Fit gofry to przepyszny zamiennik tradycyjnego deseru. Poznaj przepisy na gofry w wersji wegańskiej, bezglutenowej, wytrawnej i dla dzieci

Agata Siemiaszko
Gofry możesz przygotować na wiele sposobów. W wersji słodkiej będą idealne na śniadanie i podwieczorek, a wytrawne mogą stanowić dodatek do dań głównych.
Gofry możesz przygotować na wiele sposobów. W wersji słodkiej będą idealne na śniadanie i podwieczorek, a wytrawne mogą stanowić dodatek do dań głównych. margouillatphotos/GettyImages
Lubisz gofry z bitą śmietaną, sosem czekoladowym i owocami? Niestety nie mamy dobrych wieści. Taki deser jest bardzo kaloryczny, a częste spożywanie może prowadzić do nadwagi i otyłości oraz cukrzycy typu 2. Czy to oznacza, że należy zrezygnować z jedzenia gofrów? Nie! Wystarczy, że przygotujesz je w zdrowszej wersji. Sprawdź nasze supersmaczne przepisy na fit gofry wytrawne wegańskie, bezglutenowe oraz warzywne!

Spis treści

Gofry belgijskie i nie tylko

Gofry to pieczone ciasto, które najczęściej podawane jest z bitą śmietaną, owocami lub dżemem. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów tego przysmaku, a sposób w jaki zostanie przygotowany, wpływa na jego kaloryczność.

Wśród najpopularniejszych możemy wymienić gofry belgijskie, czyli puszyste i delikatne ciasto przygotowane z mleka, mąki, jajek i spulchniacza. Przy produkcji tego rodzaju ciasta zamiast proszku do pieczenia używa się niewielkich ilości drożdży.

Ile kalorii mają gofry z bitą śmietaną i owocami?

Jeden gofr bez dodatków waży ok. 45 g i jest źródłem 232 kcal, 6,8 g białka, 35,8 g węglowodanów, 7,2 g tłuszczu oraz niewielkich ilości błonnika pokarmowego (0,9 g). Dodatek bitej śmietany i owoców sprawi, że kaloryczność jednego gofra wzrośnie nawet do 400 kcal!

Sprawdź smaczne przepisy na fit gofry!

Jakie właściwości odżywcze mają gofry?

Porcja 100 g gofrów belgijskich bez dodatków jest również źródłem:

  • witamina A – 37 jednostek międzynarodowych (IU),
  • witamina B1 – 0,067 mg,
  • witamina B2 – 0,143 mg,
  • witamina B3 – 0,428 mg,
  • witamina B6 – 0,038 mg,
  • witamina B12 – 0,33 µg,
  • wapń – 61,1 mg,
  • magnez – 10,2 mg,
  • żelazo – 0,7 mg,
  • fosfor – 82,8 mg,
  • potas – 116,1 mg,
  • cynk – 0,53 mg.

Czy zawartość witamin i minerałów sprawia, że możemy bez limitu zajadać się goframi? Niestety nie! Gofry to bardzo kaloryczna przekąska, a ich puszysta i chrupiąca konsystencja sprawia, że na jednym trudno jest skończyć.

Czy gofry są zdrowe?

Właściwości gofrów zależą przede wszystkim od składników użytych do ich produkcji. Ten tradycyjny deser jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych (trans), które występują w bitej śmietanie. Niestety zbyt częste spożywanie kwasów trans powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, cholesterolu frakcji LDL oraz trójglicerydów we krwi.

Dodatkowo tradycyjne belgijskie gofry w swoim składzie mają ogromne ilości cukru, który nie tylko zwiększa indeks glikemiczny potrawy, ale także zaburza stężenie glukozy we krwi.

Sposoby na zdrowe i smaczne gofry

Czy to oznacza, że powinniśmy rezygnować z gofrów? Nie! Należy przede wszystkim zrezygnować z tradycyjnych produktów i wybierać te lepszej jakości:

  • zamiast mąki pszennej oczyszczonej tzw. „białej mąki” – mąka pełnoziarnista,
  • zamiast cukru – ksylitol, erytrytol, miód lub stewia,
  • zamiast dżemu z dużą zawartością cukru – surowe owoce,
  • zamiast bitej śmietany – jogurt naturalny,
  • zamiast słodzonych syropów deserowych – mus owocowy.

Jeśli nie jesz jajek, możesz skorzystać z naszej listy zdrowych zamienników. Masz uczulenie na mleko? Zamiast niego użyj w przepisie mleka roślinnego lub wody gazowanej – gwarantujemy, że ciasto będzie miało puszystą konsystencję.

Fit gofry, czyli przepis na gofry wytrawne, bezglutenowe i wegetariańskie

Zamiast tradycyjnych gofrów sięgnij po zdrowszą wersję. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo kalorii i zaspokoisz chęć na ten pyszny deser. W galerii przedstawiamy nasze smaczne propozycje na gofry w innym stylu. Skusisz się?

Sprawdź smaczne przepisy na fit gofry!

Zrób pyszne gofry!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia