Prosty test, który może wiele powiedzieć o twoim zdrowiu. Zajmie ci tylko 20 sekund

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy wiesz, że stanie na jednej nodze przez zaledwie 20 sekund może powiedzieć wiele o twoim zdrowiu? Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to badania dowodzą, że ten prosty test może być cennym wskaźnikiem ogólnej kondycji fizycznej i neurologicznej. Może on ujawnić m.in. ryzyko poważnych schorzeń, takich jak udar czy choroba Alzheimera.

Spis treści

Test stania na jednej nodze powie ci prawdę o twoim zdrowiu

Czy utrzymanie równowagi na jednej nodze przez 20 sekund może pomóc ocenić kondycję twojego mózgu? Okazuje się, że tak. Stanie na jednej nodze angażuje wiele grup mięśniowych oraz wymaga precyzyjnej koordynacji.

Ćwiczenia równowagi mają nie tylko wpływ na twoją kondycję fizyczną, ale także na funkcje poznawcze.
Ćwiczenia równowagi mają nie tylko wpływ na twoją kondycję fizyczną, ale także na funkcje poznawcze. Betsie Van der Meer/Getty Images

Jak wynika z badań japońskich naukowców, osoby, które mają trudności z utrzymaniem tej pozycji przez 20 sekund, mogą być bardziej narażone na uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Może to prowadzić do tzw. „cichych udarów”, które często pozostają niezauważone, ale mają poważne konsekwencje zdrowotne. Badania wykazały, że 35 proc. osób, które nie przeszły testu, przeszło tego typu udary.

Bądź jak flaming, czyli codzienna praktyka stania na jednej nodze dla lepszej równowagi

Ćwiczenia równowagi, takie jak stanie na jednej nodze, to świetny sposób na wzmocnienie mięśni nóg, poprawę koordynacji i zapobieganie upadkom (zwłaszcza w starszym wieku). Warto regularnie wykonywać to proste – wydawałoby się – ćwiczenie, aby poprawić swoją sprawność fizyczną oraz zmniejszyć ryzyko chorób neurologicznych.

Jak wykazały badania z 2019 roku, ćwiczenia równowagi mogą, oprócz równowagi, poprawić także:

  • mobilność,

  • czas reakcji,

  • siłę,

  • czucie głębokie,

  • masę ciała,

  • ogólną jakość życia.

W utrzymaniu dobrej równowagi mogą pomóc też joga czy pilates, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej rutyny. Dobrymi praktykami wpływającymi na balans są także:

  • chodzenie po schodach,

  • chodzenie wyłącznie na palcach lub piętach,

  • taniec.

Równowaga na zdrowie

Ćwiczenia równowagi mają nie tylko wpływ na twoją kondycję fizyczną, ale także na funkcje poznawcze. Dzięki nim możesz poprawić czucie głębokie, skoordynować ruchy i zredukować ryzyko kontuzji. Jeśli nie jesteś w stanie stać na jednej nodze przez 20 sekund, może to być sygnał do wizyty u lekarza i dokładniejszych badań, aby wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne.

Wnioski? Warto zadbać o codzienne ćwiczenia równowagi, aby wzmocnić swoje ciało i mózg, a jednocześnie w prosty sposób monitorować swoje zdrowie na bieżąco.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia