu wirusobójczymh wobec wirusa świńskiej grypy H1N1 oraz wirusa ptasiej grypy H5N1.
 • CLEANIS+ (Chem-Tec Sp. z o.o.) – płyn do dezynfekcji małych powierzchni, wyposażenia, mebli w miejscach prywatnych, publicznych, przemyśle, obszarze medycznym poza klinicznym, miejscach użyteczności publicznej, gabinetach kosmetycznych, gabinetach fryzjerskich. Do stosowania w warunkach czystych. Działanie m.in. przeciw wirusom (polio, adeno).
 • Dermicosept Equipment (Sun Flower Dermicos) – płyn do dezynfekcji małych powierzchni, mebli i sprzętu oraz narzędzi w sektorze kosmetycznym (np. pilniki, szpatułki, solaria, akcesoria fryzjerskie). Ograniczone działanie wirusobójcze.
 • Septi San i Septi Spray, bez zapachu i wersje zapachowe (Bioetanol AEG) – płyn/spray do dezynfekcji małych powierzchni, pomieszczeń i urządzeń, w tym urządzeń sanitarnych ( równieżmających kontakt z żywnością), w obszarze spożywczym, przemysłowym, domowym, instytucjonalnym i medycznym z wyłączeniem obszaru klinicznego. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Kamix Dezynfekcja (Kamix) – płyn do dezynfekcji i mycia pomieszczeń, powierzchni, sprzętu i urządzeń ( równieżmających kontakt z żywnością) w sektorze żywnościowym, w warunkach przemysłowych i domowych, zakładach użyteczności publicznej i obszarze medycznym (poza obszarem klinicznym). Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Dezyx U-1 (Kamix) – płyn do dezynfekcji i mycia powierzchni, sprzętu i urządzeń (również mających kontakt z żywnością) w sektorze żywnościowym, w warunkach przemysłowych, w zakładach użyteczności publicznej i w obszarze medycznym (poza obszarem klinicznym). Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Dezor GDU (Kristiania) – płyn dezynfekcyjno-myjący do pomieszczeń, powierzchni i urządzeń dla przemysłu spożywczego (również mających kontakt z żywnością), ogólnego stosowania w miejscach publicznych i obiektach przemysłowych, w placówkach służby zdrowia i opieki medycznej oraz w szpitalach poza obszarem klinicznym. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Gran Clor 2006 NF CIP (Tenzi) – płyn do mycia i dezynfekcji powierzchni oraz urządzeń, również mających kontakt z żywnością i środkami żywienia zwierząt, nie przeznaczony do stosowania w obszarze medyczny. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Mediseptol (Kanis) – płyn do dezynfekcji powierzchni, urządzeń i sprzętów w obszarze medycznym (nie będących wyrobami medycznymi), kosmetycznym oraz gospodarstwach domowych. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów adeno i polio.
 • Cif Power & Shine Antybakteryjny (Unilever) – płyn z dozownikiem typu atomizer do dezynfekcji powierzchni/urządzeń mających jak i niemających bezpośredniego kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy H1N1.
 • HygienicDES Forte (Soko International) – płyn m.in. do dezynfekcji miejsc prywatnych, publicznych (włącznie ze szpitalami poza obszarem klinicznym) oraz przemyśle. Działanie m.in. wirusobójcze wobec norowirusów (norowirus mysi), BVDV i krowianki (Elstree).
 • QuatroDez płyn do czyszczenia i dezynfekcji (PCC Consumer Products Kosmet) – płyn do dezynfekcji powierzchni kontaktujących się z żywnością w zakładach przemysłu spożywczego i dezynfekcji powierzchni i urządzeń sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej (poza obszarem medycznym) oraz do wybielania tkanin. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Sanytol Dezynfekuje kuchnia (Grupo AC Marca) – płyn w sprayu do mycia i dezynfekcji różnego rodzaju powierzchni mających, jak i niemających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1 i herpeswirusa.
 • Sanytol Dezynfekuje uniwersalny podłogi i inne powierzchnie (Grupo AC Marca) – płyn do mycia i dezynfekcji różnego rodzaju powierzchni niemających kontaktu z żywnością i podłóg. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1 i herpeswirusa.
 • Sanytol Dezynfekuje uniwersalny (Grupo AC Marca) – płyn w sprayu do mycia i dezynfekcji różnego rodzaju powierzchni niemających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1 i herpeswirusa.
 • Medisept Spray do dezynfekcji powierzchni (Medi-Sept Sp. z o.o.) – płyn do dezynfekcji powierzchni mających i niemających kontaktu z żywnością m.in. o ograniczonym działaniu wirusobójczym.
 • Sanytol Dezynfekuje kuchnia fresh (Grupo AC Marca) – płyn w sprayu do dezynfekcji powierzchni, również mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów ospy.
 • Sanytol Dezynfekuje uniwersalny podłogi i inne powierzchnie fresh (Grupo AC Marca) – płyn do dezynfekcji powierzchni, również mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy AH1N1 i opryszczki.
 • Sanytol Dezynfekuje uniwersalny fresh (Grupo AC Marca) – płyn w spray do dezynfekcji powierzchni, również mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy AH1N1 i opryszczki.
 • Nanoclean AC8 (MCPolska.pl) – płyn m.in. do dezynfekcji o wielu zastosowaniach, w tym do powierzchni mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Nanoclean AC7 (MCPolska.pl) – płyn w aerozolu m.in. do dezynfekcji o wielu zastosowaniach, w tym do powierzchni mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Heitmann Disinfection Hygiene Spray (Flico) – płyn do dezynfekcji powierzchni (np. w łazienkach, WC, pokojach dziecięcych), tkanin (np. materacy, dywanów, tapicerek, itp.) i butów. Działanie bójcze m.in. wobec wybranych wirusów (murine norovirus i adenowirus typ 5).
 • Kenolox 10 (CID Lines) – płyn dezynfekujący do ścian, podłóg oraz innych powierzchni wewnątrz pomieszczeń, w tym łazienek i toalet, a także powierzchni i przedmiotów (blaty, deski do krojenia, noże itp.) w kuchniach, również mających bezpośredniei kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze poprzez opryskiwanie.
 • Sanytol Dezynfekuje obuwie (Grupo AC Marca) – aerozol do dezynfekcji powierzchni wewnątrz butów. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa polio i adeno.
 • Propspray i Propspray Duo (Algako) – płyn do dezynfekcji powierzchni, urządzeń i sprzętów w obszarze medycznym (niebędących wyrobami medycznymi), kosmetycznym i w gospodarstwach domowych. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Nanoclean Air, w tym wersja gotowa do użycia i koncentrat (MCPolska.pl) – płyn/płyn w aerozolu m.in. do dezynfekcji o wielu zastosowaniach. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Dezmax płyn do dezynfekcji (PCC Consumer Products Kosmet) – płyn do dezynfekcji powierzchni kontaktujących się z żywnością w zakładach przemysłu spożywczego i dezynfekcji powierzchni i urządzeń sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Beaphar Spray dezynfekcyjny (Beaphar) – płyn do dezynfekcji powierzchni gładkich w miejscach przebywania psów, kotów, małych ssaków, ptaków i gadów. Do kojców, podłóg, kocich kuwet, legowisk, klatek, wolier, terrariów. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy A H3N8 (wyłącznie metodą zanurzeniową).
 • Viruton Pulver (Medi-Sept) – proszek do mycia i dezynfekcji powierzchni podłogowych i ponadpodłogowych w obszarze medycznym, przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym, domach opieki, sanatoriach, salonach fryzjerskich, kosmetycznych oraz do dezynfekcji i mycia powierzchni mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze pełne.
 • Velox Spray (Medi-Sept) – płyn do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni w obszarze medycznym, domach opieki, sanatoriach, salonach fitness i SPA, salonach fryzjerskich, kosmetycznych, gabinetach masażu, przedszkolach, szkołach oraz do dezynfekcji powierzchni mających i nie mających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. ograniczone wirusobójcze (wobec rotawirusa i norowirusa) oraz bójcze wobec wirusów otoczkowych, w tym Vaccinia, HIV, HBV, HCV.
 • Lysol Simply uniwersalny płyn do dezynfekcji powierzchni (RB Hygiene Home Poland) – płyn do dezynfekcji powierzchni niemających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów grypy H1N1 i H3N3.
 • Dettol Wielofunkcyjny spray do powierzchni (Reckitt Benckiser) – płyn do dezynfekcji powierzchni niemających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów grypy H1N1, H3N3 i rinowirusa.
 • Medisept Płyn do dezynfekcji powierzchni (Medi-Sept) – płyn do dezynfekcji powierzchni mających i niemających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów wirusów osłonkowych, włącznie z HIV, HBV, HCV, wirusa Vaccinia oraz wobec norowirusa i rotawirusa.
 • Dettol Power & Fresh antybakteryjny spray do powierzchni (Reckitt Benckiser) – płyn do mycia i dezynfekcji powierzchni (w tym mających kontakt z żywnością). Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa grypy H1N1.
 • Sanytol Dezynfekuje uniwersalny antyalergiczny (Grupo AC Marca) – płyn w sprayu do mycia i dezynfekcji różnego rodzaju powierzchni niemających kontaktu z żywnością. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1 i herpeswirusa.
 • Barlosept H13 (Barlon) – płynny koncentrat do mycia i dezynfekcji powierzchni, również mających kontakt z żywnością, o wielu zastosowaniach. Działanie m.in. wirusobójcze.
 • Sanytol Dezynfekuje uniwersalny podłogi i inne powierzchnie antyalergiczny (Grupo AC Marca) – płyn do mycia i dezynfekcji różnego rodzaju powierzchni niemających kontaktu z żywnością i podłóg. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusa AH1N1 i herpeswirusa.
 • BarloSept SD7 (Barlon) – koncentrat płynu do dezynfekcji narzędzi i urządzeń stosowanych w gospodarstwach domowych, w miejscach użyteczności publicznej i prywatnej oraz obszarze medycznym i przemyśle spożywczym, również do powierzchni mających kontakt z żywnością. Działanie m.in. ograniczone wirusobójcze, wobec wirusów MNV (norovirus) i grypy A H1N1.
 • Leocid Spray (Eilfix) – płyn do dezynfekcji powierzchni mających jak i niemających kontaktu z żywnością. Do stosowania m.in. w restauracjach, stołówkach, barach, salonach fitness, solariach, SPA, obszarach HoReCa itp. Działanie m.in. wirusobójcze, w tym wobec polio i adenowirusa oraz norowirusa (MNV)
 • Alkodezin (Alpinus Chemia) – płyn do dezynfekcji powierzchni, urządzeń i sprzętów w obszarze medycznym (niebędących wyrobami medycznymi), kosmetycznym i gospodarstwach domowych. Działanie m.in. wirusobójcze wobec wirusów adeno i polio.

