Ból karku może być oznaką choroby. Jakie schorzenia wywołują jego bolesność? Sprawdź najczęstsze przyczyny i metody diagnozowania bólu szyi

Marta Siesicka-Osiak
Przyczyny bólu karku bywają prozaiczne, ale mogę też być pierwszym sygnałem rozwijania się groźnych chorób. Sprawdź na kolejnych slajdach, skąd może brać się bolesność szyi.
Przyczyny bólu karku bywają prozaiczne, ale mogę też być pierwszym sygnałem rozwijania się groźnych chorób. Sprawdź na kolejnych slajdach, skąd może brać się bolesność szyi. fizkes/123RF
Ból karku może mieć wiele przyczyn, a niektóre z nich mogą być zaskakujące. Bywa wynikiem przewiania, ale także zmian zwyrodnieniowych lub poważnych chorób zakaźnych. Sprawdź, co może powodować ból szyi i jakie badania należy wykonać, kiedy się pojawi. Poznaj domowe sposoby na ból karku.

Spis treści

Dlaczego boli kark? Najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych szyi

Częstą przyczyną bólu karku jest nadmierny stres. Zarówno ten związany z pracą, jak i prywatnymi relacjami, może prowadzić do mimowolnego napinania mięśni szyi i głowy. Podobnie ruch np. pływanie, jak i jego brak, mogą powodować, że górny odcinek szyi będzie przeciążony. Także złe ułożenie do snu może skutkować dolegliwościami bólowymi w okolicy karku.

Czytaj także: Bolą Cię plecy, strzyka w kolanie? Pomóc może terapia manualna. Sprawdź, jakie są wskazania do tej metody fizjoterapii i jak wygląda wizyta

Przyczyna bólu jest często stosunkowo łatwa do ustalenia. Aby się jej pozbyć wystarczy korekta codziennych nawyków np. wymiana poduszki lub zmiana pozycji, w której rozmawiamy przez telefon. Jednak zdarza się tak, że ból karku może być spowodowany stanami zapalnymi, zmianami w kręgosłupie, bądź groźną infekcją. Sprawdź w naszej galerii, jakie mogą być przyczyny bólu karku.

Czujesz ból karku? Poznaj jego przyczynę

Jakie badania należy wykonać przy bólu karku?

Jeśli ból karku jest bardzo dotkliwy, bądź długotrwały należy zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi wywiad oraz badanie palpacyjne. Może od razu postawić rozpoznanie i zalecić formę leczenia np. fizjoterapię lub stosowanie odpowiednich leków.

Jeśli bólowi karku towarzyszą inne niepokojące objawy, konieczna może być dalsza diagnostyka. Lekarz może zlecić wykonanie następujących badań, aby wykluczyć występowanie zmian zapalnych, zwyrodnieniowych lub nowotworowych:

Domowe sposoby na ból karku. Jak łagodzić dolegliwości bólowe szyi?

Leczenie bólu karku zależy przede wszystkim od jego przyczyny i powinno być zalecone przez specjalistę. Jeśli podłożem dolegliwości jest stres, przewianie lub nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy lub snu, można spróbować łagodzić je domowymi sposobami.

Przy bólu karku spowodowanym nadmiernym stresem w pierwszej kolejności należy w miarę możliwości zadbać o spokój psychiczny. Przy bólu o niewielkim nasileniu sprawdzą się ciepłe kompresy oraz odciążenie bolącego odcinka szyi. Odpoczynek, relaksująca kąpiel z dodatkiem ziół oraz delikatny masaż pomogą rozluźnić napięte mięśnie.

Można także sięgnąć po olejki eteryczne np. eukaliptusowy, który zaaplikowany na skórę po rozcieńczeniu (np. 5 kropli na łyżkę oliwy) zadziała przeciwbólowo, a jednocześnie rozszerzy naczynia krwionośne i spowoduje rozluźnienie napiętych mięśni.

Jeśli przyczyną bólu jest siedzący tryb życia i nieprawidłowa postawa, należy zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej, przy jednoczesnym zmniejszeniu wymiaru czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Pomocne może być uprawianie jogi i innych ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie karku.

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia