To babciny sposób łagodzący ból i podrażnienia okolic intymnych. Nasiadówka na hemoroidy z kory dębu przyniesie ulgę i przyśpieszy gojenie

Marta Siesicka-Osiak
Kora dębu bogata jest w liczne substancje aktywne: garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy, triterpeny, pektyny i żywice.
Kora dębu bogata jest w liczne substancje aktywne: garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy, triterpeny, pektyny i żywice. 13-Smile/triocean/GettyImages
Hemoroidy, nazywane inaczej żylakami odbytu to powszechna i przykra przypadłość. Jej bolesne objawy można łagodzić naturalną metodą, jaką są nasiadówki. Można przygotować je z samej wody lub dodać do niej zioła o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwkrwotocznych. Jedną z najbardziej popularnych jest nasiadówka z kory dębu. Zobacz, jak ją zrobić.

Spis treści

Nasiadówka – co to jest i na co pomaga?

Nasiadówki nie są lekarstwem na jakiekolwiek schorzenie, ale od dziesięcioleci doceniane są jako skuteczny domowy sposób na łagodzenie dolegliwości związanych z infekcjami układu moczowo-płciowego, stanami zapalnymi oraz hemoroidami.

Polegają na moczeniu okolic krocza w ciepłej wodzie w celu uśmierzenia bólu i przyśpieszenia procesu zdrowienia. Nasiadówki warto stosować:

  • przy dolegliwościach spowodowanych zaparciami lub biegunką,
  • po niedawnej operacji w okolicy krocza lub po porodzie,
  • u osób ze szczelinami odbytu lub hemoroidami,
  • przy uciążliwych objawach infekcji intymnych,
  • przy wysypkach lub otarciach w okolicy krocza.

Jak i z czego przygotować nasiadówkę?

Nasiadówkę można przygotować w specjalnej misce do nasiadówek, którą montuje się na toalecie. Można także przygotować ją w czystej wannie, napełniając ją do 3/4 pojemności i zanurzając w wodzie dolną część ciała.

Woda do nasiadówki powinna być ciepła, ale nie gorąca, aby nie poparzyła skóry. Dla większości ludzi komfortowa temperatura w kąpieli nasiadowej wynosi od 37,2 stopni do 38,9 stopni Celsjusza. Kąpiel nasiadówkowa nie powinna trwać więcej niż 15-20 minut.

Do nasiadówki można wykorzystać zwykłą ciepłą wodę bez dodatków – wyższa temperatura zwiększy przepływ krwi w zamoczonej części ciała, co spowoduje lepsze dotlenienie i odżywienie obszaru wymagającego leczenia.

Kąpiel można robić kilka razy dziennie np. po każdym wypróżnieniu lub wtedy, kiedy potrzebujemy poczuć ulgę. Do wody nie należy dodawać żadnych środków myjących. Po każdej nasiadówce należy delikatnie i dokładnie osuszyć skórę czystym ręcznikiem i umyć miskę lub wannę, z której się korzystało.

Do wody można dodać sól Epsom lub sól morską (niejodowaną) oraz wybrane olejki eteryczne (cyprys, jałowiec, mirra) albo zioła. Zioła stosowane do nasiadówek powinny wykazywać działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwkrwotoczne,
  • przeciwzakrzepowe,
  • przeciwbólowe,
  • bakteriobójcze.

Wśród popularnych ziół stosowanych przy hemoroidach wymienia się m.in. liście babki lancetowej, kwiat kasztanowca, korę kasztanowca, kwiat krwawnika, korzeń żywokostu, liść bluszczyka kurdybanka, korę dębu, liść orzecha włoskiego, kwiat nagietka, ziele skrzypu, liście szałwii i pączki topoli.

Jak działa nasiadówka z kory dębu?

Kora dębu to surowiec znany i stosowany od wieków. Można zbierać ją wiosną lub wczesnym latem, a przez cały rok kupić w sklepie zielarskim W nasiadówkach wykorzystywane są przede wszystkim jej właściwości ściągające, wynikające z dużego stężenia garbników. Jak mówi znany polski fitoterapeuta dr Henryk Różański:

Preparaty z dębu polecane były od dawna jako środek przeciwkrwotoczny, zmniejszający obfitość krwawień miesiączkowych, zapobiegający krwotokom wewnętrznym, z nosa, ran, hemoroidów itd. (…) Kora dębu dzięki zawartości garbników i flawonoidów obkurcza naczynia krwionośne i powoduje wytrącanie białek, ale tylko przy bezpośrednim kontakcie z tkanką (tkanka sącząca, krwawiąca, krew, limfa).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Nasiadówka z kory dębu na hemoroidy – jak ją przygotować?

Aby przygotować nasiadówkę z kory dębu na hemoroidy należy zagotować 1 l wody, a następnie dodać do niej 5 gramów wysuszonej kory dębu. Gotować przez 15 minut, a następnie odcedzić i dodać do wody przygotowanej w misce lub wannie, tak aby kąpiel osiągnęła temperaturę pokojową.

Czas kąpieli nie powinien przekraczać 20 minut, na początku powinno się ją stosować raz dziennie, później 2-3 razy w tygodniu. Powinna złagodzić swędzenie i zadziałać ściągająco i przeciwzapalnie.

Źródła:

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia