Maseczki wielorazowe i jednorazowe: kiedy i jak je dezynfekować?
Chociaż wielu próbuje dezynfekować maseczki jednorazowe, odpowiedź lekarzy jest tylko jedna i stanowcza – tego typu maseczkę trzeba wyrzucić zaraz po użyciu. Dlaczego? Jest ona skuteczna przez jakieś 15 minut od założenia. Dezynfekcja jest oczywiście możliwa, ale nie gwarantuje, że maseczka będzie nas chronić tak samo skutecznie, jak za pierwszym razem.
Maseczki wielorazowe, chociaż droższe od jednorazowych, są dużo łatwiej dostępne. Nie chronią stuprocentowo przed koronawirusem, ale zmniejszają ryzyko zarażenia. Podczas ich użytkowania, należy pamiętać o bezpieczeństwie i dezynfekcji. Maseczkę wielorazową należy wymienić na kolejną, kiedy zrobi się wilgotna lub po powrocie do domu. Zużytą maseczkę można zdezynfekować lub wyprać.
Jak wyprać maseczkę ochronną?
Maseczka wielorazowa powinna zostać wyprana po każdym użyciu. Zanim trafi do pralki, należy traktować ją jako zanieczyszczoną i zachować pełną ostrożność, obchodząc się z nią. Zobacz, jak wyprać maseczkę, by było to skuteczne w walce z koronawirusem i bezpieczne dla twojego zdrowia.
- Do momentu wyprania, maseczki trzymaj odpowiednio zabezpieczone, np. w plastikowych woreczkach.
- Zachowaj szczególną ostrożność i zabezpiecz się przed ewentualnym zakażeniem przez zużytą maseczkę - używaj rękawiczek podczas wkładania maseczek do pralki.
- Przed wypraniem maseczki, zapoznaj się z informacjami na jej temat, które zamieścił producent, by nie uszkodzić materiału lub gumek.
- Optymalna temperatura prania, rekomendowana przez Ministerstwo Zdrowia to 60 st. C.
- Maseczek nie wolno prać z ubraniami.
- Po wyschnięciu wyprasuj maseczki w wysokiej temperaturze.
Jak zdezynfekować maseczkę wielorazową? Trzy sposoby na sterylizację maseczki
Sterylizacja maseczki to kolejna, po praniu, czynność, o której nie powinniśmy zapominać. Najlepszym sposobem będzie użycie żelazka ustawionego na maksymalną temperaturę, która nie pozwoli koronawirusowi przeżyć, ale to nie jedyna możliwość. Zobacz trzy sposoby na dezynfekcję maseczki
- Sposób 1: Spryskaj maseczkę z obu stron płynem dezynfekującym (najbardziej skuteczny jest ten na bazie alkoholu), zostaw do wyschnięcia, a następnie uprasuj żelazkiem o wysokiej temperaturze.
- Sposób 2: Przez 10 minut trzymaj maseczkę nad garnkiem z gotującą się wodą. Para wodna oczyszcza maseczkę z zabrudzeń i bakterii, które namnożyły się podczas jej użytkowania.
- Sposób 3: Maseczkę włóż do naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika z termoobiegiem ustawionym na 70 st. C, na 30 minut.
Każda maseczka po jakimś czasie traci swoje właściwości ochronne, ze względu na przetarcia w materiale, dlatego należy pamiętać, by wymieniać je na nowe.
Żródła: poradnikzdrowie.pl, medonet.pl