Ten błąd przy mierzeniu ciśnienia popełniają nawet lekarze. Mierzysz je w ten sposób? Przez to możesz mieć nadciśnienie

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na nadciśnienie tętnicze według szacunków na świecie choruje już jedna na trzy osoby. Aby zdiagnozować to schorzenie trzeba mierzyć ciśnienie regularnie. Jednak ważny jest sposób, w jaki się to robi. Według najnowszych ustaleń naukowców nieprawidłowy pomiar może zawyżyć wynik i doprowadzić do niewłaściwej diagnozy. Nie mierz ciśnienia w takiej pozycji, bo będzie za wysokie.

Spis treści

Mierzysz ciśnienie w ten sposób? Ten błąd może być niebezpieczny dla zdrowia

Nadciśnienie tętnicze to główna przyczyna chorób sercowo-naczyniowych. W konsekwencji może ono prowadzić m.in. do udaru mózgu, zawału serca i zgonu. Aby temu zapobiec konieczne jest kontrolowanie ciśnienia krwi i mierzenie go co jakiś czas, a w przypadku nadciśnienia nawet kilka razy dziennie. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić, ponieważ z najnowszych ustaleń naukowców z Baltimore (Stany Zjednoczone) wynika, że większość z nas robi to źle.

U osób z nadciśnieniem tętniczym nieprawidłowa pozycja przy pomiarze zawyżała wynik skurczowego ciśnienia krwi nawet o 9 mmHg.
U osób z nadciśnieniem tętniczym nieprawidłowa pozycja przy pomiarze zawyżała wynik skurczowego ciśnienia krwi nawet o 9 mmHg. freepik.com

Do prawidłowego zmierzenia ciśnienia krwi zaleca się podparcie ramienia na blacie i założenie mankietu tak, aby jego środkowa część znajdowała się na wysokości serca. Mimo to w praktyce stosuje się niestandardowe pozycje np. z ramieniem opartym na kolanach lub bez podparcia z ręką swobodnie opadającą wzdłuż boku. W taki sposób ciśnienie mierzą nawet lekarze czy pielęgniarki w gabinecie podczas wizyty. Okazuje się, że przez nieprawidłową pozycję możesz zawyżyć swoje ciśnienie krwi nawet o 9 mmHg.

„Umarł na zawał, a nawet nie chorował”. Prawidłowe ciśnienie krwi to już nie 140/90

„Umarł na zawał, a nawet nie chorował”. Prawidłowe ciśnienie krwi to już nie 140/90

„Taki młody, a umarł na zawał? Przecież nawet nie chorował” – te często spotykane słowa niestety potwierdzają, że wielu Polaków nawet nie wie, że choruje, bo po prostu nie mierzy ciśnienia. Konsekwenc...

Monika Góralska
Monika Góralska

Nieprawidłowa pozycja zawyża wynik pomiaru ciśnienia. Zobacz, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi

W badaniu, przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców, trwającym 10 miesięcy, wzięło udział 133 uczestników w wieku od 18 do 80 lat. 36 proc. badanych miało nadciśnienie tętnicze, a 41 proc. otyłość. Zostali oni losowo przydzieleni do potrójnych pomiarów ciśnienia krwi w trzech różnych pozycjach ramienia: z ręką podpartą na biurku, z ręką podpartą na kolanach i z ramieniem bez podparcia ułożonym wzdłuż boku ciała.

Uczestnicy przed każdym zestawem pomiarów ciśnienia spacerowali przez 2 minuty, aby symulować realne warunki zewnętrzne.Natomiast, aby uwzględnić indywidualną zmienność ciśnienia krwi, wszyscy uczestnicy przeszli czwarty zestaw pomiarów ciśnienia z ramieniem podpartym na biurku.

Średnie ciśnienie krwi w każdym z pomiarów wyniosło:

  • 126/74 mmHg – z ręką podpartą na biurku,

  • 130/78 mmHg – z ręką podpartą na kolanach,

  • 133/78 mmHg – z ramieniem bez podparcia ułożonym wzdłuż boku ciała.

Różnice pomiędzy pomiarami ciśnienia w prawidłowej pozycji, czyli z ręką ułożoną na biurku, a innymi pozycjami były znaczne. Mierzenie ciśnienia z ręką opartą na kolanach skutkowało średnimwzrostem ciśnienia skurczowego o 3,9 mmHg i rozkurczowego ciśnienia krwi o 4,0 mmHg. Natomiast w pozycji z ręką na boku było jeszcze większe, a więc ciśnienie skurczowe wzrastało o 6,5 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe o 4,4 mmHg.

Dodatkowo uczestnicy z nadciśnieniem i skurczowym ciśnieniem krwi wynoszącym powyżej 130 mmHg doświadczyli jeszcze większego wzrostu ciśnienia krwi, wynoszącego około 9 mmHg w pozycji z ręką na boku.

Z badania wynika więc, że pozycja ramienia podczas pomiaru ciśnienia ma duże znaczenie i wpływa na wynik tego pomiaru. Nieprawidłowa pozycja może zawyżyć wynik nawet o 9 mmHg, co może skutkować niesłusznym rozpoznaniem nadciśnienia i włączeniem niepotrzebnego leczenia. Natomiast u osób z nadciśnieniem taka sytuacja wiąże się z podaniem zbyt dużej dawki leku w celu obniżenia ciśnienia, co może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Naukowcy podkreślają, że ważne jest, żeby lekarze w gabinecie podczas wizyty mierzyli ciśnienie w prawidłowej pozycji, czyli z ramieniem opartym na biurku, a nie na kolanie lub bez podparcia, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla dokładnej diagnozy i skutecznego leczenia nadciśnienia.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów. Mogą sfałszować wynik

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów. Mogą sfałszować wynik

Nie tylko osoby z nadciśnieniem, ale również wszyscy dorośli i dzieci powinni co jakiś czas mierzyć ciśnienie krwi. Jest to jedno z podstawowych badań, które pozwala na ocenę zarówno pracy serca, jak...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia