
5 wskazówek na długoterminowe zdrowie mózgu
Choć obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera i inne formy demencji, to kolejne badania pokazują, jak ważną rolę odgrywa nasza codzienność. Zobacz, co możesz zrobić, by twój mózg jak najdłużej był zdrowy.

Panuj nad stresem
Stres utrudnia wielozadaniowość i adaptację, szczególnie w starzejącym się mózgu. Życiowy stres (jak np. śmierć współmałżonka) wiąże się z wyższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych. Wyższy poziom odczuwanego stresu wiąże się z wyższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych o ok. 40 proc.
Wskazówka: Naucz się zarządzać stresem. Choć nie zawsze jest to łatwe, to można wprowadzić małe (a czasem większe, jak np. zmiana pracy) zmiany, które mogą pomóc zmniejszyć stres w twoim życiu. Kilka dni wolnego, znalezienie czasu dla siebie, aktywność fizyczna, medytacja, oglądnięcie komedii, spotkanie i https://stronazdrowia.pl/kiepski-dzien-jest-prosty-sposob-zeby-poprawic-sobie-nastroj-nie-doceniamy-jego-mocy-to-krotka-szczera-rozmowa-z-przyjacielem/ar/c14-17265887 – sposobów na rozładowanie stresu jest wiele, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ruszaj się
Zdrowa dieta dopełniona regularną aktywnością fizyczną to ważne elementy dla zachowania zdrowia mózgu. Bycie aktywnym pomaga utrzymać zdrowe żyły i tętnice, co zmniejsza ryzyko demencji naczyniowej i udarów. Na mózg korzystnie wpływa zarówno aktywność aerobowa (która zwiększa tętno i oddychanie), jak i trening oporowy (który wykorzystuje mięśnie przeciwko sile, takiej jak ciężar lub taśma).
Wskazówka: Ruszaj się! Każdy rodzaj ruchu, w dowolnej ilości, rozpoczęty w dowolnym wieku jest korzystny dla zdrowia serca i mózgu. Tygodniowo zaleca się 150 minut umiarkowanej aktywności. Może to być praca w ogrodzie, szybki marsz albo 75 minut bardziej energicznej aktywności tygodniowo. Warto też włączyć trening oporowy co najmniej dwa dni w tygodniu.

Dbaj o słuch
Słuch pogarsza się z wiekiem (bardziej u mężczyzn niż u kobiet). Pogorszenie słuchu zwiększa ryzyko utraty zdolności poznawczych. Jak wykazało jedno z badań, osoby z ubytkiem słuchu, które nie korygowały go aparatem słuchowym, były bardziej narażone na https://stronazdrowia.pl/ubytek-sluchu-idzie-w-parze-z-rozwojem-demencji-sprawdz-jakie-objawy-sa-szczegolnie-niepokojace-i-gdzie-bezplatnie-zbadac-sluch/ar/c14-16079963.
Wskazówka: Jeśli podejrzewasz, że u ciebie lub twoich bliskich występuje ubytek słuchu, ważne jest, aby się przebadać. W przypadku gdy okaże się, że aparat słuchowy będzie pomocny, należy go nabyć i nosić. To ważne nie tylko dla dobra słuchu, ale także dla zdrowia mózgu.