Polscy laureaci w konkursie dla młodych konstruktorów
W ramach konkursu Jamesa Dysona, który odbywa się od 2005 roku, obecni i niedawni studenci kierunków inżynierskich walczą o międzynarodową nagrodę w dziedzinie projektowania. Założeniem konkursu jest zachęta i inspiracja dla kolejnej generacji konstruktorów.
Laureatami krajowej nagrody Jamesa Dysona 2021, która w Polsce była przyznawana po raz pierwszy, zostali młodzi naukowcy związani z Polską:Mike Ryan, student Politechniki Warszawskiej, oraz Aleksander Trakul studiujący w Edynburgu
Obecnie zakończył się proces wyłaniania zwycięzców i finalistów krajowych. Zwycięzca międzynarodowy zostanie ogłoszony 17 listopada i wygrywa 152 000 zł oraz dodatkowe 25 000 dla swojej uczelni.
Dowiedz się więcej:
Sposób na recykling zużytych maseczek
W czasie pandemii Mike i Aleksander zbudowali „farmę” drukarską składającą się z 35 urządzeń, która produkowała bezpłatne przyłbice dla personelu medycznego. Wtedy też zwrócili uwagę na ilość odpadów z tworzyw sztucznych powstających w procesie produkcyjnym.
Zaczęli wtedy myśleć też o tym, ile miliardów maseczek trafia obecnie na wysypiska śmieci. Okazało się, że od marca 2020 roku jest to 30 miliardów maseczek miesięcznie! Właśnie wtedy w ich głowach zrodził się pomysł stworzenia maszyny, który ma zlikwidować ten problem.
Twórcy przyjęli trzy główne kryteria dla swojego projektu: zrównoważony rozwój, dostępność i skalowalność. Choć początki nie były łatwe, a pomysłów mieli wiele, ostatecznie postanowili postawić na technologię, która już weszła w powszechne użycie i jest wykorzystywana przez automaty sprzedające.
Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i modułowości, maszyna do recyklingu nazwana Xtrude Zero może zostać umieszczona w dowolnej przestrzeni publicznej, a także być skalowana do bardziej rozbudowanych przedsięwzięć, które mając na celu utylizację większych ilości maseczek.
Dowiedz się więcej:
Maseczka zmieniona w granulat
Jak działa Xtrude Zero? Do maszyny należy włożyć zużytą maseczkę, która zostanie przerobiona na plastikowe granulki polimerowe wielokrotnego użytku. Powstały granulat jest dezynfekowany – przepuszczany przez wiązkę światła UV i poddawany kwarantannie w specjalnym pojemniku.
Obecnie młodzi inżynierowie są na etapie szacowania kosztów produkcji i umieszczenia maszyn na rynku. Szukają także źródeł finansowania, aby stworzyć pełnowymiarowy prototyp swojego wynalazku.
Źródła:- James Dyson Award The James Dyson Foundation
- XTRUDE ZERO Xtrude Zero