ZOBACZ: Na czym polega profilaktyka zakażenia w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

na początku pandemii sam zacząłem robić ogromne zapasy płynów do dezynfekcji :D jak wszystko wtedy zamawiałem przez internet np. w https://www.aptekadlapacjenta.pl/ czy innych sklepach online. Do tej pory mam jeszcze tego całkiem sporo

n
nikkaa

Super żel znalażłam Trisept Max, potrójna ochrona moich rąk bo nie tylko jest to preparat antybakteryjny ale i antygrzybiczny i antywirusowy

d
d

Ja polecam Septoclean - 32zł z 1l - zgodny z wytycznymi WHO.

https://sklep.maximus-solaria.pl/catalog/product/view/_ignore_category/1/id/2804/s/septoclean-dezynfekcja-rak-who-1-1000ml/

A
Arek

Korzystałem z różnych preparatów ale jeden przypadł mi do gustu. Daystone Sept pachnie ładnie i posiada dużą zawartość alkoholu a nie jak inne preparaty wspomagają walkę z wirusem. Ten zwalcza wirusa.

G
Gość

Czy ktoś wie czy octenisept jest skuteczny do odkażania?

m
martititita
19 marca, 16:22, Grzegorz:

Można zamówić online?

można , wejdź na stronę Medizal sklep chyba tak to się pisze, cena spoko normalna w porównaniu do innych co teraz zbijają kasę

G
Grzegorz

Można zamówić online?

G
Gość

Udało mi się dzisiaj kupić ten Stoprix , jest fajny bo jest w sprayu

G
Gość

Polecam do dezynfekcji rąk ale także do dezynfekcji powierzchni stoprix spray.

Bardzo dobrze dziala!!!

G
Gość

Bełkotliwe wpisy można by po prostu usuwać.

M
Mikrobiolog

Boze, ten PR w czasach zarazy... Kup czlowieku denaturat ktory ma 92% rozrób go 80ml : 20ml z woda (czyli 4:1) wzglednie jesli nie lubisz jego zapachu i koloru (skazenie denaturatu mala iloscia alkoholu metylowego nie powoduje zatrucia przez skore tylko doustnie) to kup 95% sprytus z polmosu i rozrob 75ml : 25ml z woda (czyli 3:1). Obie meszanki dadza Ci ponad 70% roztwor alkoholowy do sterylizacji powierzchni i rak (alkohol ma wlasciwosci sterylizujace od 60% w zwyz, w labolatoriach stosuje sie roztwory 70%). Jesli masz suche rece dodaj do alkoholu zamiast wody jakis zel aloesowy do skory. Uszy do gory i bez paniki...

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia