Co powoduje raka żołądka? Tych produktów najlepiej nie jedz na co dzień!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Rak żołądka należy do najgorzej rokujących nowotworów, a przy tym dających niespecyficzne objawy. Sprzyjają mu nie tylko choroby tego narządu, ale również dieta, a zwłaszcza pewne rodzaje żywności. Sprawdź, które produkty powiązano z częstszym rozwojem raka żołądka – i z tego powodu należy ograniczyć ich spożycie. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Rak żołądka należy do najgorzej rokujących nowotworów, a przy tym dających niespecyficzne objawy. Sprzyjają mu nie tylko choroby tego narządu, ale również dieta, a zwłaszcza pewne rodzaje żywności. Sprawdź, które produkty powiązano z częstszym rozwojem raka żołądka – i z tego powodu należy ograniczyć ich spożycie. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. senk/123RF
Rak żołądka jest nowotworem wyjątkowo podstępnym i zabójczym. Tymczasem jego rozwój może być spowodowany nieprawidłową dietą, a zwłaszcza spożyciem pewnych produktów. Wyjaśniamy, dlaczego niektóre z nich szczególnie sprzyjają diagnozie i podajemy ich „czarną listę”.

Rak żołądka to nowotwór, który wyjątkowo szybko sieje spustoszenie w organizmie. Okres 5 lat od diagnozy, który w onkologii uznaje się całkowite wyleczenie, przeżywa niespełna 21 proc. polskich pacjentów. Powodem tej sytuacji jest fakt, że we wczesnym stadium zaawansowania wykrywane jest najwyżej 8 proc. przypadków, a w pozostałych jest zwykle za późno na operację.

Czynniki ryzyka rozwoju raka żołądka to nie tylko zaburzenia pracy i choroby tego narządu, m.in. infekcja bakterią Helicobacter pylori, wrzody, polipy, metaplazja jelitowa żołądka (zmiany w błonie śluzowej, np. wskutek częstych zapaleń), stany zapalne, w tym zanikowe i operacje żołądka.

Zachorowaniu na ten nowotwór sprzyja ponadto anemia złośliwa, defekty genetyczne, cechy dziedziczne, grupa krwi A, płeć męska, wiek powyżej 65 lat (w ok. 60 proc. przypadków) czy palenie tytoniu.

Rozwój raka żołądka może powodować także dieta obfitująca w pewne rodzaje produktów i potraw. Sprawdź, co zwiększa zagrożenie tym wyjątkowo źle rokującym nowotworem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia