Spis treści
Nalewka z wrotyczu na pasożyty, stawy i libido. Wypróbuj prosty przepis
Uważany za chwast wrotycz rośnie pospolicie w całej Polsce. Dzięki temu łatwo jest pozyskać surowiec na nalewkę. Wystarczy więc zebrać całe ziele wrotyczu rosnące w miejscu oddalonym od ulicy np. na łące czy polu. Następnie rozłożyć je na płasko i suszyć w ciemnym miejscu w temperaturze nie przekraczającej 50 st. C. Z tak przygotowanego ziela zrobisz nalewkę z wrotyczu w bardzo prosty sposób z 2 składników:
- 1 szklanka (250 ml) rozdrobnionego ziela lub samych kwiatów wrotyczu,
- 1 szklanka (250 ml) alkoholu 40-70 proc.
Jak przygotować nalewkę z wrotyczu?
- Ziele umieść w szklanym słoju i zalej alkoholem.
- Zamknij szczelnie słój i odstawić w ciemne miejsce na tydzień.
- Przefiltruj przez gazę i rozlej do butelek.
- Pozostaw do leżakowania na ok. miesiąc. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użytku.
Dawkowanie nalewki z wrotyczu
- wewnętrznie do picia m.in. przeciwpasożytniczo, na trawienie: pić 2-3 razy dziennie po 2 łyżeczki rozcieńczone w 100 ml wody,
- zewnętrznie do płukania, okładów i przemywania skóry: stosować rozcieńczoną w proporcji 1 łyżka na 0,5 szklanki wody,
- zewnętrznie do wcierania w bolące stawy i kończyny można stosować nierozcieńczoną nalewkę, która działa przeciwbólowo, rozgrzewająco i przeciwreumatycznie.
Należy jednak ostrożnie stosować nalewkę z wrotyczu nie przekraczając zalecanych dawek, ponieważ jest to silnie działające ziele, które w zbyt dużych ilościach działa toksycznie i może doprowadzić do zatrucia.
Toksyczny wrotycz ma wiele leczniczych właściwości
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych spokrewniona z rumiankiem. Jest on uznawany za chwast, ponieważ rośnie praktycznie wszędzie – na polach i łąkach, ale też placach budowy, wysypiskach czy w rowach. Łatwo go rozpoznać po pomarańczowożółtych kwiatach zebranych w baldachy oraz niezbyt przyjemnym kamforowym zapachu.
Kwitnie od lipca do września i to właśnie w tym czasie najlepiej jest zbierać jego ziele, kwiaty oraz liście do przygotowania nalewki wrotyczowej, a także naparów i płukanek. Jeśli nie zdążysz zebrać rośliny własnoręcznie nic straconego, przez cały rok możesz kupić suszone ziele w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. W sprzedaży dostępne są również gotowe nalewki i wyciągi z wrotyczu.
Wrotycz w swoim składzie zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzi toksyczny tujon, a także izotujon, kamfora, borneol oraz gorzki lakton – tanacetyna. Znajdziemy w nim również flawonoidy takie jak kwercetyna czy diosmina. Dzięki temu wrotycz działa:
- przeciwzapalnie,
- przeciwwirusowo, antybakteryjnie i immunostymulująco,
- przeciwpasożytniczo,
- żółciopędnie i rozkurczowo, wspomaga trawienie, reguluje przemianę materii,
- przeciwalergicznie, antyhistaminowe, zwalczające roztocza,
- uspokajająco, przeciwdepresyjnie, ułatwia zasypianie,
- wspomaga krążenie krwi oraz ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu zwiększa libido i doznania seksualne,
- moczopędne i przeciwobrzękowe,
- odstrasza owady takie jak komary, muchy, kleszcze i mole,
- łagodzi objawy łuszczycy i zmiany trądzikowe,
- okłady niwelują siniaki, stłuczenia i obrzęki,
- płukanki leczą stany zapalne błon śluzowych np. narządów płciowych, gardła, zatok.
Przeciwwskazania do stosowania nalewki z wrotyczu
Nalewki z wrotyczu ze względu na zawartość alkoholu nie mogą stosować:
- dzieci i młodzież do 18. roku życia,
- kobiety w ciąży,
- matki karmiące piersią,
- alkoholicy,
- osoby z nietolerancją alkoholu.
Wrotycz powoduje przekrwienie narządów rodnych i działa poronnie, dlatego także odwary czy napary na jego bazie nie mogą być używane przez kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę oraz starające się o dziecko. Z tego względu nie powinien być również przyjmowany z lekami rozrzedzającymi krew, ponieważ może doprowadzić do krwotoków. Natomiast ze względu na to, że należy on do rodziny astrowatych ostrożność w jego stosowaniu powinni zachować alergicy uczuleni na rośliny takie jak rumianek, słonecznik czy nagietek lekarski.
Nalewkę z wrotyczu oraz inne preparaty z tego ziela ze względu na zawartość toksycznego tujonu należy używać w odpowiednich, niewielkich dawkach. Przedawkowanie grozi zatruciem i wystąpieniem objawów takich jak nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, kichanie, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia rytmu serca, nadmierne pocenie, halucynacje.