Dlaczego po treningu mocz brzydko pachnie? Zobacz, czy ten objaw powinien być powodem do niepokoju

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy po ćwiczeniach zaskoczył cię przykry zapach w toalecie? Może pojawiać się nawet przy dobrym nawodnieniu, więc jego przyczyną wcale nie jest zagęszczenie moczu. To oznaka czegoś innego. Wyjaśniamy, skąd bierze się nieprzyjemna woń i czy należy się nią niepokoić.

Spis treści

O czym świadczy dziwny zapach moczu?

Dziwny, czyli nietypowy czy nieprzyjemny zapach moczu, może być wynikiem spożywania pewnych produktów spożywczych (np. szparagów) czy suplementów diety (np. witaminy B2), ale także świadczy o zmianach chorobowych w organizmie.

Zapach i kolor moczu może być kryterium diagnostycznym w przypadku różnych chorób. Często świadczy też o naturalnych zmianach w organizmie
Zapach i kolor moczu może być kryterium diagnostycznym w przypadku różnych chorób. Często świadczy też o naturalnych zmianach w organizmie Guido Mieth/Getty Images

Mocz pachnie intensywniej w przypadku odwodnienia, które prowadzi do jego zagęszczenia – i bywa źródłem problemów takich, jak piasek w pęcherzu i pieczenie cewki moczowej przy oddawaniu uryny. To jednak nie koncentracja jego składników jest głównym powodem zmienionej woni moczu po intensywnym i/lub przedłużonym wysiłku.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Ćwiczenia fizyczne, pomimo swojego korzystnego wpływu na wiele narządów i układów w ciele, mają też jednak swoje nie do końca pozytywne skutki metaboliczne i zmiana zapachu moczu jest tego objawem.

Dlaczego mocz ma śmierdzący zapach po treningu?

Zapach moczu po treningu może być przykry z kilku powodów. Pierwszym z nich jest jego zmniejszona produkcja.

Podczas ćwiczeń dopływ krwi do nerek zostaje ograniczony, co wiąże się z wydzielaniem hormonu stresu kortyzolu. To z kolei wpływa na zmniejszenie ilość płynów filtrowanych przez ten narząd, przez co później musi „nadrabiać zaległości”.

Produkcja moczu maleje również z powodu utraty znacznych ilości sodu i innych elektrolitów, co może trwać nawet godziny lub dni do czasu, gdy jego poziomy zostaną przywrócone. To właśnie dlatego tak ważne jest spożywanie w trakcie i po wody z dodatkiem tych soli mineralnych.

Co jednak najbardziej istotne, pod wpływem wysiłku rośnie tempo rozpadu białek w tkance mięśniowej. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy brakuje węglowodanów będących podstawowym składnikiem energetycznym w ustroju. Mowa o glukozie we krwi i zapasach glikogenu w mięśniach. Tak dzieje się, gdy wysiłek ma dużą intensywność albo długo trwa.

Po rozłożeniu białek do aminokwasów są one przekształcane w amoniak, który znany jest z charakterystycznej, silnej woni. W mniejszym stopniu pojawia się też przy odwodnieniu.

Pod wpływem nasilonej pracy mięśni produkowany jest ponadto kwas mlekowy (przyczyna tzw. zakwasów bezpośrednio po ćwiczeniach). Mocz staje się bardziej kwaśny. Co więcej, na jego woń może wpływać też zwiększony poziom kwasu moczowego, który jest metabolitem powstającym ze związków energetycznych w komórkach.

W badaniu omówionym na łamach „Metabolites” analizujących skład moczu aktywnych mężczyzn po godzinnym treningu naukowcy zidentyfikowali też specyficzne produkty przemiany materii, aminokwasów i hormonów takich, jak tryptofan, karnityna, kortyzol, androgeny, produkty utleniania aminokwasów i związki pochodzące mikrobiomu jelit.

Te wszystkie zmiany wpływają na powstawanie mocnego, nieprzyjemnego zapachu moczu, co jest jednak przejściowe i zależne od stopnia wytrenowania.

Po wymagających ćwiczeniach ważne jest jednak nie tylko przywrócenie odpowiedniego nawodnienia organizmu, dzięki czemu szybciej i skuteczniej pozbędzie się on produktów przemiany materii.

Nie należy ponadto ignorować zaleceń odnośnie uzupełnienia białka. Zapewnia ono aminokwasy, dzięki którym mięśnie mogą regenerować się (bo powstają w nich mikrouszkodzenia) i zwiększać swoją masę, co niekoniecznie wiąże się z ich wzrostem, bo u kobiet przekłada się na ujędrnienie. W przeciwnym razie mięśni będzie ubywać, co nie jest pożądane, bo przeważnie chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej. Efektem będzie spadek tempa podstawowej przemiany materii, a to zwiększa tendencję do tycia.

Źródła:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia