Jak mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów. Mogą sfałszować wynik. Zobacz, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi

Monika Góralska
Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi? Nie popełniaj tych błędów, bo wynik będzie fałszywy! Zobacz w galerii, czego nie robić, żeby odpowiednio przeprowadzić badanie ciśnienia krwi.
Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi? Nie popełniaj tych błędów, bo wynik będzie fałszywy! Zobacz w galerii, czego nie robić, żeby odpowiednio przeprowadzić badanie ciśnienia krwi. andreycherkasov/123rf.com
Nie tylko osoby z nadciśnieniem, ale również wszyscy dorośli i dzieci powinni co jakiś czas mierzyć ciśnienie krwi. Jest to jedno z podstawowych badań, które pozwala na ocenę zarówno pracy serca, jak i ogólnego stanu zdrowia. Nadciśnienie nie zawsze bowiem daje objawy, a nieleczone może doprowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu i śmierci. Zobacz, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi i jakich błędów unikać, aby dobrze je zmierzyć.

Spis treści

Czym jest ciśnienie krwi i po co je mierzyć?

Ciśnienie krwi to siła nacisku, z jaką tłoczona przez serce krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Jednostką pomiaru są milimetry słupa rtęci (mm Hg). Ciśnienie tętnicze krwi wyrażane jest za pomocą dwóch liczb np. jako optymalną wartość podaje się 120/80, gdzie kolejne liczby oznaczają:

  • ciśnienie skurczowe – wyższa liczba, nazywana też górnym ciśnieniem, określa siłę nacisku krwi podczas skurczu serca,
  • ciśnienie rozkurczowe – niższa liczba, inaczej dolne, określa siłę nacisku przepływającej przez naczynia krwi podczas rozkurczu serca.

Sprawdź też: Objawy nadciśnienia zauważysz w nosie

Pomiar ciśnienia krwi jest więc podstawowym parametrem pozwalającym ocenić pracę serca i zdiagnozować choroby układu sercowo-naczyniowego. Największe zagrożenie dla życia i zdrowia stanowi nadciśnienie, czyli zbyt wysokie ciśnienie krwi, na które obecnie choruje już ponad 12 milionów Polaków. Nadciśnienie często nie daje specyficznych objawów, dlatego wiele osób może chorować i nawet o tym nie wiedzieć. Tymczasem wystarczy zmierzyć ciśnienie, żeby je rozpoznać.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi? Nie popełniaj tych błędów, bo wynik będzie fałszywy!

Nadciśnienie może wywoływać nieprzyjemne objawy takie jak bóle głowy, nadpobudliwość czy bezsenność. Nieleczona choroba może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu i w konsekwencji śmierci.

Czy to już nadciśnienie? Sprawdź, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi

Do niedawna zalecaną maksymalną wartością ciśnienia dla wszystkich osób dorosłych było 140/90 mmHg, a wyższa wskazywała na nadciśnienie tętnicze. Od niedawna jednak obowiązują nowe normy ciśnienia tętniczego ustalone przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Zostały one podzielone według wieku:

  • 120-129/70-79 mmHg – dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mmHg – dla osób powyżej 65. roku życia,
  • 130-149/70-79 mmHg – dla osób powyżej 80. roku życia.

Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na kontrolowanie choroby i obniża ryzyko rozwoju niewydolności serca lub nerek, miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Wystarczy więc regularnie, najlepiej raz w roku mierzyć ciśnienie krwi. Jeśli nie masz swojego ciśnieniomierza, ciśnienie zmierzysz za darmo niemal w każdej aptece.

Sprawdź: Ten błąd przy mierzeniu ciśnienia popełniają nawet lekarze. Mierzysz je w ten sposób? Przez to możesz mieć nadciśnienie

W przypadku wykrycia nieprawidłowości udaj się na wizytę do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Osoby z nadciśnieniem powinny kontrolować ciśnienie krwi częściej, a wyniki i daty pomiarów zapisywać w zeszycie lub specjalnym dzienniku, który można znaleźć w internecie i wydrukować. Istnieją również aplikacje pozwalające notować wyniki pomiarów ciśnienia krwi, dzięki czemu będziemy je mieć zawsze przy sobie.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów!

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia