Ile powinna ważyć kobieta, czyli od mamutów po TikToka. Jak zmieniały się kanony kobiecej figury?

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zastanawiasz się, ile powinna ważyć kobieta? Przez wieki jedyna słuszna waga i sylwetka kobieca się zmieniały, niejednokrotnie radykalnie – od bardzo obfitych kształtów po wychudzone ciała. Ale czy istnieje idealna waga dla kobiet? Sprawdź, jak zmieniały się ideały piękna i dowiedz się, jakich influencerów warto słuchać. To zmieni twoje życie. Na lepsze.

Spis treści

Jaka jest idealna waga u kobiety? Ideały piękna wagi ciężkiej i lekkiej

Ludzkość od wieków próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaka jest idealna waga u kobiety. Odpowiedź na to pytanie zmieniała się w zależności od epoki, geografii i kaprysów... głównie mężczyzn, którzy oczywiście zawsze wiedzieli lepiej.

16 stycznia obchodzimy Dzień Zdrowej Wagi Kobiet.
16 stycznia obchodzimy Dzień Zdrowej Wagi Kobiet.
KamranAydinov/freepik


W czasach prehistorycznych sprawa była prosta: idealna kobieta była solidna, bo to oznaczało, że przetrwa zimę, głód, a może nawet atak mamuta. Najlepszym przykładem tego ideału jest Wenus z Willendorfu – figurka z okresu 24 000-22 000 p.n.e., która z pewnością nie potrzebowałaby aplikacji liczącej kalorie i raczej nie piłaby koktajlu owocowego naturalny Ozempic. Jej figura była pełna – każda dodatkowa fałdka to krok bliżej do przeżycia w wymagających czasach.

W średniowieczu liczyła się smukła talia, delikatna sylwetka i wysokie czoło. Wszystkie te cechy były znakiem szlachetności i wyrafinowania. Z kolei szczupłe, umięśnione i opalone ciało, do którego obecnie dąży tak wiele osób, nie było pożądane, bo świadczyło o ciężkiej pracy w polu.


Twoje dziecko kocha księżniczki Disneya? Zobacz, jak działa to na jego samoocenę

Twoje dziecko kocha księżniczki Disneya? Zobacz, jak działa to na jego samoocenę

– Ludzie są krytyczni wobec księżniczek Disneya – mówi Jane Shawcroft, doktorantka z Wydziału Komunikacji na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, główna autorka badania, które sprawdziło jak wygląd b...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak


Rubensowskie kształty, Wenus i zmiany

Renesans przyniósł zmiany. Szczupłą sylwetkę zastąpiły obfitsze kształty – kobiece ciało tej epoki jest miękkie, zaokrąglone, odznaczające się dość dużymi piersiami i zaznaczonymi biodrami. Słowem – jak z obrazu „Narodziny Wenus” Botticellego. Jeszcze więcej obfitości przyniósł barok i słynne rubensowskie kształty. Pełne ciała miały świadczyć o zdrowiu i dostatku.

Sytuacja zaczęła się zmieniać na przełomie XVIII i XIX wieku wraz z pojawieniem się mody na gorsety. Pamiętasz Scarlett O'Harę? Kobiety, pragnąc talii osy jak bohaterka „Przeminęło z wiatrem”, ściskały swoje ciała tak mocno, że czasami traciły przytomność. „Ideał” był jasny: wyglądać tak, jakby się nigdy nic nie jadło – z wyjątkiem może herbatki i jednego ciasteczka.

XX wiek to jeszcze więcej zmian – i to wielu na przestrzeni kilku dekad. W latach 20., czyli 100 lat temu, flapperki buntowały się przeciw wszystkiemu temu, co do tej pory w jakiś sposób zniewalało kobiety. Coco Chanel zdarła z kobiet gorsety, a chłopczyce (czyli wspomniane flapperki) przestały podkreślać talię, a wręcz zaczęły maskować kobiece cechy fizyczne, zakładając ubrania nadające im bardziej chłopięcą sylwetkę i obcinając włosy na krótko.

Lata 50. przywróciły krągłości Marilyn Monroe. Aktorka okrzyknięta seksbombą ważyła 55 kg przy wzroście 166 cm. Już 10 lat później, w latach 60., nastała era Twiggy, a kolejnym niedoścignionym ideałem stała się szczupła, wręcz dziecięca sylwetka. Nic dziwnego – Twiggy miała zaledwie 16 lat, kiedy rozpoczęła karierę. Lata 90. utwierdziły kobiety w kulcie chudości. Każda dziewczyna chciała mieć wymiary supermodelek, czyli słynne 90-60-90.



Rób te 2 rzeczy jeśli chcesz schudnąć. Są skuteczne, ale tylko wykonywane razem

Rób te 2 rzeczy jeśli chcesz schudnąć. Są skuteczne, ale tylko wykonywane razem

Sama aktywność fizyczna jest korzystna, jednak połączenie jej z odpowiednią dietą – wysokobiałkową, z węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym – daje najlepsze rezultaty w regulowaniu masy ciała i...

Monika Góralska
Monika Góralska

Od jakiej wagi kobieta jest gruba? Nie słuchaj TikTokerów

A XXI wiek? Wydaje się, że nastał czas różnorodności, choć kobiety wciąż są bombardowane nierealistycznymi wizerunkami, do których dążą. Obok ciałopozytywności i ciałoneutralności pojawili się influencerzy i TikTokerzy, którzy postanowili podzielić się swoimi „eksperckimi” opiniami na temat idealnej wagi kobiet.

Przykładem jest Łukasz Durnaś, który stwierdził, że dziewczyny ważące ponad 70 kg wywołują u niego odruch wymiotny, a idealna waga to maksymalnie 55 kg. Internauci szybko przypomnieli mu, że gusta są jak nos (albo inna część ciała) – każdy ma własny, a narzucanie innym swoich standardów piękna może skończyć się... no cóż, niezbyt pięknie.

Na szczęście są też osoby, które promują w social mediach zdrową wagę i zdrową sylwetkę. Wśród nich jest Karolina Czak, która rozprawia się z mitami na temat idealnych ciał – nie tylko kobiecych, ale też męskich. Takich influencerek i influencerów potrzebujemy!

– Najważniejsze jest, aby czuć się dobrze i dbać o zdrowie, a nie dążyć do „idealnej” wagi. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą ocenić stan zdrowia i doradzą odpowiednie działania – mówi dr Katarzyna Bukol-Krawczyk, internistka z Grupy LUX MED.

No więc jaka jest idealna waga u kobiety? To taka, przy której czujesz się dobrze w swojej skórze. W końcu historia nauczyła nas jednego: ideały przemijają, a zdrowie i uśmiech są wieczne!

P.S. Polecam ci książkę Renee Engeln „Obsesja piękna”. Myślę, że powinna przeczytać ją każda osoba. Naprawdę warto!

BMI do „radykalnego remontu”? Nie jest miarodajnym wskaźnikiem otyłości i nadwagi

BMI do „radykalnego remontu”? Nie jest miarodajnym wskaźnikiem otyłości i nadwagi

Naukowcy twierdzą, że wskaźnik BMI jest niemiarodajny. Od lat jest używany do określania prawidłowej masy ciała i wskazuje czy dana osoba ma otyłość lub nadwagę. Jednak wzór matematyczny nie bierze po...

Monika Góralska
Monika Góralska

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia