Dna moczanowa a Wigilia, Boże Narodzenie i sylwester. Jakich świątecznych dań powinny unikać osoby chore na podagrę?

Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Dna moczanowa to powszechna choroba, która aktualnie może dotyczyć nawet 400 tys. osób w Polsce. Jej przebieg zależy przede wszystkim od spożywanych posiłków, a szczególnie zawartości w nich puryn. Niestety świąteczne dania obfitują w związki, które podnoszą kwas moczowy organizmie i wywołują atak dny moczanowej, a także ból i sztywność stawów. Podpowiadamy, jakie produkty z wigilijnego lub sylwestrowego stołu nie powinny znaleźć się na talerzu osoby chorej na podagrę.

Spis treści

Dieta przy dnie moczanowej. Jakich świątecznych potraw powinny unikać osoby chore na podagrę?

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia to cudowny okres w roku, kiedy spotyka się rodzina podczas uroczystych obiadów i kolacji. Niesamowite dania, w tym świąteczny smażony karp, śledź w śmietanie i makowiec kuszą swoim smakiem i aromatem.

Niestety, osoby chore na dnę moczanową muszą uważać na spożywane produkty, ponieważ zjedzenie zbyt dużej ilości puryn może wywołać silny ból stawów. W galerii podpowiadamy, jakich potraw świątecznych powinny unikać osoby chore na artretyzm.

Zobacz, jakich dań świątecznych powinny unikać osoby chore na podagrę

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa, inaczej nazywana podagrą lub artretyzmem to schorzenie, które obecnie dotyczy ponad 400 tys. Polaków, z czego najczęściej rozpoznaje się ją u mężczyzn powyżej 60. roku życia. Kiedyś nazywana była „chorobą królów i bogaczy”, ponieważ dotykała ona głównie osób z wyższych sfer, które nie stroniły od dziczyzny, mięsa wieprzowego, a także wysokoprocentowego alkoholu.

Wśród czynników jej rozwoju wymienia się przede wszystkim wiek i płeć męską. Dodatkowo stosowanie leków moczopędnych i aspiryny, a także picie dużych ilości alkoholu mogą wywołać jej rozwój, nawet u osób poniżej 40. roku życia.

Dowiedz się więcej: Zioła na dnę moczanową. Co pić przy podagrze?

Jakie są objawy dny moczanowej?

Pierwsze objawy dny moczanowej bywają niespecyficzne, dlatego łatwo pomylić je z przemęczeniem, osłabieniem lub po prostu przeciążeniem stawów. Niestety, pierwsze wyraźne symptomy, takie jak guzki dnawe pojawiają się dopiero przy zaawansowanym stopniu choroby.

Sprawdź też: Produkty, które łagodzą ból i sztywność stawów przy podagrze

Wśród głównych objawów podagry można zatem wymienić:

  • ból i obrzęk stawów, szczególnie kolanowego i nadgarstka, a w rzadszych przypadkach również kręgosłupa,
  • guzki dnawe, czyli drobne zgrubienia, szczególnie na dużym palcu u nogi i paliczkach u rąk,
  • gorączkę i dreszcze,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wzrost ciepłoty ciała w okolicy kciuka i dużego palca u stopy,
  • silny ból stawów podczas poruszania się,
  • trudność w utrzymaniu pionowej postawy ciała.

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia