Spis treści
Choroby dziąseł mogą prowadzić do zaburzeń pracy serca
Migotanie przedsionków wiąże się z nieregularnym biciem serca i może zwiększać ryzyko udaru, a nawet niewydolności serca. W zaawansowanych przypadkach można je leczyć za pomocą ablacji cewnikowej – procedury, która w sposób kontrolowany niszczy uszkodzony obszar serca zakłócający jego obwody elektryczne. W ten sposób można skorygować nieregularne i nienormalnie szybkie tętno.
Zespół Shunsuke Miyauchi z Uniwersytetu w Hiroszimie (Japonia) wykazał, że choroby dziąseł mogą być czynnikiem ryzyka migotania przedsionków, zaś przeprowadzone po ablacji leczenie choroby dziąseł może zmniejszyć ryzyko nawrotu migotania.
Leczenie zębów zmniejsza ryzyko nawrotu migotania przedsionków
Do badania włączono 288 osób - wszystkie cierpiały na choroby dziąseł i przeszły ablację w celu leczenia migotania przedsionków. Spośród nich 97 otrzymało leczenie z powodu choroby dziąseł do trzech miesięcy później.
W okresie obserwacji (trwającym do dwóch lat) 24 proc. uczestników ponownie doświadczyło migotania przedsionków, ale prawdopodobieństwo jego wystąpienia było o 61 proc. mniejsze w przypadku osób, u których choroba dziąseł była leczona po ablacji.
Ryzyko ponownego wystąpienia migotania przedsionków było wyższe, jeśli choroba dziąseł była poważniejsza.
Chcesz mieć zdrowe serce? Szczotkuj i lecz zęby!
Naukowcy badali także poziom białek zapalnych we krwi uczestników przed poddaniem ich ablacji; był on podwyższony u osób z ciężką chorobą dziąseł. Według Miyauchiego wyższy poziom przeciwciał przeciwko bakteriom związanym z chorobami i krwawieniem dziąseł został również powiązany z częstszym występowaniem migotania przedsionków.
Autorzy zachęcają osoby cierpiące na migotanie przedsionków, aby w razie konieczności zgłosiły się na leczenie chorób dziąseł. Chorobom tym można zapobiec, szczotkując zęby pastą z fluorem co najmniej dwa razy dziennie, codziennie nitkując zęby lub używając szczoteczek międzyzębowych oraz regularnie odwiedzając dentystę.
Omawiający wyniki badania eksperci zwracają uwagę, że było ono stosunkowo małe i obejmowało zaledwie 97 uczestników leczonych z powodu chorób dziąseł. Niemniej jednak, jak zaznaczyli, ustanawia ono podwaliny pod przyszłe badania w tej dziedzinie.
Źródło: Periodontal Treatment During the Blanking Period Improves the Outcome of Atrial Fibrillation Ablation Journal of The American Heart Association
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: