Spis treści
Mierzysz ciśnienie w ten sposób? Ten błąd może być niebezpieczny dla zdrowia
Nadciśnienie tętnicze to główna przyczyna chorób sercowo-naczyniowych. W konsekwencji może ono prowadzić m.in. do udaru mózgu, zawału serca i zgonu. Aby temu zapobiec konieczne jest kontrolowanie ciśnienia krwi i mierzenie go co jakiś czas, a w przypadku nadciśnienia nawet kilka razy dziennie. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić, ponieważ z najnowszych ustaleń naukowców z Baltimore (Stany Zjednoczone) wynika, że większość z nas robi to źle.

Do prawidłowego zmierzenia ciśnienia krwi zaleca się podparcie ramienia na blacie i założenie mankietu tak, aby jego środkowa część znajdowała się na wysokości serca. Mimo to w praktyce stosuje się niestandardowe pozycje np. z ramieniem opartym na kolanach lub bez podparcia z ręką swobodnie opadającą wzdłuż boku. W taki sposób ciśnienie mierzą nawet lekarze czy pielęgniarki w gabinecie podczas wizyty. Okazuje się, że przez nieprawidłową pozycję możesz zawyżyć swoje ciśnienie krwi nawet o 9 mmHg.
Nieprawidłowa pozycja zawyża wynik pomiaru ciśnienia. Zobacz, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi
W badaniu, przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców, trwającym 10 miesięcy, wzięło udział 133 uczestników w wieku od 18 do 80 lat. 36 proc. badanych miało nadciśnienie tętnicze, a 41 proc. otyłość. Zostali oni losowo przydzieleni do potrójnych pomiarów ciśnienia krwi w trzech różnych pozycjach ramienia: z ręką podpartą na biurku, z ręką podpartą na kolanach i z ramieniem bez podparcia ułożonym wzdłuż boku ciała.
Uczestnicy przed każdym zestawem pomiarów ciśnienia spacerowali przez 2 minuty, aby symulować realne warunki zewnętrzne.Natomiast, aby uwzględnić indywidualną zmienność ciśnienia krwi, wszyscy uczestnicy przeszli czwarty zestaw pomiarów ciśnienia z ramieniem podpartym na biurku.
Średnie ciśnienie krwi w każdym z pomiarów wyniosło:
126/74 mmHg – z ręką podpartą na biurku,
130/78 mmHg – z ręką podpartą na kolanach,
133/78 mmHg – z ramieniem bez podparcia ułożonym wzdłuż boku ciała.
Różnice pomiędzy pomiarami ciśnienia w prawidłowej pozycji, czyli z ręką ułożoną na biurku, a innymi pozycjami były znaczne. Mierzenie ciśnienia z ręką opartą na kolanach skutkowało średnimwzrostem ciśnienia skurczowego o 3,9 mmHg i rozkurczowego ciśnienia krwi o 4,0 mmHg. Natomiast w pozycji z ręką na boku było jeszcze większe, a więc ciśnienie skurczowe wzrastało o 6,5 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe o 4,4 mmHg.
Dodatkowo uczestnicy z nadciśnieniem i skurczowym ciśnieniem krwi wynoszącym powyżej 130 mmHg doświadczyli jeszcze większego wzrostu ciśnienia krwi, wynoszącego około 9 mmHg w pozycji z ręką na boku.
Z badania wynika więc, że pozycja ramienia podczas pomiaru ciśnienia ma duże znaczenie i wpływa na wynik tego pomiaru. Nieprawidłowa pozycja może zawyżyć wynik nawet o 9 mmHg, co może skutkować niesłusznym rozpoznaniem nadciśnienia i włączeniem niepotrzebnego leczenia. Natomiast u osób z nadciśnieniem taka sytuacja wiąże się z podaniem zbyt dużej dawki leku w celu obniżenia ciśnienia, co może mieć negatywne skutki dla zdrowia.
Naukowcy podkreślają, że ważne jest, żeby lekarze w gabinecie podczas wizyty mierzyli ciśnienie w prawidłowej pozycji, czyli z ramieniem opartym na biurku, a nie na kolanie lub bez podparcia, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla dokładnej diagnozy i skutecznego leczenia nadciśnienia.
Źródło: Arm Position and Blood Pressure ReadingsThe ARMS Crossover Randomized Clinical Trial JAMA Internal Medicine