
Zawału serca można uniknąć! Zadbaj o zdrowie i wyeliminuj te nawyki
Przyczyn zawału serca jest wiele, jednak większość z nich zależy przede wszystkim od naszego stylu życia. Sprawdź, w jaki sposób możesz wspierać swoje serce.
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Brak aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna wpływa na cały nasz organizm, bo dzięki niej metabolizm prawidłowo funkcjonuje i usprawnia się krążenie krwi. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, aby znacząco zmniejszyć ryzyko niedokrwienia serca wystarczy podejmować tylko 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Zalecamy rozpocząć od lżejszych aktywności, takich jak spacer, nordic walking, pływanie lub jazda na rowerze.

Otyłość
Nieprawidłowa masa ciała również zwiększa ryzyko zawału serca. Dlaczego? Ponieważ u osób otyłych najczęściej występuje miażdżyca, która jest bezpośrednią przyczyną niedokrwienia serca. Według Światowej Organizacji Zdrowia, mężczyźni o wskaźniku masy ciała (BMI) powyżej 30 mają o 60 proc. wyższe ryzyko zawału niż panowie z prawidłową masą. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna i nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy narządów. Rozpoczynając odchudzanie należy to robić w sposób bezpieczny, najlepiej pod stałą kontrolą lekarza lub dietetyka.

Dieta obfitująca w nasycone kwasy tłuszczowe
Nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają w organizmie poziom cholesterolu frakcji LDL, który odkłada się w naczyniach tętniczych i może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Profilaktyka zawału serca opiera się na eliminacji z diety produktów smażonych, fast foodów, konserw mięsnych oraz tłustych produktów mięsnych, takich jak boczek, salceson i smalec. Warto natomiast do jadłospisu wprowadzić produkty, które są źródłem kwasów omega-3. To właśnie one wspierają układ krążenia i zmniejszają ryzyko zawału serca. W diecie powinny znaleźć się zatem oliwa z oliwek i inne oleje roślinne, tłuste ryby morskie (łosoś, śledź, pstrąg), orzechy oraz awokado.