Chcesz żyć dłużej? Pies może uratować cię przed chorobą! Zobacz, jak czworonogi działają na nasze zdrowie

Marta Siesicka-Osiak
Wpływ psa na człowieka jest nieoceniony, na tej relacji korzystają zarówno nasz umysł, jak i ciało.
Wpływ psa na człowieka jest nieoceniony, na tej relacji korzystają zarówno nasz umysł, jak i ciało. SolStock/GettyImages
Zastanawiasz się, jakie są korzyści z posiadania psa? Wnioski płynące z badań naukowych są jasne – opieka nad pupilem sprawia, że żyjemy dłużej i jesteśmy mniej narażeni na zawał lub udar. Zobacz, jakie jeszcze są zalety posiadania psa.

Spis treści

Czy opłaca się mieć psa? Badania nie pozostawiają wątpliwości

Więź człowieka i psa jest stara jak świat i od lat fascynuje badaczy. Od zawsze podejrzewali, że istnieje związek między towarzystwem czworonoga a naszym zdrowiem. Badania wskazują, że wpływa ono m.in. na:

  • niższy poziom ciśnienia krwi,
  • poprawia profil lipidowy,
  • zmniejsza reakcje współczulne na stres.

Związki między posiadaniem psów a chorobami kardiometabolicznymi zostały zbadane w latach 2019-2020 w ramach „National Health and Resilience in Veterans Study”. Od 3078 weteranów zebrano wówczas dane dotyczące posiadania psów oraz kotów i zestawiono je ze zgłaszanymi, profesjonalnie zdiagnozowanymi chorobami serca, zawałami serca, udarami, wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i wysokim poziomem cholesterolu.

Wyniki pokazały, że posiadanie kota nie miało wpływu na stan zdrowia badanych, natomiast opiekowanie się psem wiązało się z niższymi wskaźnikami:

  • chorób serca,
  • wysokiego ciśnienia krwi,
  • poziomu cukru,
  • poziomu cholesterolu.

Pies a długość życia

Z kolei naukowcy z Leadership Sinai Centre for Diabetes z Mount Sinai Hospital w Toronto, sprawdzili, czy posiadanie psa wiąże się również z ogólnym wydłużeniem życia. W związku z tym przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę, aby ocenić związek posiadania psów ze śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny, zarówno u osób z wcześniejszą chorobą sercowo-naczyniową jak i bez niej.

Naukowcy wzięli pod lupę 10 badań z lat 1950-2019 r., dzięki którym uzyskano dane od 3 837 005 uczestników. Jak się okazało posiadanie psa wiązało się z:

  1. 24 proc. zmniejszeniem ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z nieposiadaniem, przy czym 6 badań wykazało znaczące zmniejszenie ryzyka zgonu.
  2. U osób z wcześniejszymi incydentami wieńcowymi mieszkanie w domu z psem wiązało się z jeszcze wyraźniejszym zmniejszeniem ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny.
  3. Biorąc pod uwagę jedynie śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych, posiadanie psa wiązało się z 31 proc. zmniejszeniem ryzyka zgonu z tego powodu.

Reasumując: opieka nad psem, w szczególności ta pełniona przez osoby, które mają za sobą zawał, udar lub zdiagnozowano u nich miażdżycę, wysoki poziom cholesterolu, cukru lub ciśnienia, korzystanie wpływa na stan zdrowia właściciela psa i może wydłużyć jego życie.

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia