Chroń swój mózg na długie lata. Poznaj 5 wskazówek, które mogą ci pomóc uniknąć demencji

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Choć obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera i inne formy demencji, to kolejne badania pokazują, jak ważną rolę odgrywa nasza codzienność. Zobacz, co możesz zrobić, by twój mózg jak najdłużej był zdrowy. Paperkites/Getty Images
Styl życia może znacząco wpływać na zapobieganie i spowalnianie postępu zaburzeń poznawczych. Kolejne badania wskazują, że to, co robimy na co dzień, może pomóc uniknąć demencji czy choroby Alzheimera. Sprawdź 5 porad, dzięki którym twój mózg będzie dłużej zdrowy i ostry jak brzytwa.
Starsza uśmiechnięta para
Choć obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera i inne formy demencji, to kolejne badania pokazują, jak ważną rolę odgrywa nasza codzienność. Zobacz, co możesz zrobić, by twój mózg jak najdłużej był zdrowy. Paperkites/Getty Images

Spis treści

5 rad, dzięki którym możesz uniknąć demencji

Nasze codzienne wybory i zachowania mają duże znaczenie dla zdrowia naszego mózgu, co potwierdzają kolejne badania. Dzięki zdrowemu stylowi życia możemy zapobiec i spowolnić postęp zaburzeń poznawczych. W oczekiwaniu na nowe metody leczenia choroby Alzheimera i demencji możemy we własnym zakresie zadbać, by nasz mózg jak najdłużej sprawnie działał.

Sprawdź: 5 wskazówek na zdrowy mózg

Co robić, żeby uniknąć demencji?

Choć obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera i inne formy demencji, to kolejne badania pokazują, jak ważną rolę odgrywa nasza codzienność. Styl życia, jaki prowadzimy, może pomóc opóźnić początek lub spowolnić postęp pogorszenia funkcji poznawczych, nawet u osób, które mają genetyczne predyspozycje do demencji. Oprócz wskazówek, które znajdują się w galerii, istnieją inne pomocne rzeczy.

Co jeszcze warto robić, żeby uniknąć demencji?

  • Kontroluj ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu. Być może konieczne okaże się zastosowanie leków – skonsultuj się ze swoim lekarzem.
  • Wysypiaj się. Dbaj o jakość snu, śpij przynajmniej 7 godzin, jedz kiwi i pij napoje, które zapewnią ci odżywczy sen.
  • Nie pal. Palenie może powodować zmiany w strukturze mózgu.
  • Dbaj o więzi społeczne. Bierz przykład z mieszkańców niebieskich stref i spotykaj się ze znajomymi i rodziną.
  • Ucz się nowych rzeczy. Ulubione łamigłówki przeplataj z innymi – mózg potrzebuje wyzwań.

Mimo że nie mamy wpływu na wszystko, to zdrowy styl życia może pomóc w zapobieganiu czynnikom ryzyka, takim jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i otyłość. Nawet jeśli masz już jeden lub więcej z tych czynników, możesz być w stanie wprowadzić zmiany w stylu życia, które mogą je odwrócić i pomóc poprawić zdrowie mózgu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia