Spis treści
Co może powodować ból głowy? Ekspert wymienia główny czynnik
Istnieje wiele przyczyn bólu głowy, jednak tą najczęstszą jest nadciśnienie tętnicze. Może cierpieć na nie aż 30 proc. Polaków, z czego 40 procent nawet nie jest świadoma swojej choroby – wyjaśnia Dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
– To jest czynnik, który powoli uszkadza nasze naczynia i powoduje w obserwacji odległej wiele powikłań, łącznie z udarami mózgu, zawałami serca czy innymi powikłaniami obwodowymi – przestrzega dr Zębik.
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie, a mimo to wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, jakie ono niesie. W Polsce, gdzie z nadciśnieniem zmaga się nawet 12 milionów osób, problem ten wymaga natychmiastowej uwagi.
Sprawdź też: Objawy nadciśnienia zauważysz w nosie
– Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to, że trzeba zmierzyć im ciśnienie. Często po włączeniu odpowiedniej terapii te bóle znikają – mówi kardiolog. – To wydaje się taka prosta i łatwa rzecz, a jest bagatelizowana przez pacjentów.
„Umarł na zawał, a nawet nie chorował”. Prawidłowe ciśnienie krwi to już nie 140/90
„Taki młody, a umarł na zawał? Przecież nawet nie chorował” – te często spotykane słowa niestety potwierdzają, że wielu Polaków nawet nie wie, że choruje, bo po prostu nie mierzy ciśnienia. Konsekwenc...
Problem nadciśnienia w młodym wieku
Nadciśnienie krwi nie jest chorobą dotykającą wyłącznie osoby starsze. Szczególnie niepokojący jest rosnący problem nadciśnienia wśród młodzieży, co wiąże się z globalnym problemem otyłości. Kluczem do uniknięcia powikłań nadciśnienia jest jego wczesne wykrywanie oraz odpowiednia profilaktyka.
– Często się uważa, że tylko starsi mają nadciśnienie. Jest wręcz odwrotnie. Dlatego także u ludzi młodych powinniśmy zawczasu taką profilaktykę prowadzić. Zaczynając od zmian stylu życia: mniej soli, więcej ruchu – tłumaczy lekarz. – Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach.
Zmiana nawyków żywieniowych, unikanie nadmiaru soli i alkoholu, rezygnacja z palenia papierosów oraz aktywność fizyczna mogą znacząco obniżyć ryzyko rozwoju nadciśnienia. Niestety, bagatelizowanie objawów i brak regularnych pomiarów ciśnienia mogą prowadzić do nieodwracalnych skutków dla zdrowia. Nie ignorujmy więc sygnałów, które wysyła nasze ciało, i zadbajmy o nasze zdrowie sercowo-naczyniowe już dziś.
Źródło: